Tajemniczy, swoisty. Bruno Schulz patronem roku 2022

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tajemniczy, swoisty. Bruno Schulz patronem roku 2022
Reprodukcja rysunku Brunona Schulza ze zbiorów prywatnych Jerzego Ficowskiego: Bruno Schulz, autoportret, 1921 r.Foto: PAP/Reprodukcja Tomasz Prażmowsk

Rok 2022 ogłoszono Rokiem Brunona Schulza – przypada w nim bowiem 130. rocznica urodzin i 80. rocznica tragicznej śmierci pisarza i plastyka. W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o tym niesamowitym artyście i o jego życiorysie.

 Bruno Schulz to nie jest postać z podręcznika literatury czy encyklopedii, przeznaczona dla wąskiego grona literaturoznawców. Jego swoistość polega na tym, że ciągle jest czytany na nowo. To bardzo zaskakujące. Obrazy jego prozy poetyckiej dają kolejnym pokoleniom czytelników nową energię  mówi Grzegorz Józefczuk, prezes fundacji Brunona Schulza w Lublinie i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu.

Często zdarza mi się, że otwieram książkę Brunona Schulza, czytam fragment, który już znam, i pojawia się coś, czego wcześniej nie dostrzegłem, nie odkryłem. To cały Schulz i jego tajemnice. Także te związane z rękopisem ostatniej powieści "Mesjasz" czy miejscem pochówku artysty  dodaje Bartłomiej Michałowski, malarz i współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza. 

Człowiek o niezwykłej wyobraźni, inteligencji i kreatywności

Pretekstem do spotkania z gośćmi "Klubu Trójki" jest fakt, iż uchwałą Senatu ustanowiono rok 2022 Rokiem Brunona Schulza. W uchwale określono Schulza jako człowieka o niezwykłej wyobraźni, inteligencji i kreatywności, artystę o żydowskich korzeniach, który trwale zapisał się na kartach polskiej literatury.

"Bruno Schulz urodził się w 1892 r. w Drohobyczu, niewielkim galicyjskim miasteczku, położonym nieopodal Lwowa. Tam spędził niemal całe życie i tam został w 1942 r. zastrzelony na ulicy przez gestapowca. Jego dorobek – zarówno literacki, jak i plastyczny – przesycony jest drohobyckimi realiami, bo uważał swoje miasto za centrum świata i był jego pilnym obserwatorem i doskonałym kronikarzem" – głosi uchwała.

Posłuchaj

47:26
Bruno Schulz patronem roku 2022 (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jeden z najoryginalniejszych twórców polskiej kultury XX wieku

W uchwale podkreślono, że Schulz "jest niewątpliwie jednym z najoryginalniejszych twórców polskiej kultury XX wieku, a Jego utwory weszły do kanonu literatury światowej i są znane nawet w najodleglejszych kulturowo rejonach świata". "Recepcja dorobku Autora Sklepów cynamonowych następuje nie tylko w Polsce, na Ukrainie czy w Izraelu, ale też w wielu innych krajach, gdyż Jego opowiadania przetłumaczono na ponad 45 języków. W ostatnich latach ukazały się ich przekłady na język chiński, turecki, estoński, albański, grecki i wietnamski, co dobitnie świadczy o zasięgu oddziaływania utworów Pisarza, stanowiących inspirację dla kolejnych pokoleń ludzi kultury" – czytamy.

Literat, plastyk, demonolog

"Znaczący wpływ ma twórczość Schulza na artystów teatru i sztuk wizualnych – co roku wystawiane są adaptacje teatralne Jego opowiadań, organizowane są poświęcone Mu wystawy plastyczne, powstają filmy. Kilka polskich organizacji stale realizuje międzynarodowe projekty naukowe lub artystyczne poświęcone Autorowi Sanatorium pod Klepsydrą" – zaznaczono.

W uchwale przypomniano, że "nim Bruno Schulz zajął się literaturą, uprawiał z powodzeniem twórczość plastyczną, choć był samoukiem, a studiów politechnicznych, podjętych we Lwowie i w Wiedniu, nie ukończył. Jego prace plastyczne, jako pierwszy, wysoko ocenił Stanisław Ignacy Witkiewicz, zaliczając Autora do grona demonologów. Schulz ilustrował, między innymi, swoje opowiadania, a także pierwsze wydanie powieści Witolda Gombrowicza Ferdydurke, której był jednym z najwcześniejszych admiratorów. Pozostało po Nim kilkaset prac rysunkowych o rozmaitym przeznaczeniu i charakterze; największy zbiór – liczący ponad trzysta obiektów – posiada warszawskie Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza".

Życie i twórczość Brunona Schulza - Kresowa Historia / Korporacja Akademicka Sarmatia

W audycji rozmawiamy także o współpracy polskich i ukraińskich środowisk, dzięki której postać i twórczość Brunona Schulza stały się popularne w odległych zakątkach globu. Goście Arkadiusza Gołębiewskiego mówią również o historii i współczesności Drohobycza, zachęcając słuchaczy Trójki do dowiedzenia tego magicznego miasta.   

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Grzegorz Józefczuk (prezes fundacji Brunona Schulza w Lublinie i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu), Bartłomiej Michałowski (malarz i współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza)
Data emisji: 11.01.2022
Godzina emisji: 21.10

mk/mat. prasowe

Polecane