Czekanie na inwestorów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czekanie na inwestorów
Foto: fot. sxc.hu

Na światowych rynkach widać już ożywienie. Będzie to miało pozytywny wpływ na nowe inwestycje zagraniczne w Polsce.

Posłuchaj

Czekanie na inwestorów
+
Dodaj do playlisty
+

Zdaniem Marcina Nowickiego i Macieja Tarkowskiego, ekspertów z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, największymi beneficjentami wzrostu gospodarczego zawsze były regiony najsilniejsze.

W rankingach od lat przoduje województwo śląskie, dolnośląskie, mazowieckie, wielkopolskie i małopolskie. Jeśli więc  poprawi się koniunktura gospodarcza to w pierwszym rzędzie zyskają regiony najbogatsze, bo one są w największym stopniu włączone w światową gospodarkę. 

– Jak ktoś nie jest w nią włączony to nie zyskuje, ale też nie traci – powiedział Maciej Tarkowski.

Marcin Nowicki dodał, że słabsze regiony też mogą zyskać nowych i cennych inwestorów zagranicznych dzięki aktywności władz samorządowych. Dobrym przykładem takiego podejścia do biznesu jest województwo pomorskie, gdzie w ubiegłym roku było najwięcej inwestycji zagranicznych.

Zdaniem gości to wynik zmiany myślenia władz lokalnych oraz samorządu regionalnego. Włodarze regionu zauważyli bowiem, że w województwie pomorskim nie ma tylu inwestorów, ilu powinno być ze względu na potencjał tego regionu.

Jest też drugi powód. Regiony, które przez wiele lat uznawane były za najbardziej atrakcyjne dla inwestorów powoli dochodzą do kresu swoich możliwości. Inwestorzy napotykają w nich na coraz większe bariery, chociażby w dostępie do siły roboczej. Dlatego szukają nowych lokalizacji.

Maciej Tarkowski przypomniał, że w tegorocznym rankingu najlepiej wypada województwo śląskie, głównie ze względu na duże zasoby sił roboczej, dobre skomunikowanie z resztą kraju, infrastrukturę oraz istnienie specjalnych stref ekonomicznych. Dodał, że Śląsk i Mazowsze przodują również w rankingu wysokości płac.

Tarkowski dodał także, że powinniśmy opracować strategiczną koncepcję przyciąganiainwestorów.

- Musimy odejść od myślenia, że wystarczy mieć tanią siłę roboczą i żyć w przeświadczeniu, że to wystarczy, aby przyciągnąć inwestorów – powiedział.

Rozwiał też nadzieję, że zbudowanie nowych autostrad spowoduje  boom inwestycyjny w tych regionach, gdzie będą one zlokalizowane. Przypomniał, że wschodnie landy Niemiec nadal się wyludniają i panuje w nich stagnacja. Dzieje się tak, choć ilość i jakość dróg, które mają do dyspozycji mieszkańcy dawnego NRD jest nieporównywalna z tym co dotychczas wybudowano w Polsce.   

Aby przyciągnąć dużych i atrakcyjnych inwestorów potrzebna jest współpraca samorządu lokalnego i regionalnego, stowarzyszenia  pracodawców i agencji rozwoju regionalnego. - Wszystkie instytucje muszą razem współpracować, a nie konkurować. Pojedynczy aktorzy nie mają  dużych szans   – powiedział Maciej Tarkowski.

Aby wysłuchać rozmowy "Czekanie na inwestorów" wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Bardzo ważny projekt" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godzinie 18.45. Zapraszamy.

(miro)

Polecane