Październik Miesiącem Świadomości Idei Dawstwa Szpiku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Październik Miesiącem Świadomości Idei Dawstwa Szpiku
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Terelyuk

Po raz kolejny październik upływa pod znakiem Świadomości Idei Dawstwa Szpiku – myśli, która ratuje życie ludziom na całym świecie. Październik uważany jest również za miesiąc dawców szpiku, którzy już podarowali cząstkę siebie swojemu "bliźniakowi genetycznemu". Jaką wiedzę mają na ten temat Polacy? Jakie mity nadal krążą wokół dawstwa? 

Krajowy rejestr Poltransplant znajduje się na trzecim miejscu w Europie i piątym na świecie, jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych osób. Baza Fundacji DKMS zawiera obecnie ponad 1 700 000 nazwisk potencjalnych dawców szpiku, z czego ponad dziewięć i pół tysiąca osób zostało dawcą faktycznym. Każdego dnia Polacy pokazują, że mają wielkie serca.


Posłuchaj

52:16
Dawcy szpiku poszukiwani. Jaka jest nasza wiedza na ten temat? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Mity na temat dawstwa szpiku

– Mity na temat dawstwa od lat są takie same. W moim odczuciu to walka z wiatrakami. Aż trudno uwierzyć, że w XXI wieku, gdy dostęp do informacji jest tak łatwy, tak wielu ludzi identyfikuje pobranie szpiku z funkcją kręgosłupa, uparcie twierdząc, że szpik pobiera się właśnie z niego. Ciągle ponad trzydzieści procent osób wskazuje, że kręgosłup jest jednym z miejsc pobierania szpiku. Kolejnym mitem, który często słyszymy, jest, że jeśli podzielimy się komórkami, to zabraknie ich dla nas. Są również tacy, którzy twierdzą, że procedura zwiększa ryzyko zachorowania na białaczkę u dawcy, a ponadto jest bolesna i niebezpieczna. Oczywiście to wszystko nieprawda. Co zaskakujące, wiele osób twierdzi, że o ile procedura jest akceptowana w przypadku, gdy chorym potrzebującym jest osoba nam bliska czy ktoś z rodziny, tak budzi ona spore wątpliwości, w przypadku gdy szpikiem trzeba podzielić się z bliźnim nieznanym – wyliczał współpracujący z Fundacją DKMS lekarz, doktor Grzegorz Hensler. 

Wiedza na temat dawstwa szpiku 

– Na szczęście większość ludzi słyszała o idei dawstwa. Statystyki oraz wyniki badań stanowią, że 95 procent Polaków słyszało o dawstwie szpiku. Jednak tylko 60 procent z nich wie, na czym polega procedura. Największą wiedzę mają osoby, które zarejestrowały się jako chętni, potencjalni dawcy. Ogólna wiedza naszych rodaków w tym zakresie jest na stabilnym poziomie. Zaskoczeniem jest dla mnie, że mimo prowadzonych kampanii poziom ten nie ewoluuje. W porównaniu z 2019 rokiem postęp liczony jest w pojedynczych punktach procentowych. Nie jest to wynik skokowy, jakiego byśmy oczekiwali. Jednym z naszych celów jest działanie edukacyjne. Prowadzimy akcje na wielu polach. Przez cały czas chcemy tę wiedzę wprowadzać do ludzkich głów – dodał. 

Fundacja DKMS | Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej / Fundacja DKMS

Działalność fundacji 

– Gdy rozpoczynałam pracę w fundacji, dwanaście lat temu, wiedza na temat dawstwa była mała. Ciągle pojawiały się te same mity, które słyszymy teraz. Na szczęście przez ten czas udało nam się dostarczyć trochę wiedzy. Pokazują to liczby zarejestrowanych jako potencjalni dawcy szpiku. To liczba, która z roku na rok wzrasta. Zaczynaliśmy od 40 tysięcy. Teraz to prawie dwa miliony osób, które podjęły świadomą decyzję o chęci niesienia pomocy. Jak zostało powiedziane wcześniej, cały czas mamy jednak co robić i w czym edukować. Nadal istnieją też mity, z którymi musimy walczyć. Systematycznie publikujemy informacje w mediach. Mamy nadzieję, że tą drogą dotrzemy do wszystkich zainteresowanych – zaznaczyła Renata Rafa z Fundacji DKMS.

Polski rejestr dawców

– Jako Polacy mamy powody do dumy. Nasz rejestr jest na trzecim miejscu w Europie i piątym na świecie. Najliczniejszy jest rejestr amerykański. Kolejne to: niemiecki, brazylijski, brytyjski oraz nasz. Pracę, którą udało nam się wykonać, czyli przekonanie do rejestracji tysięcy Polaków, uważam za ogromny sukces. Gdy w 2008 roku rozpoczynaliśmy działalność, co druga osoba zakwalifikowana do przeszczepu szpiku nie znajdowała swojego "genetycznego bliźniaka". Dziś problem ten dotyczy co piątego pacjenta. Ta statystyka nadal pokazuje, że jest wiele do zrobienia. Chcielibyśmy, by każdy, kto potrzebuje szpiku, mógł znaleźć swojego dawcę – podsumowała przedstawicielka DKMS. 

**

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Renata Rafa (Fundacja DKMS), dr Grzegorz Hensler (lekarz współpracujący z fundacją
Data emisji: 4.10.2021
Godzina emisji: 22.06

zch


Polecane