Boże Narodzenie w Trójce. Posłuchaj świątecznych audycji!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Boże Narodzenie w Trójce. Posłuchaj świątecznych audycji!
Ozdobiony świątecznie amerykański wóz strażacki zaprezentowany przy Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Hucie w KrakowieFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Na czas świąt Bożego Narodzenia Program 3 Polskiego Radia przygotował dla słuchaczy wyjątkową ofertę programową. Zapraszamy do wysłuchania spotkań z naszymi gośćmi i wyjątkowych muzycznych propozycji. 

  • PIĄTEK (24.12.2021)

18.00-21.00 "Wigilijny przegląd myśli" – prow. Michał Kirmuć

Święta Bożego Narodzenia to czas charakteryzujący się szczególną atmosferą. Jednym z ważnych jej elementów jest muzyka, która w tych dniach towarzyszy nam na każdym kroku. W Trójce również co roku na antenie pojawiają się piosenki świąteczne. Jednak są to piosenki nietypowe – niebanalne, uduchowione oraz skłaniające do zadumy. I taki właśnie był ten "Wigilijny przegląd myśli", który w piątkowy wieczór zagościł na antenie Programu 3 Polskiego Radia. 


Posłuchaj

3:06:06
Nie tylko "White Christmas", Świąteczne przeboje z różnych dekad (Wigilijny przegląd myśli/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

21.00-00.00 "Nie tylko kolęda" – prow. Aleksandra Kaczkowska

Wieczór wigilijny spędziliśmy z muzyką przepełnioną radością, dającą nadzieję na nowy dzień, świąteczną i nie tylko. Nie zabrakło kolęd, tych najpiękniejszych, jazzu i muzyki filmowej, a wszystko w ciepłym, bożonarodzeniowym klimacie.


Posłuchaj

3:04:56
Muzyka jak ciepły koc (Nie tylko kolęda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 

  • SOBOTA (25.12.2021)

10.00-12.00 "Audycja podzwrotnikowa" – prow. Wojciech Cejrowski 

Cz. 1 ŚWIĘTA NA JACHCIE
Mało kto zna życie na jachcie. Takie kompletne, gdy jacht jest twoim jedynym domem. Widujemy tę populację... "jachciarzy" na różnych wyspach. Opowiemy Państwu, jak spędzają święta.
Cz. 2 WYSPA NA PRERII  PRZY KOMINKU
Przed wojną w każdym polskim domu był prawdziwy ogień. Jeśli nie było kominka, to był kaflowy piec. I święta spędzało się, grzejąc się w cieple żywego ognia. Dziś często mieszkamy w blokach, a w nich jest gaz lub elektryka, ale na prerii wciąż w każdym domu trzaska prawdziwy ogień i ktoś siada, by snuć opowieści.

13.00-14.00 "Świat świętuje" – prow. Mateusz Tomaszuk

Jak brzmi "O Holy Night" – kolęda skomponowana przez Adolphe'a Adama w 1847 roku, a zreinterpretowana przez Angelique Kidjo  jedną z najbardziej znanych ambasadorek współczesnej world music? Czy istnieją kolędy w języku arabskim? Czy były brazylijski minister kultury może nagrywać świąteczne utwory, a jednocześnie urzekać głosem i mistrzowską grą na gitarze? Na te i więcej pytań odpowiedzieliśmy śpiewająco! Ponadto słuchaliśmy fragmenty albumu "A Very Special Christmas", na którym znalazły się zarówno kolędy, jak i kompozycje świąteczne w interpretacji m.in. Bruce’a Springsteena, U2 czy Cesarii Evory. Jednym słowem: jedyne, czego mogą być Państwo pewni, to muzyka świąteczna z różnych części świata! 


Posłuchaj

50:16
Kolędy: muzyczna podróż dookoła świata (Świat świętuje/Trójka
+
Dodaj do playlisty
+

 

14.00-15.00 "Święta dookoła nas"  prow. Witold Lazar

W audycji rozmawialiśmy o tym, jak święta spędzają sąsiedzi Polski. I tak m.in. Maciej Jastrzębski wraz ze swoją partnerką opowiadali o świętach w Rosji, a także o swoim osobistym świętowaniu w wydaniu polsko-syberyjskim; przy okazji zaprezentowali kolędy, w tym jedną autorstwa Maćka. Wojciech Stobba przypomniał, kto roznosi prezenty w Czechach  nie jest to ani św. Mikołaj, ani Dziadek Mróz, ani też Gwiazdor lub inna postać. To po prostu Mały Jezusek. Przy okazji usłyszeliśmy, w jaki sposób Czesi pomagają potrzebującym. Kamil Zalewski połączył się z nami z Wilna i opowiedział, co "ląduje" na wigilijnym stole na Kresach, Paweł Buszko zdał zaś relację z Ukrainy, a Wojciech Osiński – z Niemiec. 


Posłuchaj

50:56
Bożonarodzeniowe świętowanie poza granicami Polski. Tradycja, zwyczaje i kolędy naszych sąsiadów (Święta dookoła nas/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

15.00-17.00 "Filmowe święta" – prow. Ryszard Jaźwiński

W audycji m.in.: świąteczno-noworoczne premiery w kinach (zapowiedzi); filmy z przeglądów i festiwali filmowych dostępne w sieci do końca roku (zapowiedzi i przypomnienia); rozmowa z Tadeuszem Łysiakiem, jedynym polskim reżyserem mającym szansę na przyszłoroczną nominację do Oscara (jego krótkometrażowy film aktorski "Sukienka" znalazł się w piętnastce filmów z całego świata, tzw. krótkiej liście tytułów kandydujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej); aktualności filmowe i piosenki z filmów, które pojawiły się na ekranach naszych kin w 2021 roku. 


Posłuchaj

1:43:51
Co warto obejrzeć przed końcem 2021 roku? Filmowe premiery i wspomnienia (Filmowe święta/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

17.00-20.00 Świąteczny "Dym na wodzie" – prow. Leszek Adamczyk

Świąteczne wydanie "Dymu na wodzie" nawiązywało do anglosaskiej tradycji Boxing Day, czyli zapakowanych w pudełka prezentów wręczanych okresie Bożego Narodzenia. Audycję wypełniły nagrania z tzw. boxów – wielopłytowych wydawnictw fonograficznych wydanych w kończącym się roku i prezentujących dokonania rockowych artystów, z nieznanymi wcześniej rarytasami. 


Posłuchaj

2:44:49
Smakołyki z muzycznych boxów (Dym na wodzie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W wyjątkowych nagraniach z "pudełek" usłyszeliśmy takich wykonawców, jak: David Bowie, Bob Dylan, Cat Stevens, Bruce Springsteen, Mark Knopfler, Nick Cave and The Bad Seeds, The Doors, The Waterboys i Jethro Tull. Jak zwykle w audycji premierowe nagrania polskich i zagranicznych artystów.

22.00-00.00 "Wśród nocnej ciszy" – prow. Aleksandra Kaczkowska

Do północy w pierwszy dzień świąt staraliśmy się otulić Państwa muzyką, tak byśmy mogli wszyscy wspólnie – chociaż na chwilę – zapomnieć o smutkach kończącego się roku. Muzycznie wędrowaliśmy też palcem po mapie, by posłuchać, jak w innych krajach celebruje się Boże Narodzenie.

 

Posłuchaj

2:03:23
Być razem. Bliskość mimo odległości (Wśród nocnej ciszy/Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

  • NIEDZIELA (26.12.2021)

11.00-13.00 "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość" – prow. Łukasz SobolewskiKatarzyna Ciepielewska

Gościem audycji była Agata Konarska. Jak wyglądają święta w jej rodzinnym domu? Jak się pracuje w święta? Czy sport zawsze był obecny w jej życiu? Jakie są jej fascynacje muzyczne i skąd wzięło się zainteresowanie francuskim rynkiem muzycznym? Było też o dzieciństwie spędzonym za granicą, nawiązanych tam przyjaźniach, o pierwszej młodzieńczej miłości. Rozmawialiśmy o tym, jak zmieniła się telewizja na przestrzeni lat oraz jakie są ulubione potrawy wigilijne naszego gościa.  


Posłuchaj

1:43:05
Agata Konarska o znaczeniu rywalizacji sportowej i ciągłym dążeniu do doskonałości (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


19.00-20.00 Koncert w Trójce: "Ania Rusowicz i Goście" (retransmisja z 2016 roku)

Drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia w Trójce zabrzmią kolędy i pastorałki w bigbitowych aranżacjach. W roli głównej wystąpi Ania Rusowicz, a towarzyszyć jej będą znakomici goście, na czele z Markiem Piekarczykiem, Adamem Nowakiem i członkami zespołu Skaldowie. Będzie to retransmisja koncertu, który odbył się w studiu im. Agnieszki Osieckiej 18 grudnia 2016 roku. Muzyka bigbitowa z lat 60. i 70. zawsze była bliska sercu Ani Rusowicz. Nic więc dziwnego, że właśnie w tym rytmie zaśpiewała bożonarodzeniowe kolędy i pastorałki na muzycznej scenie Trójki. Koncert, organizowany przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury, odbył się kilkanaście dni po tym, jak do sklepów trafiła płyta wokalistki, zawierająca 12 świątecznych kompozycji wykonanych przez nią w duetach ze świetnymi artystami. 

20.00-22.00 "Jasna strona mocy" – prow. Aleksandra Kaczkowska

Muzyczne podsumowanie nie tylko świątecznego czasu, ale też całego właśnie kończącego się 2021 roku. 

22.00-23.00 Scena Teatralna Trójki: "Mesjasz. Bruno Schulz" (premiera)

Sens sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk pt. "Mesjasz. Bruno Schulz" może być odczytywany na różne sposoby. "Poszukiwanie Mesjasza", "oczekiwanie na Mesjasza" ma prawo inaczej interpretować wyznawca religii żydowskiej, inaczej – chrześcijanin i wreszcie całkiem odmiennie - osoba świecka. Autorka sztuki podjęła motyw "zaginionej" (?) powieści Schulza pt. "Mesjasz". Dzieło to, według jej pomysłu, stanowi ideał, do którego Schulz dążył, Księgę, którą pragnął napisać, czego jednak nie udało mu się zrealizować. Zginął, mając 50 lat, zastrzelony przez esesmana w Drohobyczu 19 listopada 1942 roku.
Obszerny dramat Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk osnuty jest wokół tych dwóch motywów: tajemniczej Księgi oraz śmierci Schulza. Wątków w nim jest znacznie więcej, ale w słuchowisku mogliśmy pozwolić sobie jedynie na wybór kilku zaledwie obrazów. Reżyser Tomasz Man skupił się na pięciu z szesnastu postaci sztuki.
Medytacyjny charakter monologów Schulza skontrastowany został z wprowadzeniem groteskowych fikcyjnych postaci z naszej rzeczywistości. W jeszcze innym charakterze występuje Gunther, przybywający z zaświatów sprawca tragicznej śmierci drohobyckiego pisarza.
Reżyseria i opracowanie tekstu: Tomasz Man
Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska
Muzyka: Paweł Mykietyn
Występują: Jadwiga Jankowska-Cieślak (Kobieta Mózg), Danuta Stenka (Pani Podsekretarz), Andrzej Chyra (Schulz), Jacek Braciak (Ekspert), Mikołaj Roznerski (Gunther).

Polecane