Janusz Kowalski gościem Programu 3 Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Janusz Kowalski gościem Programu 3 Polskiego Radia
Janusz Kowalski Foto: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Z posłem Solidarnej Polski porozmawiamy o bieżących wydarzeniach społeczno-politycznych.

Gość Polskiego Radia opowie m.in. o pomyśle utworzenia państwowej instytucji, zajmującej się nauką i promocją języka polskiego poza granicami Polski. Zdaniem posła Janusza Kowalskiego, Polska powinna posiadać instytucję będącą odpowiednikiem Instytutu Goethego, British Council czy Instytutu Cervantesa, zajmującą się promocją i nauką języka polskiego poza granicami kraju.

Parlamentarzysta poinformował wcześniej, że w tej sprawie wymienia się już informacjami z Ministrem Edukacji i Nauki, który mógłby pomóc w ustanowieniu odpowiednich standardów funkcjonowania nowej placówki.

Poseł zostawił do ustalenia w przyszłości nazwę instytutu, podobnie jak i jego lokalizację, chociaż w jego opinii, podobnie jak niemiecki Instytutu Goethego, mógłby mieć swoją siedzibę poza stolicą kraju - np. w Opolu lub Kielcach, by w ten sposób wzmocnić rolę mniejszych ośrodków w kraju.

Nord Stream 2. Prace na finiszu

Gość odniesie się także do Nord Stream 2. Poseł zaapelował wcześniej do opozycji, w tym przedstawicieli Europejskiej Partii Ludowej, by w pełni wspierać polski rząd, który "twardo będzie walczył i walczy przeciwko uruchomieniu Nord Stream 2, przeciwko certyfikacji".

17 grudnia spółka Nord Stream 2 AG, która jest operatorem gazociągu Nord Stream 2, poinformowała, że przeprowadziła certyfikację techniczną drugiej nitki rurociągu i rozpoczęto zapełnianie jej gazem. Zapełnianie gazem nie oznacza rychłego rozpoczęcia dostaw, bo Nord Stream 2 AG, która w całości należy do Gazpromu, powinna uzyskać certyfikację jako niezależny operator.

W połowie listopada niemiecki regulator energetyczny Bundesnetzagentur zawiesił procedurę certyfikacji spółki Nord Stream 2 AG jako operatora gazociągu Nord Stream 2. Jako powód tej decyzji podał, że spółka jest zarejestrowana w Szwajcarii, a operator powinien działać według prawa niemieckiego. W grudniu regulator podał, że decyzja w sprawie certyfikacji nie zapadnie przed drugim półroczem 2022 roku.

Budowa gazociągu, który biegnie z Rosji do Niemiec na dnie Morza Bałtyckiego z ominięciem Ukrainy, została zakończona we wrześniu.

***

Do słuchania "Salonu politycznego Trójki" zapraszamy w piątek (21 stycznia) o godz. 8.45. Audycję prowadzi  Bartłomiej Graczak 

Polecane