Zimowy wyjazd w góry. Jak przewozić sprzęt narciarski?
2023-01-18, 11:01 | aktualizacja 2023-01-18, 11:01
Przed nami czas zimowych ferii. Wielu kierowców wybierze się na południe Polski lub za granicę, aby posmakować białego szaleństwa na nartach i desce snowboardowej. Jak prawidłowo przewozić sprzęt, aby go nie uszkodzić, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo w czasie jazdy?
Niektórzy mają to już dawno za sobą. Część wciąż nie może się doczekać – to moment, w którym wyciągamy z garażu, strychu czy innego schowka sprzęt zimowy i szykujemy się na podbój stoków. Narty, deski snowboardowe, specjalne buty, kaski, gogle i kijki. Jest tego naprawdę sporo. Dodając jeszcze walizki z rzeczami osobistymi i ubraniami, spakowanie się na wyjazd może być dla niektórych nie lada wyczynem.
Jeżeli dysponujemy dużym vanem, sprawa wydaje się stosunkowo prosta. Wszystko komplikuje się w momencie, gdy musimy zmieścić się w niewielką osobówkę.
Każdy ma swoje sposoby na transport nart czy deski. Jedni przewożą wszystko w kabinie samochodu, drudzy decydują się zamocować wyposażenie sportowe na dachu. Jak zrobić to poprawnie? Czy można dostać mandat za nieprawidłowe zabezpieczenie sprzętu?
– Jeśli chodzi o konkretne przepisy, które mówiłyby o przewożeniu właśnie takiego ładunku, to ich nie ma. Jednak warto pamiętać o kilku kwestiach – mówi Maciej Brzeziński z magazynu Auto Świat.
Posłuchaj
Przewożenie nart czy desek wewnątrz pojazdu wydaje się o tyle dobrym pomysłem, że wiatr nie zwieje ich podczas drogi i bezpiecznie dojadą z nami do celu. Problem pojawia się wtedy, gdy narciarzy w samochodzie jest więcej, niż dwóch. Komfortowa podróż to jedno, ale podstawą zawsze jest kwestia bezpieczeństwa. Trzymanie jakichkolwiek sprzętów na kolanach i pod nogami zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem. W takiej sytuacji lepiej jest przenieść wszystko na dach. Musimy jednak pamiętać o tym, że ten ma swoje maksymalne obciążenie, a jego uszkodzenie to ostatnia rzecz, której potrzebujemy przed zimowym urlopem.
– Dla narciarzy powstały specjalne bagażniki, które ułatwiają przewożenie sprzętu zimowego - podkreśla Maciej Brzeziński.
Posłuchaj
-
➡️🇵🇱#PolskiFiat
— Maciej Smoleń 🚗MotoUSmolenia (@auto_moto_pl) January 4, 2022
🔸Myśleliście już o wyjeździe na narty?🧐
📷👉https://t.co/tDlvjniKC2 pic.twitter.com/FpIpZ66sOc
Trzeba pamiętać, że ich montaż należy wykonać zgodnie z instrukcją. Musimy jednak liczyć się z tym, że nawet wtedy na dachu samochodu mogą pojawić się niewielkie zarysowania. Niech kierowców nie zdziwi też fakt, że mając nad sobą dodatkowe (często znaczne) obciążenie, zmieni się delikatnie komfort prowadzenia auta - zmiana kształtu bryły wpływa na aerodynamikę samochodu.
Posłuchaj
Ekspert przypomina, że przed zakupem boksu do przewożenia sprzętu narciarskiego warto zmierzyć dach samochodu. Tylko to pozwoli na dobranie idealnego egzemplarza - wystając z przodu może strasznie hałasować i być niestabilny, a z tyłu z kolei ograniczać możliwość pełnego otwarcia klapy bagażnika.
Wszystkim kierowcom życzmy bezpiecznych i udanych wyjazdów na ferie zimowe!
kw
CZYTAJ TAKŻE: