Kalina Hlimi-Pawlukiewicz: teatr, film i... harfa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kalina Hlimi-Pawlukiewicz: teatr, film i... harfa
Kalina Hlimi-PawlukiewiczFoto: PolskieRadio.pl/Krzysztof Plona

Z wokalistką i aktorką Kaliną Hlimi-Pawlukiewicz porozmawialiśmy m.in. o jej drodze do muzyki oraz do aktorstwa. Nie zabrakło również zagadnień dotyczących wydanej we współpracy z Polskim Radiem płyty oraz gry na harfie.

Amelia Andryszczyk 600x330.jpg
"To dla mnie przełomowy czas". Amelia Andryszczyk gościem Trójki

Dobrze wykorzystany entuzjazm

Jak mówi Kalina Hlimi-Pawlukiewicz, zainteresowanie muzyką przejawiała już jako kilkulatka. – Zaczęło się od tego, że mając pięć czy sześć lat skakałam entuzjastycznie, słuchając różnych utworów. Ten entuzjazm zasugerował mojej mamie, że powinna popchnąć mnie w tym kierunku. Poszłam na egzamin do szkoły muzycznej i się dostałam. Tak trafiłam do Podstawowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.

Posłuchaj

49:41
Kalina Hlimi-Pawlukiewicz gościem Katarzyny Ciepielewskiej i Łukasza Sobolewskiego cz. 1 (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Ambitny pop z głową i sercem

Mimo że naukę w szkole muzycznej artystka zapamiętała jako bardziej tłamszącą niż rozwijającą umiejętności dziecka, nigdy nie zrezygnowała z muzyki. Najlepszym na to dowodem jest album "Czyste szumienie", wydany w 2017 roku we współpracy z Polskim Radiem. Artystka nagrała go pod pseudonimem, który brzmi po prostu KALINA. 

W tym autorskim projekcie spośród wielości instrumentalnych barw wyróżnia się głos wokalistki – czysty, pozbawiony niepotrzebnych ozdobników, silny i pewny, liryczny i zadziorny, ale niezmanierowany. Teksty piosenek, wystarczająco osobiste i odpowiednio uniwersalne nie irytują banałem, kreślą obrazy miejskiego życia – pełne radości, ale i pozbawione złudzeń. "Czyste szumienie" KALINY to kolorowa, nastrojowa płyta, ambitny pop z głową i sercem.

W audycji mogliśmy wysłuchać m.in. utworu "Biuro rzeczy znalezionych". Która z trzynastu pozycji, które znalazły się na płycie, jest jej ulubioną?  Nie mogę powiedzieć, żeby któryś z utworów był moim ulubionym. To się zmienia. Nie jestem osobą, która słucha swoich własnych utworów – stwierdza Kalina Hlimi-Pawlukiewicz. – Mogę powiedzieć, że niektóre lubię wykonywać bardziej, a niektóre mniej. Najbardziej lubię wykonywać "Pamiętam Cię "– zdradza w rozmowie z Katarzyną Ciepielewską i Łukaszem Sobolewskim.

Posłuchaj

51:58
Kalina Hlimi-Pawlukiewicz gościem Katarzyny Ciepielewskiej i Łukasza Sobolewskiego cz. 2 (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

KALINA - Biuro rzeczy znalezionych (Official Audio)/Kalina Songs

Zawsze na scenie

Nie wolno zapominać, że tytułowy "bardzo wyjątkowy gość" zajmuje się także aktorstwem. Kalina Hlimi-Pawlukiewicz ma na swoim koncie role m.in. w filmie "Pręgi" Magdaleny Piekorz, "Nowy świat" Elżbiety Benkowskiej, Łukasza Ostalskiego i Michała Wawrzeckiego, a także w licznych serialach jak "Ojciec Mateusz", "Kryminalni" czy "Leśniczówka". 

Co ciekawe, pomysł na aktorstwo pojawił się w życiu bohaterki audycji w wyniku swoistej rywalizacji. – Moja przyjaciółka, według mnie, zawsze miała mądrzejsze wybory życiowe. Jest skrzypaczką, natomiast miała romans z aktorstwem i w momencie, kiedy miałyśmy wybrać swoją drogę, zdecydowała, że pójdzie do szkoły aktorskiej. Pomyślałam, że w takim razie ja muszę zrobić to samo. Ja się dostałam, a ona nie. Wtedy moja droga została już na zawsze pokierowana w stronę sztuk scenicznych. 

***

Tytuł audycji: Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość
Prowadzący: Kasia Ciepielewska, Łukasz Sobolewski
Gość: Kalina Hlimi-Pawlukiewicz (aktorka i wokalistka)
Data emisji: 31.10.2021
Godziny emisji: 11.07, 12.08

kr


Polecane