Lato 2021 – After Party
2021-10-01, 02:10 | aktualizacja 2021-10-01, 15:10
Wypada definitywnie pożegnać lato 2021 – pierwsze t a k i e pod każdym względem. Kulturalnie na przykład obfite jak nigdy dotąd: kto żyw, dawał spóźnioną premierę, nie zamykał teatru, organizował festiwal mimo ograniczeń. Czuliśmy się tak, jakbyśmy – nie umiejąc pływać – skakali na główkę do wody o nieprzewidywalnej temperaturze.
Sezon wakacyjny zaczynaliśmy w Sopocie, w Państwowej Galerii Sztuki. Sezon letni w zasadzie zamykaliśmy w Gdyni, na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, przed tygodniem. Korzystając z faktu, że trwa jeszcze czas letni, powróciliśmy tym wydaniem do minionych wakacji.
W sobotę, 25 września, zakończył się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Laureatów konkursów festiwalowych tradycyjnie prezentuje u nas Rico Jaźwiński (nasz supergość w poprzednim wydaniu TPK). My z kolei tradycyjnie spotkaliśmy się z dyrektorem festiwalu – Leszkiem Kopciem – by raz do roku porozmawiać z nim o polskim filmie. Rozmowę tę, zarejestrowaną w poprzednią sobotę, przedstawiliśmy w tym wydaniu.
Spotkaliśmy się też z jednym z festiwalowych gości. To była nasza niespodzianka, a okazał się nią... Rafał Zawierucha! Nasza rozmowa oscylowała wokół, jakżeby inaczej, polskiej kinematografii.
Posłuchaj
W Gdyni także podczas wakacji została otwarta wystawa, którą najwyższy czas zaprezentować. Przy ul. Polskiej 1 mieści się jedyne w swoim rodzaju muzeum – Muzeum Emigracji.
Muzeum Emigracji, wystawa "Klimaks"
Poza stałą ekspozycją można tam oglądać wystawy czasowe. Obecna – "Klimaks" – nawiązuje do poprzedniej wystawy pt. "Carboland".
Muzeum Emigracji, wystawa "Klimaks"
Kuratorem obu jest Maksymilian Bochenek i to on oprowadzi nas po świecie polskich emigrantów sprzed wojen, próbujących "czynić sobie ziemię poddaną" w Ameryce Południowej.
W Konsulacie Kultury byliśmy tylko raz w tym roku (lipcowe setne urodziny Franciszka Walickiego), ale... planujemy jesienny powrót na ulicę Jana z Kolna ze słuchowiskami.
W Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza w niedzielę wręczona została Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna. Po raz drugi kostkę GND i czek na 50 tys. zł otrzymała Jolanta Janiczak, tym razem za sztukę pt. "I tak mi nikt nie uwierzy".
W Teatrze Muzycznym nareszcie może rozpocząć się nowy sezon, choć pierwsza premiera odbyła się tuż przed rozpoczęciem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. To superprodukcja "Mistrz i Małgorzata". W liczbach? Bardzo proszę (na podstawie teatralnika "Antrakt"):
- 120 artystów i muzyków,
- 180 metrów bieżących materiału do elementów scenografii,
- 200 rekwizytów,
- 300 kilkuczęściowych kostiumów,
- 360 m kw. scenografii.
Michał Bułhakow "Mistrz i Małgorzata"
Oby ten sezon przebiegał bez zakłóceń!
Nie zapomnieliśmy też w pierwszym październikowym wydaniu TPK o Szacownych Jubilatach: już 9 października setne urodziny jednego z czterech Patronów Roku 2021 – Tadeusza Różewicza oraz 85. urodziny Agnieszki Osieckiej. Z tej okazji sięgnęliśmy do przepastnych zbiorów Polskiego Radia, by ich przypomnieć.
***
Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 01.10.2021
Godzina emisji: 0.05
Tekst – Barbara Marcinik