Święty Mikołaj bez tajemnic. Jaki jest dzisiaj? [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Święty Mikołaj bez tajemnic. Jaki jest dzisiaj? [POSŁUCHAJ]
Żużlowcy Stali Gorzów z okazji Mikołajek odwiedzili przedszkole nr 20 w Gorzowie Wielkopolskim, 6 grudnia 2021. Zawodnicy w składzie: Bartosz Zmarzlik, Martin Vaculik, Szymon Woźniak, Wiktor Jasiński oraz trenerzy Stanisław Chomski i Piotr Paluch rozdali przedszkolakom ponad 350 paczek. W roli Świętego Mikołaja wystąpił prezes klubu Marek Grzyb Foto: PAP/Lech Muszyński

6 grudnia obchodzimy mikołajki, przypadające w dniu liturgicznego wspomnienia Świętego Mikołaja, biskupa Miry (portowego miasta w dzisiejszej Turcji), który zasłynął wyjątkową troską o potrzebujących. Jego współczesny, najbardziej znany wizerunek jako starszego mężczyzny w czerwonym płaszczu z długą białą brodą i zaprzęgiem reniferów ciągnących sanie narodził się w latach 30. XX wieku. Ale czy według dzieci nadal tak wygląda?

Według zachowanych przekazów przyszły święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku w mieście Patara. Urodził się jako jedyne dziecko w bogatej rodzinie. Od najmłodszych lat odznaczał się wrażliwością na los bliźnich. Pomagał m.in. niezamożnym pannom zbierać posag: dzięki jego darom mogły znaleźć kawalerów i dobrze wyjść za mąż. Również w polskiej tradycji w kościołach pojawiała się skrzynia Świętego Mikołaja, w której składano datki dla ubogich panien

Współczesny wizerunek Świętego Mikołaja jako starszego mężczyzny w czerwonym płaszczu i z długą białą brodą narodził się w latach 30. XX wieku. Za jego autora uważa się rysownika Haddona Sundbloma, który stworzył taką ilustrację na zamówienie jednego z wielkich koncernów. A jak dziś dzieci postrzegają Świętego Mikołaja? Czy wciąż ma czerwoną czapkę, pomagają mu elfy, a prezenty wrzuca przez komin? Jesteście pewni, że go znacie? Nic bardziej mylnego: czasy się zmieniły! Bo elfy to bajka dla maluchów, a Świętemu Mikołajowi do dostarczania prezentów wystarczą… drony. Co Ida, Ala, Leonard i Gutek - najlepsi eksperci od choinkowych prezentów - mają do powiedzenia na temat Świętego Mikołaja?

Wszystko się zmienia: – Przez komin, przez okno albo podstawiał pod drzwi, pod łóżko, pod poduszkę, albo w szafie, albo na szafę, albo na choince, albo pod choinką – wylicza jednym tchem Gutek miejsca, do których kiedyś Mikołaj dostarczał prezenty. A teraz co z nimi robi? – Teraz to ogólnie zostawia pod drzwiami – wyjaśnia młody człowiek.

Czyżby takie podrzucanie prezentów pod drzwi wynikało z faktu, że Święty Mikołaj jest zmęczony? Otóż nie: jednym z najważniejszych odkryć małych ekspertów jest to, że Mikołaj wcale nie jest zmęczony, ponieważ... jest wielu Mikołajów na świecie! I jak się okazuje, każdy kraj ma swojego Mikołaja, choć jest wyjątek: – Finlandia, Laponia i Polska mają jednego Mikołaja ze sobą! – stwierdzają autorytatywnie.

Ale wygląda na to, że mimo wszystko nasz świąteczny bohater nie ma łatwo: – Bo musi przemyśleć, od jakiego to [list - red.] dziecka, czy ono na pewno się dobrze zachowywało przez rok – wyliczają jego zajęcia. Być może z tego powodu "ma drony, które dają prezenty".


Posłuchaj

11:26
Mikołaj (Trójka/Reportaż)
+
Dodaj do playlisty
+

Przeczytaj także


***

Tytuł reportażu: Mikołaj
Autorka reportażu: Julia Rozbiecka
Data emisji: 6.12.2021
Godzina emisji: 18.43
pr

Polecane