W niemieckim Karlsruhe to kierowca prosi o zielone światło. Przejście dla pieszych inne niż wszystkie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W niemieckim Karlsruhe to kierowca prosi o zielone światło. Przejście dla pieszych inne niż wszystkie
System sygnalizacji świetlnej "Bedarfsampel", czyli "światła na czekanie", polega na ciągłym zielonym świetle dla pieszych i rowerzystówFoto: shutterstock.com

Wyobraźmy sobie, że znajdujemy się na przejściu dla pieszych w dużym mieście. Jak zawsze, włączamy przycisk, który daje znać systemowi sygnalizacji świetlnej o naszej obecności, i czekamy cierpliwie na zielone światło. W Karlsruhe, mieście w południowo-zachodnich Niemczech, od dwóch tygodni jest testowane rozwiązanie działające zupełnie na opak. To kierowca samochodu musi poprosić o zielone światło, a zamiast przycisku służy mu do tego czujnik ruchu. 

  • "Bedarfsampel", czyli "światła na czekanie", to pilotażowy system sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych. Nowy system wyświetla ciągłe zielone światło dla pieszych i rowerzystów. Czerwone światło zostaje włączone, gdy samochód pojawi się w zasięgu czujnika ruchu. 
  • Obecnie innowacyjna sygnalizacja świetlna jest testowana na dwóch przejściach dla pieszych w Karlsruhe.
  • Niemieckie "światła na czekanie" są kolejnym krokiem ku ekologicznej mobilności – tak samo jak samochody elektryczne, hulajnogi, rowery miejskie i car-sharing. – Kierunek, w którym będzie zmierzała cywilizacja, to wciąż transport publiczny w każdym możliwym wariancie – twierdzi Dariusz Obcowski, prezes zarządu firmy Yunex Polska.

Ciągłe zielone światło dla pieszych i rowerzystów

Pilotaż o nazwie "Bedarfsampel", czyli "światła na czekanie", to wynik współpracy Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Karlsruhe oraz firmy dostarczającej innowacyjny system. System zainstalowany na przejściu dla pieszych cały czas pokazuje zielone światło pieszym i rowerzystom. Światło zmienia barwę na czerwoną, dopiero gdy za pomocą czujnika ruchu zostanie wykryty samochód.

Sygnalizacja świetlna zapobiegająca wypadkom

Dotychczas rozwiązanie to zostało wprowadzone w dwóch lokalizacjach w Karlsruhe. O jednej z nich w audycji "Trójkowy punkt techniczny" Pawłowi Turskiemu opowiedział Dietmar Küster z lokalnej Komisji Prawnej. – To przejście jest ważne nie tylko ze względu na dzieci, które bawią się w skateparku. To także ważne połączenie rowerowe między centrum miasta i Oberwaldem. Dodatkowo tutaj znajduje się przystanek tramwajowy. W ciągu trzech-czterech lat na pewno zdarzyłby się tu wypadek, a tego byśmy nie chcieli. Dlatego przejście dla pieszych w takiej formule jest tutaj wskazane. Po pierwsze dlatego, że samochody zawsze muszą się zatrzymać. Po drugie dlatego, że to rozwiązanie prawie nic nie kosztuje – opowiada ekspert.

Posłuchaj

9:45
Zawsze zielone światło dla pieszych i rowerzystów. W Niemczech na przejściach dla pieszych testowany jest innowacyjny system sygnalizacji świetlnej (Trójkowy punkt techniczny)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bezpieczne przejście dla pieszych, które oszczędzi nasz czas

Większość z nas doświadczyła sytuacji, gdy czekając na zielone światło, obserwuje ze złością uciekający nam tramwaj czy autobus. Sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych podobna do tej w Karlsruhe nie tylko pozwoliłaby uniknąć takich sytuacji, ale i zwiększyłaby bezpieczeństwo.

– Jeżeli jadąc na rowerze, nagle muszę wyhamować, na takim przejściu dla pieszych będę miał ciągle zielone światło. Samochód raczej mnie nie potrąci, bo dla niego światło będzie czerwone. Jest o wiele większe prawdopodobieństwo, że się nie zderzymy – zwraca uwagę Paweł Turski.

Bedarfsampel Karlsruhe/Jan-Philippe Schilt

Zielone światło dla ekologicznej mobilności

Niemieckie "światła na czekanie" są kolejnym krokiem ku ekologicznej mobilności, tak samo jak samochody elektryczne, hulajnogi, rowery miejskie i car-sharing. Jak twierdzi Dariusz Obcowski, prezes zarządu firmy Yunex Polska, specjalizującej się w adaptacyjnym sterowaniu i zarządzaniu ruchem – w przyszłości będziemy dużo bardziej zainteresowani i przyjaźniej nastawieni do takich alternatywnych rozwiązań. – Kierunek, w którym będzie zmierzała cywilizacja, to wciąż transport publiczny w każdym możliwym wariancie. Dodatkowo będą to rozwiązania alternatywne bardziej przyjazne środowisku.

***

Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny 
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 17.12.2021
Godzina emisji: 13.16

kr

Polecane