Uwaga, kleszcze wciąż są aktywne i groźne!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uwaga, kleszcze wciąż są aktywne i groźne!
Kleszcz/zdj. ilustracyjneFoto: PNG Guru/Shutterstock.com

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że wiosną zaczynamy uważać na kleszcze, jednak jesień raczej nie kojarzy się z tym zagrożeniem. Tymczasem okres aktywności tych pajęczaków, których ugryzienia mogą mieć wyjątkowo poważne konsekwencje, mocno się wydłużył z uwagi na ocieplenie klimatu. Należy więc być bardzo czujnym, tym bardziej że trwa sezon grzybowy i chętnie wybieramy się do lasu czy na łąkę.


lęk strach dziewczyna 1200.jpg
Fobie nasze codzienne

Kleszcze są pajęczakami z tej samej rodziny co roztocza. Do życia i rozrodu potrzebują krwi swoich ofiar. Aby do niej dotrzeć, najpierw dzięki odnóżom wczepiają się w skórę. Potem, dzięki narządowi gębowemu przypominającemu nożyce, przebijają tkankę, a charakterystyczny ryjek z kolcami pozwala zassać ich upragniony pokarm: krew ofiary. Ślina kleszcza zawiera środki znieczulające i zapobiegające krzepnięciu, dzięki czemu może bezboleśnie wczepić się w naszą skórę i przez kilka dni bezkarnie żywić się naszą krwią.

Kleszcze przesypiają zimę i zaczynają być aktywne w połowie lutego. Szczytowe okresy żerowania przypadają podczas sezonu jagodowego na przełomie wiosny i lata oraz sezonu grzybowego, a więc teraz. To zależy także od pogody, jednak zmiany klimatyczne powodują, że kleszcze mogą być groźne nawet w grudniu!


Posłuchaj

3:37
Kleszcze niebezpieczne są także jesienią (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

– Kleszcze są ślepe, ale z pewnej odległości wyczuwają zapach naszego potu oraz dwutlenek węgla. Wbrew utartej opinii nie spadają na nas, lecz pozwalają się zgarniać z traw, krzaków i drzew – mówi prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. – Dlatego wracając z lasu, warto zmienić ubranie i je wytrząsnąć, a także dokładnie obejrzeć swoją skórę – radzi.

Co roku z powodu ukąszenia kleszczy odnotowuje się ok. 20 tys. przypadków boreliozy oraz ok. 200 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu, choć są to wyniki niedoszacowane. – Kleszczowe zapalenie mózgu jest najczęstszym wirusowym zapaleniem mózgu nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie – zwraca uwagę specjalista chorób zakaźnych, prof. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Mózg jest strukturą niezwykle delikatną, bardzo wrażliwą na wszelkie uszkodzenia i trudno się regenerującą. W związku z tym przebycie zapalenia prowadzi do trwałych, nieodwracalnych zmian, tym bardziej że nie mamy lekarstwa na kleszczowe zapalenie mózgu. A zagrożone są m.in. pamięć, zdolność skupiania się – wylicza.

– Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem uchronienia się przed KZM jest szczepionka – wskazuje.

Zapobieganie, diagnozowanie i leczenie boreliozy oraz innych chorób odkleszczowych/YouTube Zdrowie w Praktyce


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Stankiewicz
Data emisji: 01.10.2021
Godzina emisji: 7.19

pr

Polecane