Książka w filmie, czyli ekranizacje rządzą!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Książka w filmie, czyli ekranizacje rządzą!
Kadr z filmu "Diuna"Foto: mat. prasowe (Warner Bros)

Kiedyś "Lalka", "Lśnienie", "Czas apokalipsy" czy "Wesele", dzisiaj "Władca pierścieni", "Wiedźmin", "Gra o tron", czy powszechnie oczekiwana "Diuna" - ekranizacje książek właściwie zawsze cieszyły się popularnością, choć oczywiście z poziomem bywało różnie. Jednak w ciągu ostatnich 10 lat znowu można zaobserwować bardzo duży wzrost zainteresowania takimi produkcjami – zarówno kinowymi, jak i serialami. Czym to jest spowodowane i jaki jest klucz do udanej ekranizacji?

Jeśli przyjrzeć się rankingom, to ekranizacje zawsze plasowały się wysoko, ba – na szczycie. W IMDb, największym i najbardziej miarodajnym internetowym serwisie filmowym, w pierwszej dziesiątce najwyżej ocenianych filmów wszech czasów, aż sześć zostało nakręconych w oparciu o książkę bądź komiks! A pierwsza nie-ekranizacja znajduje się dopiero na piątym miejscu.


Ucieczka na srebrny glob 1200.jpg
"Ucieczka na srebrny glob" – historia nieukończonego arcydzieła

Posłuchaj

3:23
Ekranizacje książek: wady i zalety (Trójka do południa)
+
Dodaj do playlisty
+

Z ekranizacjami jest podstawowy problem, trudno bowiem utrafić w gusta czytelników-widzów. – Każdy czytelnik ma troszkę inne oczekiwania w stosunku do tego, co chce zobaczyć – potwierdza filmoznawca Karol Szafraniec. – A twórcy filmów też mają czasami inne cele niż czytelnicy. Bywa, że w pewnym momencie adaptacje bardzo się oddalają od oryginałów i żyją własnym życiem – tłumaczy.

Diuna | Oficjalny zwiastun/YouTube Warner Bros Polska


– Moim ulubionym przekładem książki na serial jest "Lalka" w reżyserii Ryszarda Bera. Idealny: czasami można brać fragment książki, patrzeć na serial i jest prawie to samo – zachwyca się jeden z widzów. Ale innej osobie podoba się coś zupełnie przeciwnego: – Lubię najpierw przeczytać książkę, a potem obejrzeć ekranizację. Im bardziej film odbiega od książki, tym to jest ciekawsze. Np. "Blade Runner", którego uwielbiam, i to, jak film odbiegł od powieści, jest dla mnie niesamowite – opowiada.

Blade Runner (1982) Official Trailer – Ridley Scott, Harrison Ford Movie/YouTube Movieclips Classic Trailers


– Oczywiście, kiedy nie było adaptacji, zachwycaliśmy się słowem i tekstem literackim. Dzisiaj język jest dostosowany do rozwijającej się wyobraźni i do tzw. myślenia rysunkowego uczniów – tłumaczy polonista i prof. oświaty Bogusław Kołcz. – Uważam, że te adaptacje są potrzebne i konieczne: bez niektórych młodzież nie poznałaby samego tekstu – dodaje.

Lalka – zwiastun serialu (Netflix)/YouTube Stanisław Wokulski


– Książka jest osobną sztuką, a film jest osobną. Milos Forman, reżyser, którego "Lot nad kukułczym gniazdem" był adaptacją książki pod tym samym tytułem, a "Amadeusz" sztuki teatralnej, uważał, że nie trzeba być wiernym książce, lecz wiernym własnemu odczuciu, jakie się miało, kiedy się tę książkę czytało – mówi Karol Szafraniec.

Lot nad kukułczym gniazdem – trailer/YouTube TrailerByKinder


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Autorka materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 18.10.2021
Godzina emisji: 11.29

pr


Polecane