Moc królewskich brzmień. "Królowie muzyki w Trójce"

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Moc królewskich brzmień. "Królowie muzyki w Trójce"
BB King nazywany Królem Bluesa również pojawił się w muzycznym, królewskim zestawieniu Trójki.Foto: Shutterstock

W uroczystość Trzech Króli, dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia zaprosili na niezwykłą, muzyczną audiencję. W trzygodzinnym programie wybrzmiały największe nazwiska światowej i polskiej sceny. Niekwestionowanych królów muzyki prezentowali: Justyna Grabarz, Piotr Baron oraz Radosław Okrasko.

Troje dziennikarzy przez trzy godziny prezentowało wybranych królów muzyki. Największych i najlepszych artystów, którzy mieli ogromny wpływ na rozwój współczesnego brzmienia sceny rockowej i nie tylko. Trzy pokolenia prezenterów pokazały, co ich inspiruje, czego słuchają oraz które utwory warte są przedstawienia słuchaczom. – Dziś będzie muzyka różna. Każdy z nas ma kilka swoich propozycji – zapowiedzieli zgodnie. 

Justyna Grabarz przyniosła ze sobą królewską mieszankę wielu gatunków m.in. soulu i rapu. Radosław Okrasko zaprezentował swoich osobistych królów gitar, którzy niekoniecznie zajmowali pierwsze miejsca na listach przebojów. Z kolei królowe i królowie Piotra Barona z pewnością ucieszyły uszy wiernych i stałych słuchaczy Trójki.

– Próbowałam wybrać kilka muzycznych inspiracji i postaci, które miały wpływ na muzykę do tej pory. Wybór padł na artystę, który na scenie obecny jest od ponad sześćdziesięciu lat. Najpierw kojarzyłam go tylko z hitowych kompozycji. Z czasem zaczęłam się jednak zagłębiać w jego muzykę bardziej. Okazało się, że mniej znane utwory są równie świetne, a on miał ogromny wpływ na rozwój muzyki w ogóle. Mowa o Steviem Wonderze. Wybrałam kompozycję, która należy do tych przystępniejszych – zapowiedziała, otwierając pierwszą godzinę spotkania Justyna Grabarz.


Stevie Wonder to amerykański piosenkarz soulowy, kompozytor, producent i multiinstrumentalista. Uchodzi za jednego z artystów z największą liczbą sprzedanych albumów w historii. Szacuje się, że sprzedał ponad 100 milionów płyt na całym świecie.

"Supestition" to singiel z piętnastego studyjnego albumu muzyka. Traktuje o popularnych przesądach i ich negatywnych skutkach. Zarówno sama kompozycja, jak i wykonanie zostały wyróżnione dwiema nagrodami Grammy w 1974 roku.

Stevie Wonder "Superstition" Live at Java Jazz Festival 2012 / JavaJazzFest

Posłuchaj

53:52
Królowie muzyki w Trójce cz.1 (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów w pierwszej godzinie:

 1. Stevie Wonder – "Superstition"
 2. The Dickies – "Communication Breakdown [Live]"
 3. Jack White – "Over And Over And Over"
 4. The Traveling Wilburys – "End Of The Line"
 5. Fela Kuti – "Yellow Fever (Edit)"
 6. Andrzej Zaucha, Ewa Bem – "Wszystkie stworzenia duże i małe"
 7. Elvis PRresley – "She's not You"
 8. Wanda Jackson – "Thunder on the Mountain"

Drugą godzinę królewskiego spotkania w Trójce otworzył Piotr Baron. – Jeśli mówimy o królach, to teraz ci ze świata, a konkretnie z Liverpoolu. Z tym zespołem wiąże się wiele, różnych emocji. Po raz pierwszy usłyszałem the Beatles, gdy miałem sześć lat. Był to utwór "Michelle". Jestem przekazany, że w moich emocjach nie jestem odosobniony – zapowiedział dziennikarz.

"Hey Jude" to ballada rockowa napisana przez Paula McCartneya dla syna Johnna Lennona, Juliana. Utwór stał się najlepiej sprzedającym się singlem w historii. Nakład wyniósł osiem milionów egzemplarzy, a sama piosenka dotarła na szczyty list przebojów w jedenastu krajach.

The Beatles - Hey Jude / The Beatles


Posłuchaj

50:40
Królowie muzyki w Trójce cz.2 (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów w drugiej godzinie:

 1. The Beatles – "Hey Jude"
 2. Jerz Igor – "Melancholia"
 3. Frank Zappa – "Murder By Numbers"
 4. BB King – "Three O'Clock Blues"
 5. Morphine – "Thursday"
 6. Wojciech Waglewski – "Pragnienie"
 7. Eric Clapton  "Wonderful Tonight"

Ostatnią, trzecią godzinę z królewskimi brzmieniami, otworzyły kobiece przedstawicielki sceny muzycznej. – Ta wokalistka zapoczątkowała gatunek, jakim jest neosoul. W swojej twórczości wykorzystuje elektronikę i wplata rap. Mowa o Erykah Badu. Jej debiut był nowatorski i międzynarodowy – usłyszeliśmy w Trójce. – Można zastanawiać się nad różnicami gatunkowymi. R&B jest bardziej komercyjny i taneczny. Neosoul z kolei uchodzi za wyrafinowany. Byłem na plenerowym koncercie Erykah Badu. Zabrakło w nim jednak pewnej intymności, która jest niezbędna do obcowania z tego typu muzyką – zaznaczył Radosław Okrasko. 

Erykah Badu - On & On (Later Archive 1997) / BBC Music 


Posłuchaj

51:57
Królowie muzyki w Trójce cz.3 (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów w trzeciej godzinie:

 1. Erykah Badu   "On & On"
 2. Anna Calvi  – "I'll Be Your Man"
 3. The Everly Brothers – "Rockin' Alone (In an okld rocking chair)"
 4. Łona i Weber  – "To nic nie znaczy"
 5. Brian Setzer  – "(The legend of" Johnny Kool"
 6. Paul Simon  – "Diamonds on the Soles of Her Shoes"
 7. Radiohead  – "Lotus Flower"
 8. Homo Twist  – "Coś"
 9. Rod Stewart  – "These Foolish Things"

zch/kr

Polecane