#KrólowieMuzykiWTrójce | 6.01 | 12:05 - 15:00
— Trójka – Program 3 Polskiego Radia (@RadiowaTrojka) January 6, 2022
Troje dziennikarzy zaprezentuje brzmienia królów muzyki. Zapraszamy na podróż przez muzyczne inspiracje trzech pokoleń.
👑 Radosław Okrasko - mistrzowie gitar
👑 Justyna Grabarz - mieszanka gatunków
👑 Piotr Baron - królowie sceny pic.twitter.com/7tgtBzZvAf
Moc królewskich brzmień. "Królowie muzyki w Trójce"
2022-01-06, 15:01 | aktualizacja 2022-01-10, 14:01
W uroczystość Trzech Króli, dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia zaprosili na niezwykłą, muzyczną audiencję. W trzygodzinnym programie wybrzmiały największe nazwiska światowej i polskiej sceny. Niekwestionowanych królów muzyki prezentowali: Justyna Grabarz, Piotr Baron oraz Radosław Okrasko.
Troje dziennikarzy przez trzy godziny prezentowało wybranych królów muzyki. Największych i najlepszych artystów, którzy mieli ogromny wpływ na rozwój współczesnego brzmienia sceny rockowej i nie tylko. Trzy pokolenia prezenterów pokazały, co ich inspiruje, czego słuchają oraz które utwory warte są przedstawienia słuchaczom. – Dziś będzie muzyka różna. Każdy z nas ma kilka swoich propozycji – zapowiedzieli zgodnie.
Justyna Grabarz przyniosła ze sobą królewską mieszankę wielu gatunków m.in. soulu i rapu. Radosław Okrasko zaprezentował swoich osobistych królów gitar, którzy niekoniecznie zajmowali pierwsze miejsca na listach przebojów. Z kolei królowe i królowie Piotra Barona z pewnością ucieszyły uszy wiernych i stałych słuchaczy Trójki.
– Próbowałam wybrać kilka muzycznych inspiracji i postaci, które miały wpływ na muzykę do tej pory. Wybór padł na artystę, który na scenie obecny jest od ponad sześćdziesięciu lat. Najpierw kojarzyłam go tylko z hitowych kompozycji. Z czasem zaczęłam się jednak zagłębiać w jego muzykę bardziej. Okazało się, że mniej znane utwory są równie świetne, a on miał ogromny wpływ na rozwój muzyki w ogóle. Mowa o Steviem Wonderze. Wybrałam kompozycję, która należy do tych przystępniejszych – zapowiedziała, otwierając pierwszą godzinę spotkania Justyna Grabarz.
Stevie Wonder to amerykański piosenkarz soulowy, kompozytor, producent i multiinstrumentalista. Uchodzi za jednego z artystów z największą liczbą sprzedanych albumów w historii. Szacuje się, że sprzedał ponad 100 milionów płyt na całym świecie.
"Supestition" to singiel z piętnastego studyjnego albumu muzyka. Traktuje o popularnych przesądach i ich negatywnych skutkach. Zarówno sama kompozycja, jak i wykonanie zostały wyróżnione dwiema nagrodami Grammy w 1974 roku.
Stevie Wonder "Superstition" Live at Java Jazz Festival 2012 / JavaJazzFest
Posłuchaj
Lista utworów w pierwszej godzinie:
- Stevie Wonder – "Superstition"
- The Dickies – "Communication Breakdown [Live]"
- Jack White – "Over And Over And Over"
- The Traveling Wilburys – "End Of The Line"
- Fela Kuti – "Yellow Fever (Edit)"
- Andrzej Zaucha, Ewa Bem – "Wszystkie stworzenia duże i małe"
- Elvis PRresley – "She's not You"
- Wanda Jackson – "Thunder on the Mountain"
Drugą godzinę królewskiego spotkania w Trójce otworzył Piotr Baron. – Jeśli mówimy o królach, to teraz ci ze świata, a konkretnie z Liverpoolu. Z tym zespołem wiąże się wiele, różnych emocji. Po raz pierwszy usłyszałem the Beatles, gdy miałem sześć lat. Był to utwór "Michelle". Jestem przekazany, że w moich emocjach nie jestem odosobniony – zapowiedział dziennikarz.
"Hey Jude" to ballada rockowa napisana przez Paula McCartneya dla syna Johnna Lennona, Juliana. Utwór stał się najlepiej sprzedającym się singlem w historii. Nakład wyniósł osiem milionów egzemplarzy, a sama piosenka dotarła na szczyty list przebojów w jedenastu krajach.
The Beatles - Hey Jude / The Beatles
Posłuchaj
Lista utworów w drugiej godzinie:
- The Beatles – "Hey Jude"
- Jerz Igor – "Melancholia"
- Frank Zappa – "Murder By Numbers"
- BB King – "Three O'Clock Blues"
- Morphine – "Thursday"
- Wojciech Waglewski – "Pragnienie"
- Eric Clapton – "Wonderful Tonight"
Ostatnią, trzecią godzinę z królewskimi brzmieniami, otworzyły kobiece przedstawicielki sceny muzycznej. – Ta wokalistka zapoczątkowała gatunek, jakim jest neosoul. W swojej twórczości wykorzystuje elektronikę i wplata rap. Mowa o Erykah Badu. Jej debiut był nowatorski i międzynarodowy – usłyszeliśmy w Trójce. – Można zastanawiać się nad różnicami gatunkowymi. R&B jest bardziej komercyjny i taneczny. Neosoul z kolei uchodzi za wyrafinowany. Byłem na plenerowym koncercie Erykah Badu. Zabrakło w nim jednak pewnej intymności, która jest niezbędna do obcowania z tego typu muzyką – zaznaczył Radosław Okrasko.
Erykah Badu - On & On (Later Archive 1997) / BBC Music
Posłuchaj
Lista utworów w trzeciej godzinie:
- Erykah Badu – "On & On"
- Anna Calvi – "I'll Be Your Man"
- The Everly Brothers – "Rockin' Alone (In an okld rocking chair)"
- Łona i Weber – "To nic nie znaczy"
- Brian Setzer – "(The legend of" Johnny Kool"
- Paul Simon – "Diamonds on the Soles of Her Shoes"
- Radiohead – "Lotus Flower"
- Homo Twist – "Coś"
- Rod Stewart – "These Foolish Things"
zch/kr