Film o bracie Albercie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Film o bracie Albercie
Kadr z filmu "Nędzarz i madame"Foto: Jakub Grabowski/Fundacja Lux Veritatis/mat. promocyjne

Film „Nędzarz i madame” jest wyjątkowy pod względem tematu (bohaterem jest powstaniec styczniowy Adam Chmielowski, późniejszy brat Albert), wykonania (większość aktorów to amatorzy, studenci toruńskiej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, podobnie jak sam reżyser i autor scenariusza), ekonomiczno-finansowym (zrobiony za pieniądze z odpisów podatkowych) oraz kultury obrazu i słowa.

Bohaterem filmu „Nędzarz i madame” jest Adam Chmielowski, powstaniec styczniowy i utalentowany malarz, a późniejszy zakonnik. Podczas studiów w Monachium poznał m.in. Józefa Chełmońskiego, Stanisława Witkiewicza, Aleksandra Gierymskiego i Leona Wyczółkowskiego. Już jako brat Albert był znanym opiekunem ubogich i bezdomnych, a także założycielem Zgromadzenia Braci Albertynów. W 1989 roku został przez Jana Pawła II ogłoszony świętym.


Bo we mnie jest seks_Kalina Jędrusik_M. Dębska 1200.jpg
"Bo we mnie jest seks" – Maria Dębska gra i śpiewa Kalinę Jędrusik

Posłuchaj

48:43
Film "Nędzarz i madame" (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 
– Warto zaznaczyć, że Adam Chmielowski, św. brat Albert, nie miał zamiaru zakładać żadnego zgromadzenia. Wspólnoty zakonne, które się utworzyły – braci albertynów i sióstr albertynek, zresztą od jego imienia nazwanych, czego też sobie nie życzył – powstały niejako samoistnie, bardzo spontanicznie –opowiada o powstaniu swojego zakonu siostra Dorota Kostka, archiwistka Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim z Krakowa. – To, że trwamy do dzisiaj, znaczy, że to dzieło jest potrzebne, i to nie tylko kobietom. W tej chwili pracujemy w ponad 60 miejscach w Polsce i na świecie. To dzieła pomocowe nie tylko dla kobiet i dzieci, ale także osób starszych i niepełnosprawnych. To są jadłodajnie, domy samotnej matki, miejsca, gdzie te podstawowe potrzeby są zaspokajane, ośrodki interwencji kryzysowej – wylicza.

– Praca nad filmem trwała cztery lata. Z różną dynamiką, bo najpierw były prace literackie, kwerenda naukowa, dokumentacja i kompletowanie zespołu. Same zdjęcia trwały bez mała 10 miesięcy: przez wszystkie pory roku, jak Polska długa i szeroka – wspomina realizację reżyser Witold Ludwig. – Postprodukcja to 1,5 roku: bo montaż obrazu, dźwięku, nagrania muzyki z Filharmonią Śląską i Chórem Filharmonii Śląskiej... To wszystko złożyło się na ponad cztery lata pracy – dodaje.

– Postać tak heroicznych cnót to jest wyzwanie dla każdego twórcy. Zbudować ten świat, aurę tej rzeczywistości, która go otaczała. Kiedy Witold zaproponował mi realizację i przedłożył scenariusz, tylko mnie utwierdził, że ten film trzeba zrobić – dodaje prof. Marek Chowaniec, scenograf filmu "Nędzarz i madame" poświęconego postaci Adama Chmielowskiego.


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Goście: siostra Dorota Kostka (archiwistka Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim z Krakowa), prof. Marek Chowaniec (scenograf filmu "Nędzarz i madame"), Witold Ludwig (reżyser i scenarzysta filmu "Nędzarz i madame")
Data emisji: 19.11.2021
Godzina emisji: 21.09

pr


Polecane