"Porfirion Osiełek" otwiera jubileuszowy rok na STT

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Porfirion Osiełek" otwiera jubileuszowy rok na STT
Konstanty Ildefons GałczyńskiFoto: archiwum NAC

Teatr radiowy towarzyszył Programowi 3 Polskiego Radia od początku. Rozpoczynając rok 2022 na Scenie Teatralnej Trójki, proponujemy słuchowisko starsze od Trójki o… 5 lat.  W 1957 roku wyreżyserował je Zbigniew Kopalko, jeden z największych twórców radiowych.

"Porfirion Osiełek czyli Klub świętokradców" to debiutancka powieść Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, jego łabędzi śpiew w tym gatunku. "Porfiriona" napisał w 1926 roku. Powieść wydana została trzy lata później, w 1929. Po wojnie Porfirion Osiełek stał się jedną z postaci Teatrzyku Zielona Gęś.

Premiera radiowa adaptacji "Porfiriona Osiełka" poprzedziła premierę na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie (1958) w reżyserii Jana Ciecierskiego.

Słuchając tego utworu "z myszką", możemy doznawać efektu obcości, ale też mamy prawo mieć wrażenie, że obcujemy z czymś, do czego już się przyzwyczailiśmy. Młody Gałczyński bawił się różnymi konwencjami literackimi, mieszał stylistyki, grał z czytelnikiem. Te cechy wydobywają, eksponują twórcy słuchowiska. W sieci można przeczytać ciekawy tekst na ten temat (Jerzy S. Ossowski "Postmodernistyczny »Porfirion Osiełek«").

Pierwsze w 2022 roku słuchowisko pochodzi z cyklu Scena Wspomnień, opracowanego przez reżysera dźwięku Andrzeja Brzoskę. Bez rekonstrukcji cyfrowej, jakiej dokonał, nie mielibyśmy szansy odtworzyć z powodzeniem tego "zabytkowego" utworu radiowego sprzed 65 lat.

Zaprezentujemy wersję skróconą słuchowiska, gdyż większość realizacji z tamtych lat nie mieści się w ramach czasowych Sceny Teatralnej Trójki.

Słuchowisko poprzedzi krótkie spotkanie z Andrzejem Brzoską.

Zapraszamy: Barbara Marcinik oraz Jacek Pietrasik – wydawca.

Reżyser dźwięku Andrzej Brzoska Reżyser dźwięku Andrzej Brzoska / PR2

 

Konstanty Ildefons Gałczyński – "Porfirion Osiełek" – 2.01.2022 – 22.05.

Reżyseria – Zbigniew Kopalko

Adaptacja – Jan Ciecierski

Realizacja – Jerzy Jeżewski

Muzyka – Zbigniew Turski

 

Rekonstrukcja cyfrowa – Andrzej Brzoska

 

W 28-osobowej obsadzie występują między innymi:

Mieczysław Milecki – Porfirion Osiełek

Jan Ciecierski – Włóczęga/Autor

Maria Żabczyńska – Wdowa Hexenszus

Halina Głuszkówna – Epifania

Ludmiła Łączyńska – Hildegarda

Józef Kondrat – Morderca

Czas trwania – 54’32”

tekst: Barbara Marcinik

Polecane