Afera w UE. Rzymkowski: to gigantyczny skandal, nie tylko korupcyjny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Pierwszym z podjętych tematów był temat nowych obostrzeń sanitarnych: od 15 grudnia, z wyjątkiem 31 grudnia i 1 stycznia, będą zamknięte dyskoteki i kluby. Z 50 do 30 procent zostanie zmniejszony limit miejsc m.in. w restauracjach, hotelach, kinach i kościołach. Od 20 grudnia do 9 stycznia w szkołach podstawowych i średnich będzie obowiązywała nauka zdalna, natomiast od 1 stycznia trzy grupy zawodowe (nauczyciele, służby mundurowe, medycy) będą objęte obowiązkowymi szczepieniami. Goście programu ocenili najnowsze przepisy rządu do walki z COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Politycy o obostrzeniach

Marek Sawicki ocenił, że "rząd działa w tej sprawie, jakby chciał, a nie mógł" i że jego "działania mają charakter pozorny".

 Co z tych ograniczeń i limitów, skoro w Polsce nie obowiązuje paszport covidowy i nie ma żadnego przepisu prawnego, który dawałby przedsiębiorcom możliwość sprawdzania  zaznaczył. Poseł zgodził się, że przedłużone ferie świąteczne mogą złagodzić rozsiewanie koronawirusa.

Rozmawiano także o projekcie obowiązkowych szczepień, które mają ruszyć od marca.  Rozumiem prawa wolnościowe tych wszystkich, którzy nie chcą się zaszczepić, tylko nie rozumiem, dlaczego to prawo do wolności jest wyżej stawiane niż moje konstytucyjne prawo do opieki medycznej  podkreślił. Tomasz Rzymkowski zgodził się z przedmówcą w sprawie oceny prawa do wolności, na które powołują się przeciwnicy szczepień.

 W tej sprawie jest taka mylna świadomość w części społeczeństwa, które uważa, że wolność od szczepień jest wyżej traktowana niż te konstytucyjne prawa, które są przypisane innym obywatelom, jeśli chodzi o dostęp do służby zdrowia  podkreślił i podał przykład sytuacji w polskich szpitalach, gdzie specjalistyczne oddziały, np. kardiologiczne, są obecnie obłożone pacjentami z COVID-19.

Andrzej Halicki stwierdził, że krokiem wymaganym natychmiast jest zaszczepienie 3 grup zawodowych: nauczycieli, służby zdrowia i mundurowych.  Wcześniej czy później dojdziemy do powszechnego obowiązku szczepień  zaznaczył.

Paweł Sałek odniósł się do obowiązku szczepień dzieci i podkreślił, że według niego tylko rodzice powinni o tym decydować.

Korupcja w unijnych instytucjach?

W dalszej części programu rozmowa poświęcona była tematowi domniemanej korupcji w instytucjach europejskich. Witold Waszczykowski złożył wniosek, aby Parlament Europejski na sesji plenarnej zajął się sprawą publikacji francuskiego dziennika "Liberation", w której zarzucono korupcję m.in. przedstawicielom TSUE i Europejskiej Partii Ludowej. Zastanawiano się nad znaczeniem doniesień francuskiego dziennika i co w związku z nimi należy uczynić na forum europejskim.

Marek Sawicki podkreślił, że sprawa ta powinna być wyjaśniona nie tylko na forum Parlamentu, ale powinna być w to również zaangażowana prokuratura europejska.  Dobrze, że pan Waszczykowski zajmuje się tą sprawą  ocenił.

Tomasz Rzymkowski potwierdził, że skala zarzutów jest bardzo duża.  W grę wchodzi 1/3 sędziów TSUE, część komisarzy, część członków Trybunału Obrachunkowego. Jest to gigantyczny skandal nie tylko korupcyjny, ale skandal, który opiera się o grupę przestępczą, która wykorzystuje środki unijne w sposób nieprawidłowy i wykorzystuje pozycję dla załatwiania pewnych spraw  ocenił.

Z kolei Andrzej Halicki zaznaczył, że cała redakcja "Liberation" dystansuje się od tego tekstu.  Jest to odpowiedzialność jednego autora  podkreślił. Dalej dodał, że "orzeczenia TSUE są bardzo wiarygodne i jest skandalem, że Polska ich nie wykonuje". Europoseł PO uznał tę sprawę za "odgrzewany kotlet sprzed 2,5 roku" i zaznaczył, że pod wnioskiem Witolda Waszczykowskiego nie podpisali się nawet wszyscy przedstawiciele Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.  Jest to sprawa nieudokumentowana  podsumował.

Paweł Sałek powiedział, że organy unijne powinny zająć się tą sprawą. Zadał jedynie pytanie "które?" Nie był pewien, czy do tej sprawy może przystąpić prokuratura europejska. Zaznaczył, że tak naprawdę nie ma kontroli nad unijnymi organami.  Co jest nad TSUE?  spytał.  OLAF (Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych) może działać tylko w zakresie środków budżetowych unijnych, natomiast jeśli jest jakieś inne przestępstwo wykonane przez urzędników unijnych, działać nie może  podkreślił.

 Zauważam, że sądy w Luksemburgu mają indywidualne podejście do pewnych spraw  zaznaczył, powołując się na przykład KWB Turów.

Najczęściej czytane

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

51:06
Andrzej Halicki, Tomasz Rzymkowski, Paweł Sałek oraz Marek Sawicki byli gośćmi Beaty Michniewicz (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
ProwadziBeata Michniewicz
Goście: Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Tomasz Rzymkowski (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta) oraz Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe). 
Data emisji: 11.12.2021
Godzina emisji: 9.07

es

Polecane