Założyciel zespołu TSA Andrzej Nowak nie żyje. Trójka wspomina muzyka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Założyciel zespołu TSA Andrzej Nowak nie żyje. Trójka wspomina muzyka
Andrzej NowakFoto: Forum/Michal Grocholski

Andrzej Nowak – gitarzysta, kompozytor, producent, założyciel pierwszego heavymetalowego zespołu w Polsce TSA i grupy Złe Psy zmarł w wieku 62 lat. Do najbardziej znanych utworów TSA należą "Trzy Zapałki", "Chodzą Ludzie", "51" czy "Heavy Metal Świat".

"Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu dzisiejszym odszedł nasz przyjaciel, wielki muzyk, kompozytor i człowiek wielu pasji" – czytamy na profilu artysty w mediach społecznościowych.

Andrzej Nowak urodził się w 1959 roku w Opolu. Był współzałożycielem, kompozytorem i gitarzystą heavymetalowego zespołu TSA, powstałego w 1979 roku. Najbardziej znane utwory grupy to "51", "Trzy zapałki", "Heavy metal świat", "Kocica" i "Chodzą ludzie".

W latach 80. grał z Tadeuszem Nalepą i Martyną Jakubowicz. Wziął udział także w legendarnej sesji nagraniowej "I Ching" (1982/1983) z udziałem m.in. muzyków grup Perfect (Zbigniew Hołdys, Andrzej Nowicki, Piotr Szkudelski, Andrzej Urny), TSA (także Janusz Niekrasz), Osjan (Wojciech Waglewski), Porter Band (Wojciech Morawski), Breakout (Tadeusz Trzciński), Krzak (Jerzy Kawalec) i Maanam (Paweł Markowski).

W 1999 roku założył zespół Złe Psy, która grała blues rocka i hard rocka, a od 2001 roku ponownie grał w zespole TSA. Ze Złymi Psami wystąpił w Trójce w 2017 roku.


Posłuchaj

4:52
Zmarł Andrzej Nowak. Był założycielem grupy TSA – prekursora heavy metalu w Polsce (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W jego dyskografii jest kilkadziesiąt płyt.

W 2008 roku wystąpił w filmie dokumentalnym "Teoria hałasu" z serii "Historia polskiego rocka" w reżyserii Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty.

jbt

Polecane