"Nie można tolerować takich zachowań". Rzepecki o wtargnięciu na teren Sejmu
2021-10-09, 09:10 | aktualizacja 2021-10-09, 11:10
– Można protestować, kiedy nie zgadza się z różnymi formami zarządzania państwem, natomiast trzeba robić to w kulturalny, cywilizowany sposób – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta). Gośćmi audycji byli także Adrian Zandberg (Razem), Jan Grabiec (KO) i Radosław Fogiel (PiS).
W piątek aktywiści wtargnęli na teren Sejmu i oblali okolice wjazdu czerwoną farbą. Incydent ten jest łączony z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Protestujący napisali w mediach społecznościowych, że władza "ma krew na rękach" oraz że "nie dopuściliby się takiego czynu w praworządnym państwie".
![błaszczak forum 1200 .jpg](http://static.prsa.pl/images/ebb3cd39-13e9-4c27-b6fd-6ed54d874a8c.jpg)
Akcję zakończyła interwencja Straży Marszałkowskiej. Szef Centrum Informacyjnego Sejmu poinformował, że trwa "zabezpieczanie dowodów dotyczących przebiegu tego zdarzenia". Możliwe, że Kancelaria Sejmu oraz Straż Marszałkowska podejmą kroki prawne w tej sprawie.
"Niedopuszczalna sytuacja"
– Ta organizacja nie od dziś jest znana z różnego rodzaju awanturniczych form protestu – stwierdził Radosław Fogiel. W jego ocenie – aktywistów z pewnością ośmieliły działania niektórych polityków opozycji – mówił.
– W momencie kiedy oni tak się zachowują, kiedy chodzi o ochronę polskich granic i przeciwko niej de facto protestują, sami wystawiają sobie świadectwo, jakiego rodzaju są organizacją – ocenił gość Polskiego Radia.
Zdarzenie potępił również Łukasz Rzepecki, który uznał sytuację za "niedopuszczalną". Podkreślił także, że – nie można tolerować takich zachowań –.
– Polska jest demokratycznym państwem. Można protestować, kiedy nie zgadza się z różnymi formami zarządzania państwem, natomiast trzeba robić to w kulturalny, cywilizowany sposób – powiedział polityk.
Posłuchaj
"Są odpowiednie narzędzia"
Adrian Zandberg zwrócił uwagę na to, że akcja miała być "rodzajem obywatelskiego nieposłuszeństwa". – Ono wiąże się z tym, że ci, którzy przekraczają granice prawne, przyjmują, że będą ponosili tego konsekwencje, i to jest częścią tego protestu – wskazał.
Poseł zaznaczył również, że – państwo dysponuje narzędziami pozwalającymi poradzić sobie z sytuacją dużo trudniejszą niż ta, z którą mamy do czynienia na wschodniej granicy. Polska jest silnym krajem, leżącym w sercu Europy, mającym, może nie idealne, ale względnie wydolne instytucje – powiedział.
![Straż graniczna free tt-1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/a59b1f30-3ac4-4a15-8f53-c117ec1e6c45.jpg)
Także Jan Grabiec podkreślił, że – rząd ma wszelkie instrumenty, aby uspokoić sytuację społeczną. – Według rozmówcy incydent ten jest związany z frustracją obywateli.
– Polityka rządu, która sprawia, że większość Polaków czuje się kompletnie bezradna wobec tego, co dzieje się w Polsce, w niektórych budzi frustrację i prowadzi do tego typu zachowań – powiedział polityk.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadząca: Beata Michniewicz
Goście: Adrian Zandberg (Razem), Jan Grabiec (Koalicja Obywatelska), Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 9.10.2021
Godz. emisji: 9.10
jbt/zch