Jakub Przygoński: Dakar to najtrudniejszy rajd na świecie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jakub Przygoński: Dakar to najtrudniejszy rajd na świecie
Jakub Przygoński był gościem Trójki.Foto: Forum

Jedna z najszybszych osób na świecie, Jakub Przygoński, to kierowca rajdowy, mistrz driftu i zapalony sportowiec. Czy ma w sobie "gen ryzyka"? Jak dzieli obowiązki zawodowe i rodzinne? Czy jest już przygotowany do świąt?

  • Jakub Przygoński to kierowca rajdowy, były motocyklista. Bierze również udział w zawodach driftowych. 
  • Święta to dla sportowca czas oddechu i odpoczynku przed startem w rajdzie Dakar. Koniec grudnia planuje spędzić w rodzinnym gronie, podtrzymując świąteczne tradycje.
  • Kierowca wraz z zespołem wybiera się do Arabii Saudyjskiej. Jak mówi, Dakar to najtrudniejszy rajd świata. Ma jednak nadzieję, że wizyty sportowców z całego świata w tamtej części świata sprawią, że społeczność stanie się bardziej otwarta na inność i kwestię praw kobiet. 

– Do Dakaru jestem już całkowicie gotowy. Mam już samochody i sprzęt. Pod względem sportowo-technicznym jestem więc gotowy. To fajny moment. Święta przychodzą i mogę w pełni skoncentrować się na rodzinie. Te kilka dni jest momentem, kiedy wszystko zwalnia. Taki odpoczynek dużo daje – mówił w Trójce Jakub Przygoński. 

Dieta świąteczna?

– Nie mam ścisłej diety. W naszej dyscyplinie kilka kilogramów w którąkolwiek stronę nie robi różnicy przy ogólnej masie samochodu. Muszę być oczywiście wysportowany i silny. Nie zamierzam się oszczędzać. Potrawy świąteczne są pyszne i pojawiają się tylko raz w roku. Uwielbiam kapustę z grzybami i barszcz. To klasyka, którą fajnie jest zjeść – powiedział. 

Zgiełk sportowy 

– Wszyscy mają święta. Można więc poczuć trochę luzu. Dziś jest ostatni dzień, gdy robię rzeczy okołosportowe. Święta zamierzam spędzić w górach. Liczmy, że będzie śnieg. Chcemy się odciąć i postawić na odpoczynek. Zależy nam na utrzymywaniu magii tego czasu, głównie ze względu na córki. To cudowna rzecz – dodał sportowiec.

Posłuchaj

48:07
Kuba Przygoński cz. 1 (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Rajdy

– Jesteśmy po powrocie z Arabii Saudyjskiej. To były ważne zawody. Ścigaliśmy się w rejonie, w którym będziemy mieli jeden lub dwa dakarowe odcinki. Ważne było ustawienie samochodu na tym terenie. Chcemy wiedzieć, jak optymalnie go dostosować. Tempo mieliśmy dobre, ale też zaliczyliśmy awarię techniczną. To były zawody sprawdzające. Wszystko, co udało nam się zweryfikować, z pewnością się teraz przyda. Arabia to kontrowersyjny kraj, który dobrze nas przyjmuje. Dzięki zawodom będzie musiał się zmienić. Przyjeżdżający tam ludzie ze świata pokazują swoją kulturę i swoje podejście do otwartości. Lokalni to obserwują. Wydaje mi się, że szybko zaczną inaczej podchodzić do tych kwestii – zaznaczył gość Trójki. 

Czytaj także:

Arabia Saudyjska 

– Uważam, że warto jeździć do Arabii. Nasza wizyta może wiele zmienić w mentalności tamtejszych ludzi i w ich podejściu do wielu kwestii, również równości wobec kobiet. To niesamowity kraj. Jego powierzchnia jest porównywalna do całej Europy. Region, przez który przejeżdżamy, ma powierzchnię Polski. To ogromne przestrzenie i piękne widoki, które robią wrażenie – opowiedział w audycji. 

Posłuchaj

50:25
Kuba Przygoński cz. 2 (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dakar

– Dakar to najtrudniejszy rajd świata. To jeden start w roku i jedna taka szansa. Sprzęt musi być sprawny i przygotowany, nie ma miejsca na poprawki. Dziennie pokonujemy odległości rzędu ośmiuset kilometrów. Panują trudne warunki, w samochodzie jest gorąco. Temperatura w kabinie wynosi nawet pięćdziesiąt stopni. Do tego dochodzi ogromny stres związany z prędkością i presją. Nasi technicy i mechanicy pracują wieczorem i sprawdzają aspekty samochodu. Uważam to za niesamowite w tych zawodach, że każdy ma w nich inną rolę i inaczej przeżywa ten start – podsumował.

"


Jakub Przygoński urodził się 24 marca 1985 w Warszawie. Wykształcenie zdobywał w warszawskim XXII Liceum Ogólnokształcącym im. Joségo Martí, a następnie na Politechnice Warszawskiej, gdzie ukończył studia na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych.

Swoją przygodę z wyścigami motocyklowymi rozpoczął w wieku 13 lat – jego pierwszym pojazdem był Kawasaki KX80, a pierwszymi zawodami, w których wziął udział – motocrossowe Mistrzostwach Polski.

Po latach sukcesów, podczas rajdu AbuDhabi Desert Challenge 2014, uległ wypadkowi, którego skutkiem było złamanie kręgosłupa. W 2015 roku, po wielu miesiącach rehabilitacji, wrócił do sportu i ukończył swój ostatni Rajd Dakar na motocyklu. 

"


W 2015 roku motocykl zamienił na samochód rajdowy. Już rok później zadebiutował w rajdzie Dakar jako kierowca samochodu i okazał się najszybszy wśród startujących Polaków. W 2017 roku w legendarnym rajdzie zajął 7. miejsce, a rok później – 5. miejsce.

Sezon 2018 Jakub Przygoński zakończył zdobyciem Pucharu Świata FIA Cross Country oraz obroną tytułu Mistrza Polski w Driftingu. W 2019 roku w Rajdzie Dakar wywalczył 4. miejsce w kategorii samochodów. Jest to najlepszy wynik w jego karierze.

***

Tytuł audycji: Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość
Prowadzący: Kasia CiepielewskaŁukasz Sobolewski
Gość: Jakub Przygoński (kierowca rajdowy)
Data emisji: 19.12.2021
Godziny emisji: 11.07, 12.08

zch

Polecane