Fenomen Chopina. Dziedzictwo kompozytora w świetle Konkursu Chopinowskiego
2021-10-19, 22:10 | aktualizacja 2021-10-20, 11:10
W Warszawie trwa finał XVIII Konkursu Chopinowskiego. Wielu uczestników, żeby dojść do tego etapu, musiało znaleźć w sobie wielkie pokłady pasji do gry i do muzyki. Na czym polega fenomen muzyki Chopina? Jak można go kontynuować? Co twórczość wielkiego kompozytora oznacza dla Polaków?
– To muzyka, która porusza wszystkie serca. Chopin był genialnym kompozytorem, który na całym świecie jest kochany, słuchany i to niekoniecznie przez ludzi z wykształceniem muzycznym. Genialna muzyka jest dostępna dla każdego, to wielkie mistrzostwo Chopina jako kompozytora – powiedziała Lidia Grychtołówna, pianistka i pedagog, laureatka VII miejsca na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1955 roku.
Posłuchaj
Pierwszy Konkurs Chopinowski
– Jednym z punktów, który przyświecał powstaniu Konkursu Chopinowskiego, było, by jego muzyka zaczęła wybrzmiewać w domach zwykłych ludzi, a ci mogli się nią zachwycać. Dzięki wydarzeniu okazało się, że nawet osoby, które uprawiały tę muzykę zawodowo, kaleczyły intencje kompozytora. Profesor Jerzy Żurawlew, inicjator idei, pomyślał, że trzeba z tym skończyć. W 1927 roku zorganizował pierwszy międzynarodowy Konkurs imienia Fryderyka Chopina. Do Warszawy przyjechało wtedy wielu pianistów, choć nie można porównać ich liczby do tej związanej z dzisiejszą edycją. Wyłoniono nawet laureata, został nim Rosjanin, Lew Oborin – wyjaśniła gość "Klubu Trójki".
Przebieg konkursu
– Już na początku postanowiono, że wydarzenie będzie organizowane cyklicznie, co pięć lat. Konkurs Chopinowski miał się oczywiście odbywać w Polsce. Do 1939 roku udało się zorganizować trzy takie wydarzenia – powiedziała Lidia Grychtołówna. – Po wojnie w 1949 roku odbył się kolejny, czwarty konkurs. Był bardzo interesujący. Warszawa była jeszcze w ruinach. Miałam okazję uczestniczyć w tym konkursie wraz z moją panią profesor. Wysłuchałyśmy go całego. Jury siedziało za zasłoną, a nazwiska uczestników nie były wymieniane. Identyfikowano ich numerami. Publiczność miała możliwość prowadzenia notatek – wspominała.
Zakochani w Chopinie
– Z muzyką Chopina zetknąłem się w moim rodzinnym domu. Mój tata był organistą. Później trafiłem do szkoły muzycznej, do klasy klarnetu. W roku 1980 wybuchło tam wielkie zamieszanie. Wyjechaliśmy do Warszawy na przesłuchania konkursowe. To właśnie wtedy moja miłość do Chopina rozkwitła i twa do dziś. Pięć lat później miałem okazję uczestniczyć w konkursie ponownie. Gdy pracowałem już samodzielnie, w instytucjach kultury na północnym Mazowszu, nie wyobrażałem sobie, by nie podzielić się z moimi wychowankami tą uniwersalną, przecudowną polską muzyką – powiedział Artur Wiśniewski, prezes Fundacji "Tak dla Rodziny", pasjonat i propagator muzyki.
Tradycja i dziedzictwo
– Jako Polacy jesteśmy zobowiązani, by eksponować tę twórczość i zarażać nią wszystkich wokół. To dziedzictwo, które posiadamy – podkreślił. – W swojej działalności organizowałem koncerty chopinowskie. A gdy odbywał się Konkurs, sprowadzałem do tych niewielkich często miejscowości uczestników i fortepiany, na których grywali. Cieszę się, że wielu młodych ludzi, uczniów, którzy nie mieli szansy spotkać się z tą piękną muzyką na sali koncertowej, mogło doświadczyć Chopina w wielkiej bliskości – zaznaczył.
– Dbałem o to, by Chopin towarzyszył nam w licznych wydarzeniach kulturalnych. Jego muzyka nie jest elitarna. Ona trafia prosto w serca ludzi wrażliwych, którzy mieszkają nie tylko w dużych miastach, ale też w małych miejscowościach czy na prowincjach. Każdy z nas posiada swoją wrażliwość i piękną duszę. Wystarczy podać nam tę muzykę, a z pewnością wielu z nas będzie kontynuować jej tradycję – podsumował.
W środę (20 października) późnym wieczorem, powinniśmy poznać nazwiska wszystkich laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Tegoroczne wydarzenie trwa do 23 października.
***
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Lidia Grychtołówna (pianistka, pedagog, laureatka VII miejsca na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1955 roku), Artur Wiśniewski (prezes Fundacji "Tak dla Rodziny", pasjonat i propagator muzyki)
Data emisji: 19.10.2021
Godzina emisji: 21.10
zch