Aktor nie z tej ziemi i "Boski" festiwal w TPK

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Aktor nie z tej ziemi i "Boski" festiwal w TPK
Marcin Czarnik w studiu radiowej TrójkiFoto: PR/Trójka

"The Man, Who Fell to Earth" ("Człowiek, Który Spadł na Ziemię") – tak zatytułowana jest powieść Waltera Tevisa z 1963 roku, która zainspirowała twórców musicalu "Lazarus". Między rokiem ukazania się książki i prapremierą musicalu upłynęło ponad pół wieku. W tym pięćdziesięcioleciu zamyka się też aktywność artystyczna Davida Bowie, autora muzyki i tekstów do "Lazarusa". Wcześnie też pojawiają się w obszarze jego zainteresowań wątki "kosmiczne". 

Z Kosmosu przybywa na Ziemię główny bohater musicalu – Thomas Newton. W tej też roli został obsadzony w polskiej wersji "Lazarusa" Marcin Czarnik, aktor, który swoje największe do tej pory role zagrał u Jana Klaty – reżysera musicalu, wystawionego w 2020 roku we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol.


Kinga Dębska.JPG
Lato w Nohant, jesień na Bemowie. Kinga Dębska i Tomasz Karolak w TPK

Marcin Czarnik w roli tego, "który spadł na Ziemię" jest istotnie aktorem "nie z tej ziemi". Otrzymał za nią 8 listopada tego roku Nagrodę miesięcznika "Teatr" im. Aleksandra Zelwerowicza. Redaktorzy periodyku przyznali mu tę nagrodę także za rolę jednej czterech Postaci w spektaklu pod tytułem "Dług", również w reżyserii Jana Klaty, granym w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie.


"Lazarus" - plakat spektaklu "Lazarus" - plakat spektaklu

Przed tygodniem relacjonowaliśmy uroczystość wręczenia Nagród "Teatru", goszcząc między innymi Marcina Czarnika. W tym wydaniu był on naszym gościem specjalnym.


Posłuchaj

1:52:31
Niezwykły Marcin Czarnik i niezwykły festiwal (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Połączyliśmy się także z dyrektorem oraz twórcą Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie – Bartoszem Szydłowskim oraz z selekcjonerem programu festiwalu – Tomaszem Domagałą. Boska Komedia, zamykająca rok, należy do największych festiwali teatralnych, mających oryginalną formułę, którą tworzą "dantejskie": Piekło (Inferno), Niebo (Paradiso) oraz Czyściec (Purgatorio). Spektakle oceniają w dwóch konkursach dwa międzynarodowe zespoły jurorskie.

Organizatorzy XIV Boskiej Komedii zaryzykowali i zaplanowali festiwal z udziałem publiczności, choć będzie także szansa obejrzenia wyjątkowego spektaklu w sieci. Ryzyku towarzyszy hasło – zaklęcie – "Post Tenebras Lux" (Po Ciemności Światło). Porozmawiamy o najważniejszych punktach programu festiwalu, o przygotowaniach i o kontekście, w jakim będzie się on odbywał między 3 a 12 grudnia.


14. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia - plakat 14. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia - plakat

A poza tym życie kulturalne toczy się w przyspieszonym tempie, choć zarazem przypomina to z czasu, kiedy świat funkcjonował "normalnie".

Od 19 listopada na przykład Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na kolejną wystawę kolekcjonerską  "Theatrum Jerzego Nowosielskiego"  wg koncepcji i w aranżacji Andrzeja Starmacha.

Od 19 do 21 listopada z kolei w Gdańsku (w AmberExpo) będą odbywały się III Targi Książki.

19 także listopada Teatr Polski w Warszawie daje premierę "Wiśniowego Sadu", kolejnego w ostatnim czasie Czechowa na naszych scenach. Tego wyreżyserowała Krystyna Janda.

W Warszawie też – po raz pierwszy i po raz pierwszy w grudniu – odbędzie się Festiwal Jana A.P. Kaczmarka – Transatlantyk.


Theatrum Jerzego Nowosielskiego - plakat wystawy Theatrum Jerzego Nowosielskiego - plakat wystawy

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 19.11.2021
Godzina emisji: 0.05


(tekst: Barbara Marcinik)

Polecane