Zostaną w naszej pamięci. Wspominamy tych, którzy odeszli

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zostaną w naszej pamięci. Wspominamy tych, którzy odeszli
Największy w Polsce i trzeci w Europie Cmentarz Centralny w SzczecinieFoto: PAP/Marcin Bielecki

Przez cały poniedziałek wspominaliśmy w Trójce ważne postaci życia społecznego, kulturalnego, sportowego, które pożegnaliśmy w ostatnim roku. 

Ryszard Szurkowski był uważany za najlepszego zawodnika kolarstwa amatorskiego na świecie. W 1973 roku został mistrzem świata, dwukrotnie wywalczył olimpijskie srebro w jeździe drużynowej na czas. Jednak bodaj najwięcej radości dostarczył Polakom czterema zwycięstwami w Wyścigu Pokoju. 10 czerwca 2018 roku, podczas wyścigu weteranów w Kolonii, Ryszard Szurkowski miał groźny wypadek, w którym doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego i czterokończynowego porażenia. Miał też poważnie uszkodzoną głowę. Przeszedł wiele operacji, do końca walczył o powrót do zdrowia i wierzył, że jeszcze kiedyś uda mu się wsiąść na rower. Niestety, 1 lutego przyszła wiadomość o jego śmierci.


Posłuchaj

7:21
Ryszard Szurkowski 1946-2021 (Trzecia strona medalu)
+
Dodaj do playlisty
+

Na murawie był nie do pokonania, gorzej radził sobie poza nią. Diego Maradona nie udźwignął ciężaru sławy, rozrywkowego trybu życia, używek i skandali. "Złoty chłopak", mistrz świata w piłce nożnej, zdobywca Pucharu UEFA, inspiracja dla filmowców i jedyny piłkarz, który miał swój "Kościół". Szczególne miejsce w sercu Diego Maradony, oprócz legendarnej Argentyny, zajmowały Włochy. W 1984 roku w wieku 24 lat trafił w sam środek neapolitańskiego kotła sukcesów, uwielbienia, ale też mafijnych rozgrywek i skandali. Jego umiejętności zrobiły z SSC Napoli najlepszą drużynę świata, dla kibiców stał się ikoną popkultury. Diego Maradona zmarł 25 listopada 2020 roku w wieku 60 lat na skutek ataku serca. 


Posłuchaj

2:56
Diego Maradona 1960-2020 (Trzecia strona medalu)
+
Dodaj do playlisty
+

PAP/EPA/CESARE ABBATE PAP/EPA/CESARE ABBATE

4 października tego roku w wieku 70 lat zmarł Zbigniew Pacelt, należący do czołówki polskich pływaków i pięcioboistów nowoczesnych XX wieku. Trzy razy rywalizował w igrzyskach olimpijskich: w Meksyku (1968) i Monachium (1972) w pływaniu, a w Montrealu (1976) w pięcioboju nowoczesnym. Sześciokrotnie zdobył mistrzostwo Polski w stylu zmiennym, był wielokrotnym rekordzistą kraju. Do historii polskiego sportu przeszedł jako trener dwukrotnych złotych medalistów olimpijskich z igrzysk w Barcelonie. Zbigniew Pacelt był posłem na Sejm RP V, VI i VII kadencji. Kierował Departamentem Sportu Wyczynowego w Urzędzie Kultury Fizycznej i Sportu. Piastował także funkcję wiceprezesa UKFiS i Polskiej Konfederacji Sportu oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Udzielał się także w Polskim Komitecie Olimpijskim, będąc członkiem zarządu oraz zastępcą i szefem misji olimpijskiej w latach 1996-2004. W 2006 roku kierował misją podczas zimowych igrzysk w Turynie. Był także wieloletnim wiceprezesem Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego.


Posłuchaj

5:00
Zbigniew Pacelt 1951-2021 (Trzecia strona medalu)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ryszard Kotys w ciągu ponad 65 lat kariery zagrał w ponad 40 serialach i 150 filmach fabularnych. Znany był m.in. z ról w filmach "Pokolenie" Andrzeja Wajdy, "Erratum" Marka Lechkiego i "Vabank" Juliusza Machulskiego. Dużą popularność przyniosła mu rola Mariana Paździocha w serialu "Świat według Kiepskich". W 1999 roku został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Aktor miał 88 lat.

Smółka w "Prawie i pięści", baron Krzeszowski w "Lalce", ale przede wszystkim Czereśniak w "Czterech pancernych i psie" czy Majewski w "Alternatywach 4" - Wiesław Gołas był odtwórcą ponad 120 ról filmowych, teatralnych, telewizyjnych, ale i kabaretowych – występował w Kabarecie Starszych Panów, kabaretach Dudek czy Koń, to on był wykonawcą piosenki "W Polskę idziemy". W czasie II wojny światowej działał w ruchu oporu, był członkiem "Szarych Szeregów". Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, między innymi w 2009 roku Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Krzysztof Kiersznowski zadebiutował w 1976 roku w Teatrze Ochoty. Przez wiele lat był związany z tą sceną. Występował też w innych warszawskich teatrach. Grał w wielu filmach komediowych, m.in. w "Vabank" i "Kilerze" Juliusza Machulskiego. Za rolę ojca Tereski w dramacie Roberta Glińskiego "Cześć Tereska" otrzymał Polską Nagrodę Filmową "Orzeł" 2002. Kolejną nominację do "Orła" i samą nagrodę otrzymał za rolę Edwarda Gralewskiego w "Statystach" w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Ta kreacja przyniosła mu również nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


Posłuchaj

5:26
Ryszard Kotys 1932-2021, Wiesław Gołas 1930-2021, Krzysztof Kiersznowski 1950-2021 (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

PAP/Wojtek Jargiło PAP/Wojtek Jargiło

Andrzej Zaorski – aktor, satyryk, twórca słuchowisk radiowych, programów telewizyjnych – zmarł w wieku 79 lat. Debiutował w warszawskim Teatrze Współczesnym, występował także w warszawskich teatrach: Ateneum, Narodowym i Powszechnym.  Od lat 60. Andrzej Zaorski był związany z Polskim Radiem. Wystąpił w kilkuset słuchowiskach i audycjach. W Programie 3 Polskiego Radia pisał teksty do satyrycznego magazynu "60 minut na godzinę", w którym wspólnie z Marianem Kociniakiem występował też w skeczu "Para-męt pikczers, czyli kulisy srebrnego ekranu". Przygotowywał cykle: "Centralna Kuźnia Młodych", "Przygody radiowych piratów", "Zapiski kłusownika". W latach 70. wraz z bratem Januszem opracowywał radiowy "Kabarecik Reklamowy". Ponadto kreował postacie w Radiowym Teatrze Wyobraźni, między innymi w powieści radiowej "W Jezioranach", gdzie wcielał się w postać najpierw Bolka, a później Edka Jabłońskiego. W 2012 roku za zasługi artystyczne i działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Posłuchaj

3:57
Andrzej Zaorski 1942-2021 (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Latem tego roku odszedł Siergiej Kowalow, człowiek bezkompromisowy, legendarny bohater radzieckiego ruchu dysydenckiego, obrońca praw człowieka. Z okazji dziewięćdziesiątej rocznicy swoich urodzin udzielił Polskiemu Radiu wywiadu, w którym powiedział, że współczesna Rosja jest bardziej cyniczna zakłamana niż Związek Radziecki i ostrzegał przed Władimirem Putinem– Władze Rosji nie mogą żyć bez wrogów dla Putina. To jedyny sposób funkcjonowania. Tyrania nie może istnieć bez wrogów, bo bez wrogów samemu trzeba byłoby znieść odpowiedzialność za sytuację w kraju – mówił. Siergiej Kowalow był pierwszym rzecznikiem praw człowieka Federacji Rosyjskiej, krytykował władze za wojnę Czeczeni, zajmował się poszukiwaniem i uwolnieniem rosyjskich jeńców wojennych. Prezydent Lech Kaczyński w 2009 roku przyznał mu krzyż wielki Orderu zasługi RP. 

Posłuchaj

1:43
Siergiej Kowalow 1930-2021 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Akcja "Światełko dla Rossy" w Dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada 2021 roku w Wilnie. Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą jak co roku zaprosił mieszkańców na akcję, podczas której zostały zapalone znicze, fot. PAP/Valdemar Doveiko Akcja "Światełko dla Rossy" w Dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada 2021 roku w Wilnie. Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą jak co roku zaprosił mieszkańców na akcję, podczas której zostały zapalone znicze, fot. PAP/Valdemar Doveiko

Samotnie dokonał niemożliwego, przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent, z Afryki do Ameryki Południowej wyłącznie dzięki sile swoich mięśni. Uczynił to w wieku słusznym 65 lat, stając się idolem wielu Polaków, pokazując, że nie ma rzeczy niemożliwych, a metryka nie jest żadnym ograniczeniem. Aleksander Doba inspirował i zachęcał do realizacji własnych marzenień.  – Wy staruszkowie czterdziesto- pięćdziesięcioletni popatrzcie na mnie, jak jaki młody jestem i taką rzecz zrobiłem. Bierzcie się do roboty. Ambitne plany, a potem realizować trzeba. Polak potrafi – przekonywał. 


Posłuchaj

1:16
Aleksander Doba 1946-2021 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Krzysztof Kowalewski urodził się 20 marca 1939 roku w Warszawie w rodzinie polsko-żydowskiej w 1960 roku ukończył studia aktorskie i dołączył do zespołu Teatru Dramatycznego w Warszawie. W kinie zadebiutował niewielką rolą krzyżackiego łucznika w pierwszej polskiej powojennej superprodukcji, czyli "Krzyżakach" Aleksandra Forda. Jednak szybko okazało się, że ma wielki talent komediowy i znakomicie sprawdza się w rolach zapadających w pamięć postaci jak choćby Roch Kowalski w "Potopie" Jerzego Hoffmana. Dla słuchaczy 3 Programu Polskiego Radia przez wiele lat Krzysztof Kowalewski był niezbyt sympatycznym panem Sułkiem, do którego zalecała się grana przez Martę Lipińską romantyczna pani Eliza w kultowym słuchowisk Jacka Janczarskiego "Kocham pana panie Sułku". Po latach Krzysztof Kowalewski przyznał w rozmowie z Polskim Radiem, że piękno zawodu aktorskiego najlepiej dostrzega jako widz. –Kiedy jestem na widowni, kiedy patrzę na moich kolegów, wtedy czuję, że to jest rzeczywiście bardzo piękny zawód. Jest dla mnie prywatnie bardzo budujące, jeżeli widzę świetne przedstawienie i świetnie grających ludzi – mówił. 

Posłuchaj

3:27
Krzysztof Kowalewski 1939-2021 (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Dzień Wszystkich Świętych na zabytkowym cmentarzu na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem, fot. PAP/Grzegorz Momot Dzień Wszystkich Świętych na zabytkowym cmentarzu na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem, fot. PAP/Grzegorz Momot

Jan Borkowski urodził się w 1934 roku w Warszawie. Już jako 23-latek współtworzył Hot Club Hybrydy, jeden z najstarszych klubów studenckich w Polsce, dzięki któremu popularność zyskali m.in. Włodzimierz Nahorny, Michał Urbaniak czy Tomasz Stańko, a także wiele, dziś legendarnych, postaci ze świata literatury, filmu i sztuki. Jako popularyzator muzyki jazzowej został jednym z pomysłodawców festiwalu Jazz Jamboree. Z Polskim Radiem związał się w 1963 roku, gdzie przez siedem lat - wraz z Agnieszką Osiecką i Wojciechem Młynarskim - prowadził "Radiowe studio piosenki". Od 1970 roku współpracował z Programem 3 Polskiego Radia jako prowadzący programu "Trzy kwadranse jazzu", a od 1999 roku jako kierownik Redakcji Muzycznej. Jego przygoda z radiową Trójką zakończyła się dopiero w 2014 roku.

Posłuchaj

4:40
Jan Borkowski 1934-2021 (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Charlie Watts przez 58 lat niestrudzenie grał na perkusji w The Rolling Stones, stanowiąc rytmiczny fundament grupy dowodzonej przez duet Mick Jagger & Keith Richards. "Zawsze był łóżkiem, na którym mogłem się muzycznie położyć" – wspominał w swej autobiografii gitarzysta. – Grał na wszystkich płytach trasach koncertowych sławnej grupy. W swoje jazzowe albumy wydawał, nie psując szyków kolegom. Na ujawnionych po latach taśmach z sesji nagraniowych słychać, jak niestrudzenie wybija rytm na wielogodzinnych próbach, na których powstawały sławne przeboju – przypominał Leszek Adamczyk, opowiadając o muzycznej drodze artysty. Posłuchaj

8:56
Charlie Watts 1941-2021 (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Dla jednych był kultowym piosenkarzem, dla innych symbolem estradowego kiczu. Odpowiadał, że tym kiczem się nie przejmuje, bo jeśli wymienić różnych wokalistów pop na świecie to 70 procent z nich jest tak określanych. W innym wywiadzie mówił o uzależnieniu od śpiewania. Według niego publiczność sprawiała, że pojawiała się adrenalina jak przy skoku na bungee, dostawał wtedy takiej energii, że chciało się żyć. Wszyscy, którzy go znali, twierdzą, że był królem życia. 5 kwietnia 2021 roku zmarł Krzysztof Krawczyk, wokalista śpiewający charakterystycznym barytonem, gitarzysta i kompozytor – mówił Radosław Okrasko, wspominając artystę.

Posłuchaj

9:49
Krzysztof Krawczyk 1946-2021 (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
 
PAP/Łukasz Gągulski PAP/Łukasz Gągulski

Polecane