Zimowy wyjazd w góry. Jak przewozić sprzęt narciarski?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zimowy wyjazd w góry. Jak przewozić sprzęt narciarski?
Narty na dachu samochodu trzeba solidnie przymocowaćFoto: shutterstock.com/Sergey Novikov

Przed nami czas zimowych ferii. Wielu kierowców wybierze się na południe Polski lub za granicę, aby posmakować białego szaleństwa na nartach i desce snowboardowej. Jak prawidłowo przewozić sprzęt, aby go nie uszkodzić, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo w czasie jazdy? 


zima auto
Czy Twój samochód jest gotowy na zimę?

Niektórzy mają to już dawno za sobą. Część wciąż nie może się doczekać – to moment, w którym wyciągamy z garażu, strychu czy innego schowka sprzęt zimowy i szykujemy się na podbój stoków. Narty, deski snowboardowe, specjalne buty, kaski, gogle i kijki. Jest tego naprawdę sporo. Dodając jeszcze walizki z rzeczami osobistymi i ubraniami, spakowanie się na wyjazd może być dla niektórych nie lada wyczynem.

Jeżeli dysponujemy dużym vanem, sprawa wydaje się stosunkowo prosta. Wszystko komplikuje się w momencie, gdy musimy zmieścić się w niewielką osobówkę. 

Każdy ma swoje sposoby na transport nart czy deski. Jedni przewożą wszystko w kabinie samochodu, drudzy decydują się zamocować wyposażenie sportowe na dachu. Jak zrobić to poprawnie? Czy można dostać mandat za nieprawidłowe zabezpieczenie sprzętu?

"

– Jeśli chodzi o konkretne przepisy, które mówiłyby o przewożeniu właśnie takiego ładunku, to ich nie ma. Jednak warto pamiętać o kilku kwestiach – mówi Maciej Brzeziński z magazynu Auto Świat. 

Posłuchaj

0:54
Jak przewozić sprzęt narciarski? (PRK/Rozrusznik)
+
Dodaj do playlisty
+

Przewożenie nart czy desek wewnątrz pojazdu wydaje się o tyle dobrym pomysłem, że wiatr nie zwieje ich podczas drogi i bezpiecznie dojadą z nami do celu. Problem pojawia się wtedy, gdy narciarzy w samochodzie jest więcej, niż dwóch. Komfortowa podróż to jedno, ale podstawą zawsze jest kwestia bezpieczeństwa. Trzymanie jakichkolwiek sprzętów na kolanach i pod nogami zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem. W takiej sytuacji lepiej jest przenieść wszystko na dach. Musimy jednak pamiętać o tym, że ten ma swoje maksymalne obciążenie, a jego uszkodzenie to ostatnia rzecz, której potrzebujemy przed zimowym urlopem. 

"

– Dla narciarzy powstały specjalne bagażniki, które ułatwiają przewożenie sprzętu zimowego - podkreśla Maciej Brzeziński. 

Posłuchaj

1:20
Bagażnik dla narciarza (PRK/Rozrusznik)
+
Dodaj do playlisty
+

-


Trzeba pamiętać, że ich montaż należy wykonać zgodnie z instrukcją. Musimy jednak liczyć się z tym, że nawet wtedy na dachu samochodu mogą pojawić się niewielkie zarysowania. Niech kierowców nie zdziwi też fakt, że mając nad sobą dodatkowe (często znaczne) obciążenie, zmieni się delikatnie komfort prowadzenia auta - zmiana kształtu bryły wpływa na aerodynamikę samochodu.

Posłuchaj

1:21
Jaki bagażnik wybrać (PRK/Rozrusznik)
+
Dodaj do playlisty
+

Ekspert przypomina, że przed zakupem boksu do przewożenia sprzętu narciarskiego warto zmierzyć dach samochodu. Tylko to pozwoli na dobranie idealnego egzemplarza - wystając z przodu może strasznie hałasować i być niestabilny, a z tyłu z kolei ograniczać możliwość pełnego otwarcia klapy bagażnika. 

Wszystkim kierowcom życzmy bezpiecznych i udanych wyjazdów na ferie zimowe! 

kw

CZYTAJ TAKŻE:

Polecane