Czas na łakomstwo! Zwierzęta przygotowują się do zimowego snu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czas na łakomstwo! Zwierzęta przygotowują się do zimowego snu
zdjęcie ilustracyjneFoto: Artur Bogacki/Shutterstock

– Niedźwiedzie są na etapie absolutnego obżarstwa, orgia po prostu: borówka czernica, czyli czarna jagoda, jak mówią na północy Polski, maliny. Niedługo zaczną się opychać jarzębiną. Jedzą, co tylko podejdzie pod pysk, a jednocześnie to, co jest dobre, smaczne, pożywne, zdrowe – wyliczał Marek Kot, przyrodnik Tatrzańskiego Parku Narodowego.


niedźwiedź kosz na śmieci odpady 1200.jpg
Niedźwiedzie szukają pożywienia w… centrum Zakopanego. Tatrzański Park Narodowy apeluje do turystów

Zwierzęta te muszą zjeść ponad wiadro owoców dziennie, żeby wytworzyć w ciele zapas tłuszczu na zimowe dni. – Stare przysłowie niedźwiedzie mówi, że zanim gruby niedźwiedź schudnie, to chudy zdechnie, a one chcą sobie pożyć. To są mądre zwierzęta, zasługują na to, by przetrwać – mówił przyrodnik w "Porze na Trójkę". 


Posłuchaj

3:15
Jesień w Tatrach. Niedźwiedzie i świstaki szykują się do zimowego snu (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak dodaje przed niedźwiedziami jeszcze stosunkowo długi okres żerowania, bo wciąż mogą znaleźć sporo jedzenia. Zupełnie inaczej prezentuje się sytuacja, jeśli chodzi o świstaki. – Wchodzą całkowicie do swoich nor, zasypują je kamieniami, gruzem oraz własnymi odchodami, żeby się nawet mysz nie prześlizgnęła, bo nawet gryzoń, nie mówiąc już o łasicy, mógłby całą kolonię wymordować podczas snu – opisuje przyrodnik zachowanie zwierząt.  

Świstak.jpg
Kozica, świstak i pionierska ustawa o ochronie zwierząt

Sposoby przygotowania zwierząt do zimy potrafią zaskoczyć. – Przy ładnej pogodzie robią… sianokosy. Suszą pewne roślinki, zanoszą je do gniazda, ale nie jako zapasy, tylko podściółkę, by było lepiej. Już w pierwsze dniach października wchodzą do nor. Największe świstaki, grube samce, będą na zewnątrz, a ten cały drobiazg – ta młodzież, która lato przetrwała – będzie w środku, żeby się grzać od rodziców, od taty – wyjaśnia. Dorosłym zwierzętom zazwyczaj udaje się zgromadzić więcej tłuszczu, dlatego łatwiej im przeżyć. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Przemysław Bolechowski (Radio Kraków)
Data emisji: 19.10.2021
Godzina emisji: 6.16

gs

Polecane