Spływ najgłębszym kanionem i walka o demokrację. "Godspeed, Los Polacos!"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spływ najgłębszym kanionem i walka o demokrację. "Godspeed, Los Polacos!"
Kadr z filmu "Godspeed, Los Polacos" Adama NawrotaFoto: mat. prasowe

– To jest film o Polsce, ale dla amerykańskiej widowni. Opowiada historię Polski tym, którzy jej nie znają. Czułem, że jako pierwsza generacja żyjąca w USA powinienem ją opowiedzieć. W tym filmie jest dużo mojej dumy z Polski – mówił w Trójce Adam Nawrot, amerykański reżyser z polskimi korzeniami. Artysta jest autorem filmu "Godspeed, Los Polacos!" – dokumentalnej opowieści o siedmiu studentach, którzy po spływie kanionem Colca w Peru walczą o demokrację w krajach bloku wschodniego. 

Beskidy góry free 1200.jpg
Nie ma Londynu, jest Lądek-Zdrój. I 26. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady

Nagroda na Festiwalu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju

"Godspeed, Los Polacos" został uznany za "Najlepszy film o przygodzie i eksploracji" na Festiwalu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. – Film świetnie sobie radzi na górskich festiwalach. Nagroda w Lądku-Zdroju jest naszą dwunastą. Jestem z tego bardzo dumny – powiedział Adam Nawrot. – Zawsze ciekawiły mnie polskie sukcesy himalaistyczne i to, że w tak małym kraju rodziły się pomysły na takie wyprawy. Moja historia jest podobna, ale nie o alpinizmie, tylko o kajakarstwie – wyjaśnił Adam Nawrot w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Posłuchaj

47:10
"Godspeed, Los Polacos! " Adam Nawrot gościem Ryszarda Jaźwińskiego (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Historia Polski i niezwykłej wyprawy 

W 1979 roku Jerzy Majcherczyk i jego towarzysze: Andrzej Piętowski, Piotr Chmieliński, Stefan Danielski, Krzysztof Kraśniewski, Jacek Bogucki i Zbigniew Bzdak, uczestniczyli w spływie rzeką Colca w Peru, podczas którego odkryli istnienie najgłębszego kanionu Ziemi. Po skończonej wyprawie plany powrotu do Polski pokrzyżował im wybuch stanu wojennego. Siódemka podróżników powołała Komitet Pomocy "Solidarności" i sprawiła, że przed placówkami dyplomatycznymi Polski i ZSRR w Limie odbyła się wielotysięczna demonstracja. Gość audycji, którego rodzice przeprowadzili się do USA w 1989 roku, słuchał o tych wydarzeniach od dzieciństwa.

– Jeden z bohaterów filmu – Jerzy Majcherczyk – po wyprawie i marszu "Solidarności" w Peru wylądował w New Jersey. Moi rodzice też tam trafili. Gdy zacząłem interesować się kinem, chodziłem do Jurka Majcherczyka, który był słynny w New Jersey, i prosiłem go, by zrobić o tym wszystkim film. Wreszcie po kilku latach dał nam szansę – opowiadał Adam Nawrot. 

O Polsce dla Amerykanów

"Godspeed, Los Polacos!" to pierwszy pełnometrażowy film Adama Nawrota. – To film o Polsce, ale dla amerykańskiej widowni. Opowiada historię Polski tym, którzy jej nie znają. Czułem, że jako pierwsza generacja żyjąca w USA powinienem ją opowiedzieć. W tym filmie jest dużo mojej dumy z Polski – podsumował reżyser. 

Ponadto w audycji: 

  • 37. Warszawski Festiwal Filmowy  spotkanie ze Stefanem Laudynem, dyrektorem festiwalu;
  • 3. Sokolove Film Festival w Sokołowie Podlaskim (14-17.10.2021) - rozmowa z Katarzyną Hardej z Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Zbyszek", koordynatorką programu;
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

Godspeed Los Polacos Trailer/Adventure Entertainment

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Adam Nawrot (twórca dokumentu "Godspeed, Los Polacos!"), Stefan Laudyn (dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego), Katarzyna Hardej (Dyskusyjny Klub Filmowy "Zbyszek", koordynator programu Sokolove Film Festival)
Data emisji: 9.10.2021
Godzina emisji: 16.08

mat. promocyjne/zch

Polecane