Jaki ojciec, taki syn. Reportaż "Muzyka i matematyka" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jaki ojciec, taki syn. Reportaż "Muzyka i matematyka" [POSŁUCHAJ]
Mizia and Mizia Blues BandFoto: Joanna Suppan

Ojciec i syn, obaj uczą matematyki, a w wolnym czasie grają w zespole Mizia and Mizia Blues Band. Obaj są cenieni przez uczniów. Zwłaszcza że poza świetnie prowadzonymi lekcjami prowadzą w szkole kółko turystyczne. Nie ma tu mowy sfrustrowanych nauczycielach. Jest zawodowa pasja, humor i chęć do życia. Jaka jest ich tajemnica? 

Posłuchaj

12:45
Reportaż "Muzyka i matematyka" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Po pierwsze nauczyciel 

– Opowiadałem kiedyś moim uczniom, że miałem sen. Pracowałem w nim w banku i dostawałem wypłatę 30 tysięcy złotych miesięcznie. To był dla mnie koszmar. Nie zamieniłbym mojego nauczycielstwa na nic innego. Kocham ludzi, głównie tych młodych. Od każdego z nich czegoś się uczę. Nie wyobrażam sobie, żeby to rzucić i robić coś innego – opowiadał bohater reportażu Magdy Skawińskiej. 

– Moi rodzice są nauczycielami. Sam nie brałem pod uwagę niczego innego. Mama wspomina, że gdy byłem mały, miałam pięć lat, zawsze mówiłem, że będę pracował w szkole. Dodawałem jednak, że będę uczył wielu przedmiotów, żeby lepiej zarabiać – wspominał z uśmiechem. 

"Muzyka i matematyka" 

– W domu ojciec zawsze słuchał muzyki, więc my też. Była też stara gitara. Miała wysoko zawieszone struny i kompletnie nie dało się na niej grać. Skończyło się tym, że tata kupił nam nową. Przyniósł też śpiewnik. Do tamtego czasu pożyczałem instrument i tablaturę. Chciałem nauczyć się "Stairway to Heaven". Dla taty liczyło się zaś, czy potrafię już zagrać cokolwiek ze śpiewnika – opowiadał nauczyciel.  

– Nigdy nie uczyłem się angielskiego i miałem problemy z wymową. Włodziowi szło to lepiej. Powiedzieli mi "tato, lepiej nie śpiewaj po angielsku" i tak to on stoi na czele – powiedział założyciel zespołu. – Wcześniej ojciec grał dla siebie. Zawsze miał przy sobie harmonijkę – dodał syn.

Mizia and Mizia Blues Band

– Byłem dobrym matematykiem. Szkoła matematyczna była dla mnie naturalnym wyborem. Mogłem wybrać spośród dwóch. Tata polecił mi tę, w której był WYBRYK, czyli Wrocławska Yntelektualna Biesiada Rytmu Y Kultury. Miał nadzieję, że dzięki temu w szkole będzie jakaś muzyka – usłyszeliśmy w reportażu. 

– Podczas drugiego WYBRYKU Włodzio zaproponował tacie, żeby przegrał mu na harmonijce. On chciał śpiewać i jakoś wzbogacić swój występ – dopowiedziała mama muzyków. – Tata powiedział, że czemu nie. Zaprezentowaliśmy tekst, który z przymrużeniem oka napisał dla swoich uczniów. Pierwotnie chciał z nimi zakładać zespół. Ten pomysł jednak się nie udał. My dorośliśmy i tak powstał Mizia and Mizia Blues Band – podsumowali muzycy. 

Mizia & Mizia Blues Band - Sąsiedzi / Mizia & Mizia Blues Band

***

Tytuł reportażu: Muzyka i matematyka
Autorka reportażu: Magda Skawińska
Data emisji: 14.10.2021
Godzina emisji: 18.41

zch

Polecane