"Nie można tolerować takich zachowań". Rzepecki o wtargnięciu na teren Sejmu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Można protestować, kiedy nie zgadza się z różnymi formami zarządzania państwem, natomiast trzeba robić to w kulturalny, cywilizowany sposób – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta). Gośćmi audycji byli także Adrian Zandberg (Razem), Jan Grabiec (KO) i Radosław Fogiel (PiS). 

W piątek aktywiści wtargnęli na teren Sejmu i oblali okolice wjazdu czerwoną farbą. Incydent ten jest łączony z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Protestujący napisali w mediach społecznościowych, że władza "ma krew na rękach" oraz że "nie dopuściliby się takiego czynu w praworządnym państwie".

Czytaj także:
błaszczak forum 1200 .jpg
"Oczekuję wsparcia opozycji dla instytucji państwa". Szef MON o sytuacji na granicy z Białorusią

Akcję zakończyła interwencja Straży Marszałkowskiej. Szef Centrum Informacyjnego Sejmu poinformował, że trwa "zabezpieczanie dowodów dotyczących przebiegu tego zdarzenia". Możliwe, że Kancelaria Sejmu oraz Straż Marszałkowska podejmą kroki prawne w tej sprawie. 

"Niedopuszczalna sytuacja"

 Ta organizacja nie od dziś jest znana z różnego rodzaju awanturniczych form protestu  stwierdził Radosław Fogiel. W jego ocenie – aktywistów z pewnością ośmieliły działania niektórych polityków opozycji – mówił.

 W momencie kiedy oni tak się zachowują, kiedy chodzi o ochronę polskich granic i przeciwko niej de facto protestują, sami wystawiają sobie świadectwo, jakiego rodzaju są organizacją  ocenił gość Polskiego Radia. 

Zdarzenie potępił również Łukasz Rzepecki, który uznał sytuację za "niedopuszczalną". Podkreślił także, że – nie można tolerować takich zachowań 

Posłuchaj

45:26
Adrian Zandberg, Jan Grabiec, Radosław Fogiel i Łukasz Rzepecki m.in. o wtargnięciu na teren Sejmu. ("Śniadanie w Trójce")
+
Dodaj do playlisty
+

"Są odpowiednie narzędzia"

Adrian Zandberg zwrócił uwagę na to, że akcja miała być "rodzajem obywatelskiego nieposłuszeństwa".  Ono wiąże się z tym, że ci, którzy przekraczają granice prawne, przyjmują, że będą ponosili tego konsekwencje, i to jest częścią tego protestu  wskazał. 

Poseł zaznaczył również, że – państwo dysponuje narzędziami pozwalającymi poradzić sobie z sytuacją dużo trudniejszą niż ta, z którą mamy do czynienia na wschodniej granicy. Polska jest silnym krajem, leżącym w sercu Europy, mającym, może nie idealne, ale względnie wydolne instytucje  powiedział. 

Czytaj także:
Straż graniczna free tt-1200.jpg
Polska poinformowała Komisję Europejską i Radę Europejską o strzałach do polskich żołnierzy

Także Jan Grabiec podkreślił, że – rząd ma wszelkie instrumenty, aby uspokoić sytuację społeczną.  Według rozmówcy incydent ten jest związany z frustracją obywateli.

 Polityka rządu, która sprawia, że większość Polaków czuje się kompletnie bezradna wobec tego, co dzieje się w Polsce, w niektórych budzi frustrację i prowadzi do tego typu zachowań  powiedział polityk.

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

AudycjaŚniadanie w Trójce

Prowadząca: Beata Michniewicz 

Goście: Adrian Zandberg (Razem), Jan Grabiec (Koalicja Obywatelska), Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta)

Data emisji: 9.10.2021

Godz. emisji: 9.10

jbt/zch

Polecane