Turysto, uważaj – zagrożenie lawinowe w górach!
2021-12-02, 07:12 | aktualizacja 2021-12-02, 21:12
W Tatrach i Karkonoszach już zima, a śnieg sprawia, że warunki na szlakach są coraz trudniejsze. W ostatnich dniach z powodu opadów i silnego wiatru w wyższych partiach gór pojawiło się zagrożenie lawinowe. Dlatego ratownicy górscy ostrzegają i apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
Mimo że sezon letni już się zakończył, a zimowy jeszcze nie zaczął, w górach cały czas można spotkać turystów. I właśnie szczególnie do nich GOPR kieruje swoje ostrzeżenia, gdyż wychodzenie na szlak jest obarczone coraz większym ryzykiem. Dlatego decydując się obecnie na pieszą wędrówkę, trzeba być odpowiednio ubranym i dobrze przygotowanym.
Posłuchaj
Niebezpieczny śnieg
We wszystkich rejonach polskich gór informacje pogodowe i o ewentualnych zagrożeniach brzmią bardzo podobnie.
– Silny opad śniegu z silnym i bardzo silnym wiatrem spowodował nagromadzenia śniegu, co spowodowało gwałtowny wzrost zagrożenia lawinowego – mówi Piotr Konopka, ratownik dyżurny TOPR. – Turyści, którzy w ten weekend wybiorą się w góry, nie powinni wychodzić w te krytyczne miejsca, a wycieczki ograniczyć do dolin tatrzańskich: szerokich, rozległych. Natomiast unikać wyżej położonych partii gór – radzi.
– Jeżeli chodzi o warunki w paśmie Jaworzyny, Radziejowej, to od wysokości ok. 500 m n.p.m. pokrywa śnieżna utrzymuje się już na stałym poziomie. Pod świeżym opadem zalega warstwa lodu, szczególnie niebezpieczna w tych niższych partiach gór – ostrzega Przemysław Skoczeń z Grupy Krynickiej GOPR.
– Aktualnie mamy ogłoszony pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, a to oznacza, że część szlaków będzie już zamkniętych. Turyści muszą się spodziewać śniegu także w miejscowościach podgórskich (Karpacz, Szklarska Poręba, Świeradów), ale na pewno dużo więcej będzie go w drodze do grzbietu i na grzbiecie Karkonoszy. Tutaj miejscami uformowały się zaspy, które mają do metra głębokości – informuje Sławomir Czubak, naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR.
Zachować zdrowy rozsądek
– Jestem miłośniczką gór: są jak narkotyk. Uwielbiam po nich chodzić bez względu na to, czy jest lato, jesień czy zima. Najczęściej jestem w Tatrach Słowackich: bardzo lubię tamte strony, tamte tereny, ale również bywam w Tatrach Polskich – deklaruje pani Renata. – W razie niskich temperatur staram się ubrać odpowiednio, na "cebulkę": odpowiednie buty, odpowiednia odzież termiczna - wylicza.
– Trzeba monitorować warunki pogodowe i adekwatnie do nich dostosować swój cel, swoje umiejętności i oczywiście wyposażenie. A jeżeli mieszkamy na kwaterze, w schronisku, w hotelu, warto zostawić wiadomość, w którą część gór się udajemy. Osoby, które mają taką możliwość, lepiej, żeby sobie zainstalowały aplikację RATUNEK. To duże ułatwienie, bo znamy państwa lokalizację – tłumaczą ratownicy górscy. – Góry są piękne, ładne, ale potrafią być też niebezpieczne. Dlatego wybierając się w góry, niech zawsze nad wszystkim czuwa zdrowy rozsadek.
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 2.12.2021
Godzina emisji: 7.40
pr