33. edycja Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce dobiega końca. Już znamy zwycięskie filmy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
33. edycja Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce dobiega końca. Już znamy zwycięskie filmy
Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (Polish Film Festival in America) Foto: mat. promocyjne

Odbywająca się właśnie w Chicago 33. edycja Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce (Polish Film Festival in America) kończy się już w najbliższą niedzielę 21 listopada, jednak tytuły zwycięskich obrazów znamy już od kilku dni. Statuetką Złotych Zębów Kamery zostały nagrodzone dramat "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego oraz dokument Pawła Wysoczańskiego "Jutro czeka nas długi dzień".

flaga usa Polska polonia 1200.jpg
Nasi rodacy w USA obchodzą Święto Niepodległości i Dzień Weterana. Jaki był udział Polonii w walce o Niepodległą?

Polskie kino za oceanem

Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce od wielu lat jest największym pokazem polskiego kina, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i za granicą. Ideą imprezy jest popularyzacja polskiej kultury oraz zapoznanie amerykańskiej publiczności z twórczością filmową polskich twórców. Pokazy w ramach festiwalu odbywają się nie tylko w Chicago, ale także w Denver, Houston, Seattle czy Minneapolis.

Organizatorzy ogłosili listę zwycięzców na kilka dni przed oficjalnym zakończeniem. Jak wyjaśnia korespondent Polskiego Radia w USA Jan Pachlowski, stało się tak ze względu na prawa dotyczące pokazywania filmów poza granicami Polski.


Posłuchaj

4:35
33. edycja Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. Znamy zdobywców statuetki Złotych Zębów Kamery (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Złote Zęby Kamery przyznane

Zwycięskie produkcje fabularne i dokumentalne otrzymują prestiżową nagrodę Złotych Zębów Kamery. Jak podkreślają organizatorzy, nagroda jest przyznawana nie za najlepszy, ale za najbardziej interesujący filmowy obraz. W przypadku produkcji fabularnych statuetką został nagrodzony film Jana P. Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów". Filmowa historia Jurka Popiela – przyjaciela śmiertelnie pobitego przez funkcjonariuszy milicji Grzegorza Przemyka, zostanie pokazana w niedzielę 21 listopada, czyli ostatniego dnia festiwalu. Seansowi będzie towarzyszyło spotkanie z reżyserem.

 ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW - główny zwiastun filmu. W kinach od 24 września!/KinoSwiatPL

W kategorii produkcji dokumentalnych nagrodę otrzymał Paweł Wysoczański za film "Jutro czeka nas długi dzień" poświęcony Helenie Pyz – misjonarce i lekarce pracującej w ośrodku wychowawczo-leczniczym dla trędowatych oraz ich rodzin Jeevodaya.

Premiera filmu dokumentalnego "Jutro czeka nas długi dzień" reż. Paweł Wysoczański/SFPorgPL

"Bez ludzi nie ma festiwalu"

Dyrektor Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce Krzysztof Kamyszew podkreśla, że dla niego najważniejsze jest, że po okresie pandemii publiczność powraca do kin, co widać szczególnie podczas tegorocznej edycji. – Bez ludzi nie ma festiwalu. Sami twórcy mówią mi, że nie znoszą tych Q&A przez streaming. Ludzie czasami spotykają się raz w roku, przyjeżdżają z różnych miejsc. Oczywiście już nigdy nie osiągniemy frekwencji 30 czy 40 tys. widzów i trzeba się z tym pogodzić. Przychodzą kinomani, przychodzą ludzie, którym naprawdę zależy na tym spotkaniu. No i bardzo dobrze, bo jakość idzie w górę.

Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce jest możliwy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

33. Festiwal Filmu Polskiego w Chicago/Dziennik Związkowy

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Jan Pachlowski
Data emisji: 20.11.2021
Godzina emisji: 7.14

kr


Polecane