"Jest niespecjalnie efektywny". Andrzej Sadowski o podatku PIT

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Jest niespecjalnie efektywny". Andrzej Sadowski o podatku PIT
zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrzej Rostek / shutterstock.com

– Należy dostrzec i docenić, że rząd likwiduje podatek PIT dla kolejnych grup obywateli – mówił w Programie 3 Polskiego Radia ekonomista Andrzej Sadowski.

Polski Ład to nowy program Prawa i Sprawiedliwości, który dotyka 10 obszarów życia Polaków. "To: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia" – wymieniają twórcy planu. 

Czytaj także:
1200.jpg
Premier: Polski Ład jest kluczem do skoku cywilizacyjnego

Posłuchaj

9:00
Andrzej Sadowski o zmianach podatkowych (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Gość Polskiego Radia mówił, że zapytał się znanych mu przedsiębiorców o to, jaki wpływ będą mieć zapowiadane zmiany na ich firmy. - Ich działy księgowości powiedziały, że po pierwsze, księgowość będzie mieć znacznie więcej pracy, niż do tej pory tzn. dochodzą kolejne obowiązki, jest coraz więcej pracy, a więc system jest coraz bardziej skomplikowany i więcej pochłania czasu, a po drugie firmy zapłacą według tych działów więcej. Stąd trudno zgodzić się z jednostronnym przekazem, że 90 proc. Polaków ewidentnie skorzysta - ocenił specjalista. 

Prezydent Centrum im. Adama Smitha odniósł się również do kwestii podatku PIT. – Oczywiście należy dostrzec i docenić, że rząd likwiduje podatek PIT dla kolejnych grup obywateli – przyznał Andrzej Sadowski, wskazując na ostatnie zmiany dla osób do 26 roku życia, emerytów, rodzin z czwórką dzieci i osób z minimalną pensją. - Powstaje pytanie - dlaczego rząd najzwyczajniej nie zlikwidował PIT-u, który według ocen samych urzędników aparatu skarbowego jest podatkiem niespecjalnie efektywnym i te same można znacznie prościej i taniej dla budżetu pozyskać? – zwrócił uwagę rozmówca. 

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzący: Bartłomiej Graczak
Gość: Andrzej Sadowski (ekonomista, prezydent Centrum im. Adama Smitha)
Data emisji: 26.10.2021
Godz. emisji: 18.15

jbt

Polecane