Brak konsekwencji w zarządzaniu armią

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Gen. Roman Polko (były szef BBN i GROM): Nasi żołnierze działają z ogromnym poświęceniem. Szkoda, że kondycja armii nie odbiega od kondycji dróg czy służby zdrowia.

Posłuchaj

Z dumą wchodzimy w nowy rok
+
Dodaj do playlisty
+

Generał Roman Polko, były szef BBN i GROM, podkreślił jak niewspółmierne są wysiłki żołnierzy do nakładów na armię. - Wszędzie widać jej niedofinansowanie, opóźnienia i brak konsekwencji we wprowadzaniu reform, które wiązałyby się z profesjonalizacją wojska - wyjaśnił.

Polko za niestosowne uznał wypowiedzi anonimowych amerykańskich żołnierzy, którzy wypowiadają się negatywnie o działaniach polskiego kontyngentu w Afganistanie. – My również możemy wiele negatywnych rzeczy o Amerykanach powiedzieć, ale przecież nie o to chodzi. Działamy jako koalicja i jeśli jednej stronie coś nie wychodzi, druga powinna pomóc. I najpierw powinna być rozmowa wewnątrz, a nie bieganie do gazet – skomentował artykuł w tygodniku "Time".

Generał odrzucił także zarzuty uzależnienia polskiego kontyngentu od Amerykanów oraz istnienia tak zwanego "syndrom Nangar Khel" wśród Polaków.

W afgańskiej miejscowości o tej nazwie, na skutek polskiego ostrzału w  2007 roku, zginęły bądź zostały ranne kobiety i dzieci. Lęk przed ponowną pomyłką miałby, zdaniem amerykańskich żołnierzy, powstrzymywać Polaków przed właściwym wykonywaniem zadań. – Równie dobrze można by mówić o "syndromie Casy" czy "syndromie Tupolewa", który dopadł być może pilotów i z tego względu będą gorzej latać – zauważył gen. Polko.

Jego zdaniem największym problemem w Afganistanie jest brak działania wszystkich państw jako koalicji oraz skupienie się na pomocy militarnej podczas, gdy ten kraj potrzebuje innego wsparcia. – Powinniśmy szukać rozwiązań pokojowych, pomóc ludziom normalnie żyć – podkreślił.

Zdaniem Romana Polko polska armia może z dumą wejść w 2011 rok. Z obawą wyraził się jednak o czasie, gdy skończymy realizować zagraniczne misje. – Żołnierz nie szkoli się po to, by siedział w koszarach. Afganistan czy Irak pozwoliły polskim żołnierzom szerzej patrzeć na problemy związane z bezpieczeństwem państwa – podsumował.

 

Aby wysłuchać całej audycji "Z dumą wchodzimy w nowy rok" wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Salon polityczny Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o godz. 8.13. Zapraszamy.

 

(asz)

Polecane