Dzień Polskiej Muzyki w Trójce. Ponadczasowe piosenki i moc atrakcji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzień Polskiej Muzyki w Trójce. Ponadczasowe piosenki i moc atrakcji
Dzień Polskiej Muzyki w Programie 3Foto: PR

Polska muzyka ma się świetnie, o czym można było przekonać się, słuchając Trójki. 1 października przez cały dzień graliśmy wyłącznie po polsku. Oprócz całkiem nowych utworów na antenie rozgłośni można było usłyszeć również te, które trafiły już do kanonu rodzimej piosenki.

Wprawdzie muzyka to nie sport, w którym rozdawane są medale, a o gustach ponoć się nie dyskutuje, ale ogłoszone w 2020 roku wyniki plebiscytu na przebój 95-lecia Polskiego Radia pozwalają stwierdzić, że pewne utwory mogą śmiało aspirować do miana pomników polskiej piosenki. Dotyczy to zwłaszcza kompozycji, które w głosowaniu słuchaczy znalazły się na podium, ze sporą przewagą nad resztą stawki.

Małgośka niezmiennie na tronie

W plebiscycie bezkonkurencyjny okazał się żeński kwartet Maryla-Małgośka-Agnieszka-Katarzyna. Pierwsza z nich to oczywiście Maryla Rodowicz, nieformalna królowa polskiej piosenki, która w pierwszej połowie lat 70. wyśpiewała ponadczasowy hit "Małgośka" z tekstem Agnieszki Osieckiej i muzyką Katarzyny Gaertner. Zachwyciła się nim publiczność festiwalu w Sopocie w 1973 roku i, jak widać po wynikach głosowania, wciąż jest on nie do doścignięcia przez konkurencję (podobnie jak we wcześniejszym plebiscycie na 80-lecie Polskiego Radia).

źródło: YouTube / Polskie Nagrania

Świat wciąż dziwny

Drugi w kolejności utwór, "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena, został wydany jeszcze wcześniej, bo w 1967 roku i też ani trochę nie stracił na aktualności. Muzycznie wzorowany na dziełach wielkich mistrzów soulu i R&B, takich jak James Brown oraz Percy Sledge, zawierał prosty, ale poruszający tekst napisany przez samego Niemena. Minęło ponad pół wieku, a świat nie przestaje nas zadziwiać ilością zła wyrządzanego przez człowieka. Ciągle jednak chcemy wierzyć, że "ludzi dobrej woli jest więcej"…

źródło: YouTube / aruzo88

Górska metafora ludzkich losów

"Cień wielkiej góry" to utwór, który stosunkowo rzadko gości na radiowych antenach, ze względu na czas trwania (ponad 6 minut) i ciężar gatunkowy. Ta podniosła pieśń skomponowana przez Romualda Lipkę zawiera tekst autorstwa Adama Sikorskiego, poświęcony pamięci przyjaciela – alpinisty Zbigniewa Stepka, który zginął w lawinie w Himalajach. Słowa piosenki można jednak traktować o wiele szerzej. "Sam możesz wybierać los, szczytów szlak, zrozum to, wejdź na szczyt" – tę uniwersalną życiową prawdę docenili słuchacze Polskiego Radia, umieszczając utwór na trzecim miejscu zestawienia największych przebojów 95-lecia.

źródło: YouTube / Budka Suflera

Pamięć o legendach, narodziny nowych gwiazd


Wyniki plebiscytu na przebój 95-lecia Polskiego Radia
95 lat logo.jpg
Wyniki plebiscytu na przebój 95-lecia Polskiego Radia

Cała lista jest tak naprawdę ściągawką z historii polskiej piosenki ostatnich stu lat. Są na niej utwory stricte rozrywkowe (np. "Baśka" zespołu Wilki), skłaniające do refleksji ("Dni, których nie znamy" Marka Grechuty) oraz poruszające ważne społeczne tematy ("Arahja" Kultu).

Artyści tacy, jak Eugeniusz Bodo, Tola Mankiewiczówna czy Hanka Ordonówna, święcący triumfy jeszcze przed II wojną światową, zapewne byliby wzruszeni, widząc, że wykonywane przez nich piosenki wciąż są pamiętane i doceniane w trzeciej dekadzie XXI wieku. Z kolei ich młodzi następcy, jak Monika Brodka, Krzysztof Zalewski czy Ania Dąbrowska, mogą być dumni z faktu, że znaleźli się w tak doborowym towarzystwie.

źródło: YouTube / Polskie Nagrania

Trójka po polsku

1 października w Trójce obchodziliśmy Dzień Polskiej Muzyki. Od rana do wieczora graliśmy tylko i wyłącznie po polsku. W ciągu dnia sprawdziliśmy też wiedzę naszych rodaków na temat polskich utworów. W rozmowach ze słuchaczami ustaliliśmy, którzy polscy wykonawcy są najlepsi i które dzieła powinny na stałe wejść do kanonu polskiej muzyki. Nie zabrakło także popisów wokalnych słuchaczy, którzy zmierzyli się z największymi polskimi przebojami. Wszystko, co przygotowaliśmy na ten dzień, usłyszeć można było na antenie i zobaczyć w naszych mediach społecznościowych. 

kc/zch

 

Polecane