Dwa artystyczne światy w radomskim "Amfiteatrze". Duet Norwid/Chopin w interpretacji S. Dudzińskiego i M. Wieczorka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dwa artystyczne światy w radomskim "Amfiteatrze". Duet Norwid/Chopin w interpretacji S. Dudzińskiego i M. Wieczorka
Od lewej: Sambor Dudziński I Marcin WieczorekFoto: PAP/Maciej Kulczyński/Wojciech Olkuśnik

Rok 2021 to rok Cypriana Kamila Norwida i dwusetlecie jego urodzin. W najbliższy piątek 26 listopada o godz. 19.00 odbędzie się koncert przygotowany właśnie z tej okazji. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury "Amfiteatr" w Radomiu zderzą się dwa artystyczne światy – wiersze C.K. Norwida zinterpretuje aktor, muzyk i performer Sambor Dudziński, a akompaniować mu będzie młody, obiecujący pianista, uczestnik XVIII Konkursu Chopinowskiego i radomianin Marcin Wieczorek.

zagadkowa sambor dudzinski trójka górom 1200.jpg
Sambor Dudziński i jego zagadkowe instrumenty

Dwóch geniuszy

Takiej muzycznej uczty w Miejskim Ośrodku Kultury "Amfiteatr" w Radomiu jeszcze nie było. Koncert  "Norwid/Chopin" to unikalne połączenie poezji i muzyki dwóch wielkich osobowości XIX wieku: Cypriana Kamila Norwida i Fryderyka Chopina. Dwóch geniuszy wyprzedzających swoją epokę, wizjonerów będących inspiracją do dziś.

– Jak wiadomo, Norwid w pewnym momencie życia przyjaźnił się z Chopinem i opłakiwał jego śmierć w "Czarnych kwiatach" – przypomniał w audycji "Leniwe przedpołudnie" dyrektor radomskiego MOK Waldemar Dolecki. 

Prawdziwa artystyczna uczta

Sambor Dudziński to człowiek orkiestra – magister sztuki lalkarskiej, kompozytor, aktor, konstruktor wynalazków scenicznych (w tym tzw. dźwiękowiązałki) i performer o nieokiełznanej energii. Marcin Wieczorek to młody, zaledwie 25-letni pianista klasyczny.

Norwid serwis specjalny 663 364.png
Cyprian Kamil Norwid - poeta, artysta, pielgrzym. Zobacz serwis specjalny

– Za twórczość Norwida wziął się Sambor Dudziński – znakomity multiinstrumentalista, który wraz z zespołem przygotował bardzo ciekawą propozycję. Zaprosiliśmy do współpracy także Marcina Wieczorka, znakomitego młodego pianistę pochodzącego z Radomia, który w tym roku brał udział w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, ale ze względu na chorobę wycofał się w drugim etapie – zapowiedział Waldemar Dolecki. – To będzie prawdziwa uczta na ten listopadowy, pochmurny wieczór – zachęcał.

"Norwid/Chopin"

Koncert  "Norwid/Chopin" Sambora Dudzińskiego i Marcina Wieczorka odbędzie się w piątek 26 listopada o godz. 19.00 w Kawiarni Artystycznej w Miejskim Ośrodku Kultury "Amfiteatr" przy ul. Parkowej 1 w Radomiu. Występ poprzedzi finał konkursu dla szkół ponadpodstawowych "CKN 2021".

MARCIN WIECZOREK – first round (18th Chopin Competition, Warsaw)/Chopin Institute

W audycji ponadto:

  • sposób na radzenie sobie ze stresem zdradziła specjalistka zdrowia publicznego, prof. Jadwiga Jośko-Ochojska;
  • podwójny maraton dziadka na wózku i wnuka. Pisarz, szkoleniowiec i biegacz Marek Wendreński o budowaniu międzypokoleniowej więzi;
  • Katarzyna Gärtner i jej piosenki. 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Goście: prof. Jadwiga Jośko-Ochojska (specjalistka zdrowia publicznego, współautorka książki "Rozmowy przy kawie o stresie, lęku i traumie"), Katarzyna Gärtner (kompozytorka, pianistka i aranżerka), Waldemar Dolecki (dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury "Amfiteatr"), Marek Wendreński (pisarz, szkoleniowiec, biegacz)
Data emisji: 21.11.2021
Godzina emisji: 10.08

mat. promocyjne/kr

Polecane