Złomowiska, kamieniołomy, natura. Czego potrzeba, by tworzyć sztukę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Złomowiska, kamieniołomy, natura. Czego potrzeba, by tworzyć sztukę?
Grzegorz "Siwy" Pawłowski opowiada w Trójce o swojej artystycznej drodze (zdjęcie ilkustracyjne) Foto: Shutterstock.com/Gorodenkoff

Czy zastanawiamy się czasem, jak – bez dyplomu akademii sztuk pięknych – można zostać artystą? – Nie skończyłem żadnej szkoły artystycznej. Moją szkołą są ludzie, których spotkałem – mówi Grzegorz "Siwy" Pawłowski, artysta rzeźbiarz. 

Jest pędziwiatrem, "easy riderem", wielbicielem wolności i osobliwości. Złomowiska, kamieniołomy, natura – to skarbce, do których chętnie zagląda, w poszukiwaniu inspiracji i materiałów do swoich prac. – To, z czym muszę walczyć, to selekcja. Tak naprawdę przydałby się co drugi element, który wpada mi w ręce, ale trzeba się z tego leczyć – śmieje się bohater reportażu.

Znaleziskom daje drugie życie, tworząc z nich wielkogabarytowe rzeźby z drewna, kamienia i metalu. W sztuce lubi zabawę w skojarzenia.

Skojarzenia i wyzwania

– Długo szukałem swojej charakterystycznej linii, czegoś, co wyróżni moje prace. Nie szukałem klasycznej rzeźby w rzeźbie. Chciałem przy jak najmniejszym udziale ozdobników wyrazić emocje. Eksperymentowałem, dlatego powróciłem do zabawy z dzieciństwa, czyli do skojarzeń – opisuje. Jednak, jak zauważa, im prościej podchodzi do formy, żeby za pomocą kilku ruchów opowiedzieć jakąś historię, tym jest trudniej.

Ale wyzwania to jego specjalność. Uwielbia mierzyć się z materią. Również "słuchać" tego, co ona mu podpowiada. Z jego pracowni w lesie pod Szklarską Porębą rozlegają się nieraz przejmujące dźwięki stali i kamienia. Dlaczego pracuje akurat w tym miejscu?

Szklarska Poręba we krwi

– W Szklarskiej Porębie mieszkam prawie całe życie, stąd pochodzi mój dziadek, mój tato. Pracowali w lesie przy zrywce drzewa. Mieli potężne konie pociągowe. Czymś niewyobrażalnym było dla mnie to, jak te zwierzęta radziły sobie z ogromnymi kłodami. Jaką one miały siłę! – wspomina bohater reportażu, który opowiada także o swojej życiowo-artystycznej drodze, ale i sytuacjach, w których sztukę z galerii trzeba zastąpić sztuką użytkową, by móc się utrzymać.     


Posłuchaj

12:42
"Przepis na artystę" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Jelenia Kultura - Grzegorz "Siwy" Pawłowski / StrimeoTV

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Przepis na artystę"
Autorka reportażu: Dorota Jaśkiewicz-Łebek
Data emisji: 10.01.2022
Godzina emisji: 18.40

mk

Polecane