Premierowy "Radiobook": Eliza Orzeszkowa "Meir Ezofowicz"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Premierowy "Radiobook": Eliza Orzeszkowa "Meir Ezofowicz"
"Meir Ezofowicz" na kanale "Radiobook"Foto: materiały promocyjne

W serii Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy po raz pierwszy po prozę Elizy Orzeszkowej. Jest to powieść "Meir Ezofowicz". Czyta Adam Ferency (nagranie z 2001 roku).

"Meir Ezofowicz" to tekst powstały w początkach drugiego, realistycznego, raczej mało optymistycznego okresu twórczości żyjącej w XIX i na początku XX wieku pisarki, publicystki i działaczki społecznej, jednej z najwybitniejszych przedstawicielek twórczości literackiej okresu pozytywizmu.

Meir Ezofowicz, młody żydowski idealista sprzeciwia się zacofaniu otoczenia, religijnemu fanatyzmowi i prześladowaniu karaimów, czym naraża się tradycyjnej społeczności żydowskiej fikcyjnego miasteczka Szybów.

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

Kiedy Meir demaskuje fakt podpalenia przez kilku mieszkańców miasteczka pobliskiego browaru i sprzeciwia się szanowanemu mędrcowi, Izaakowi Todrosowi, zostaje wygnany, a jego ukochana, karaimka Gołda – zamordowana. Mimo wyklęcia i wypędzenia Ezofowicza z rodzinnego miasteczka jego poglądy znajdują wielu zwolenników wśród młodych mieszkańców Szybowa.

Powieść "Meir Ezofowicz" ukazała się drukiem w roku 1878. Jedyna filmowa, niema, adaptacja tekstu powstała w 1911 roku, wyprodukowana przez warszawskie Towarzystwo Udziałowe Sfinks, we współpracy z rosyjską firmą Globus. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty filmu.

Proponowane wydanie dźwiękowe powieści jest zapisem interpretacji, której dokonał w studiach Polskiego Radia, już w XXI wieku, w roku 2001, Adam Ferency, znakomity aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, mający na swoim koncie również blisko setkę ról dubbingowych i prac lektorskich.

#Radiobook #Audiobooki #PolskieRadio

Słuchaj także:


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

ag/kr

Polecane