Zapach czekolady przed świętami na STT

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zapach czekolady przed świętami na STT
W główną rolę w spektaklu "Zapach czekolady" wcielił się Wojciech Solarz Foto: Grzegorz Śledź

Zapraszając ponownie do Archiwum Polskiego Radia, po raz pierwszy wydobywamy z niego sztukę, zrealizowaną w 2009 roku dla Sceny Teatralnej Trójki pod hasłem Nowe Słuchowiska 2009 (konkurs i festiwal).

Premiera pierwszego z festiwalowych słuchowisk odbyła się prawie dokładnie 12 lat temu, w Boże Narodzenie. To "Zapach czekolady" duetu: Radosław Paczocha – Michał Kotański.

Poniżej przywołujemy artykuł, który towarzyszył premierze, a po 12 latach zaproszenie do rozmowy, poprzedzającej słuchowisko, przyjęli – Krzysztof Sielicki – juror konkursu Nowe Słuchowiska 2009 (obok Jacka Sieradzkiego i Wacława Tkaczuka) oraz autor sztuki – Radosław Paczocha. 

***
Przedstawiamy pierwsze konkursowe słuchowisko zatytułowane "Zapach czekolady", Radosława Paczocha, w reżyserii Michała Kotańskiego. – Po nadaniu słuchowiska – spotkanie z jego autorem oraz z Andrzejem Brzoską, który wyreżyserował dźwięk.

Bohaterem "Zapachu czekolady" jest rodzina w kryzysie, w której związek matki i ojca właściwie nie funkcjonuje. Matka jest wielką nieobecną, od kilku lat przebywa na emigracji zarobkowej. Ojciec stara się opiekować dziećmi, jednocześnie coraz trudniej mu zamaskować fakt rozpadu rodziny. Bohaterów poznajemy na chwilę przed przyjazdem matki. Jej długa nieobecność jest traumą, z którą nikt nie chce się konfrontować.

Usłyszymy: Małgorzatę Buczkowską (Bogusia), Elizę Borowską (Natalka), Krzysztofa Stelmaszyka (Ojciec), Wojciech Solarza (Misza), Pawła Domagałę (Majkel) oraz... Krystynę Czubównę (lektorka filmu przyrodniczego).

***

Do wysłuchania "Zapachu czekolady" w ramach "Sceny teatralnej Trójki" zapraszamy w niedzielę (5 grudnia) o godz. 20.05.

Czas trwania – 42'17"

(tekst – Barbara Marcinik)

Polecane