Idziemy na bal! Tanecznym krokiem przez style i epoki
– Są bale, które ustala się z wielotygodniowym wyprzedzeniem, przygotowuje kreacje. Jest wcześniej mnóstwo emocji. Są też inne, imprezy, domówki właściwie, organizowane ad hoc wśród znajomych i znajomków – mówi Monika Małkowska, zapraszając na "Francuskiego łącznika" wypełnionego muzyką świetnie nadającą się na wytworne spotkania i tańce, ale i domowe szaleństwa.
Taniec nawet po całym dniu spędzony w pracy może być doskonałą rozrywką
Foto: Shutterstock/goodluz
W tym roku nie będzie wielkich karnawałowych balów, towarzyskich imprez i rodzinnych spotkań. Zamiast tego musimy bal sobie wyobrazić. Ułatwimy to muzyką. Na początek polonez, potem trochę folkloru, następnie walczyki, wreszcie freestyle, i – na koniec – mazur.
Na jaką kolorystykę warto postawić, wybierając się na bal? – Można na nieśmiertelny kolor czarny, który jest ponadczasową klasyką, nieziemsko elegancką. Tutaj zaproponowałabym małą czarną i okrasiła ją fajnymi dodatkami, fajnymi butami i fajną torebką – sugeruje Paulina Dulanowska, stylistka.
Instrumentem, który wydaje się niezbędny, żeby zabawa była udana – przynajmniej, jak zaznacza autorka programu – we francuskich kręgach, jest oczywiście akordeon. Jego dźwięki mogliśmy usłyszeć m.in. w utworze Renauda "Tu vas au bal". Ale nie tylko Francuzi cenią ten instrument. Pełna pasji i namiętności muzyka Motion Trio została doceniona przez współczesnych mistrzów, takich jak Michael Nyman, Krzysztof Penderecki, Bobby McFerrin czy Wojciech Kilar, którego polonez z filmu "Pan Tadeusz" wybrzmiał na początek pierwszego w 2022 roku "Francuskiego łącznika".
Wojciech Kilar, "Polonez" z filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy/PWM Edition
W audycji słuchaliśmy także utworów poświęconych dawnym balom. Jednym z nich była aria z opery Giuseppe Verdiego "Bal maskowy". Dzieło, jak przypomina Monika Małkowska, było wielkim sukcesem. – Na premierze w Rzymie kompozytor wywoływany był 30 razy, bo Verdi, jak to on, trafił w nastroje Włochów – dodaje.
Czytaj także:
- Taniec zamiast siłowni. W nowy rok wejdź tanecznym krokiem
- Wyjątkowo długi karnawał 2022. Czas zabawy, spotkań i… pożegnania z mięsem
Lista utworów:
- Wojciech Kilar – "Polonez" z filmu "Pan Tadeusz"
- Renaud – "Tu vas au bal"
- Diana Damrau – "Un ballo in maschera. Volta la terrea"
- Michael Sardiu – "Les bals popilarires"
- Jerry Lee Lewis – "Great Balls of Fire"
- Malice (Valse) – "Bal Musette Lille Nor"
- Enrique Iglesias – "Bailando" Ft. Sean Paul
- Kaoma – "Lambada"
- Elizabeth Cook – "Sometimes It takes Balls to Be a Woman"
- Jerzy Połomski – "Cała sala śpiewa z nami"
- Nino Rota – "The Second Waltz"
- Gérard Depardieu – "Save the Last Dance for Me"
- Mazowsze – "Mazur"
- Kalina Jędrusik – "Mój pierwszy bal"
***
Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 8.01.2022
Godzina emisji: 15.08
gs