"Pacierz Nościerz" ponownie na STT [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Pacierz Nościerz" ponownie na STT [POSŁUCHAJ]
Anna Wieczur-Bluszcz i Mateusz ŻaboklickiFoto: Wojciech Dorosz/PR

Po spektakularnej premierze września (z okazji Roku Norwida) w pierwszą niedzielę października powracamy do Archiwum Polskiego Radia i zarazem do finału XX Festiwalu "Dwa Teatry".

Przed festiwalem zdążyliśmy przypomnieć cztery Trójkowe słuchowiska, nominowane do nagród za lata 2019/2020. Przed nami – powtórzenie jeszcze dwóch słuchowisk, reprezentujących na festiwalu Scenę Teatralną Trójki. Tak się składa, że oba zostały nagrodzone za role męskie.


Posłuchaj

52:40
"Pacierz Nościerz" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Znów mamy szansę podziwiać na "Scenie Teatralnej Trójki" Andrzeja Mastalerza, który za rolę w słuchowisku "Pacierz Nościerz" w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz otrzymał specjalną Nagrodę ZASP-u.

Anna Wieczur-Bluszcz i Mateusz Żaboklicki/Foto: Wojciech DoroszAnna Wieczur-Bluszcz i Mateusz Żaboklicki (fot. Wojciech Dorosz)

Autor tego słuchowiska – Mateusz Żaboklicki – otrzymał honorową, nowoustanowioną Nagrodę za Debiut Dramatopisarski w TPR.

Za tydzień przypomnimy szóste z konkursowych słuchowisk pod tytułem "Papież" autorstwa i w reżyserii Tomasza Mana, w którym drugoplanową rolę zagrał nagrodzony w Zamościu Adam Woronowicz.

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

Poniżej artykuł, który towarzyszył premierze.

***

"Pacierz Nościerz", czyli… już w tytule zawarta została informacja, że autor prowadzi grę z językiem. Mateusz Żaboklicki jest filologiem klasycznym, tłumaczem, poetą oraz fotografem. Świadom jest możliwości tkwiących w języku i umiejętnie to wykorzystuje.

Eksperymentując na leksykalnym polu, wynajduje też nowe skojarzenia i na przykład tworzy przysłowia. Użyte przez niego środki formalne mają pomóc w odpowiedzi na konkursowe hasło. Historyjka, którą Mateusz Żaboklicki ułożył, skrywa pewien niuans, który pozwala spojrzeć na "Gościnność" z nietypowej perspektywy.

Przemysław Bluszcz (fot. Sylwia Hejj)Przemysław Bluszcz (fot. Sylwia Hejj)

Realizacji sztuki podjęła się doświadczona reżyser zarówno Teatru Polskiego Radia, jak i innych rodzajów teatru – Anna Wieczur-Bluszcz. W tekście sztuki usłyszała ona nie tylko jej potencjał dźwiękowy, czyli swoisty rytm, ale wydobyła także ze słownych gier ukryty w nich żywioł komiczny. W oddaniu jej intencji, w interpretacji sztuki pomogli aktorzy: Andrzej Mastalerz – główny bohater – oraz partnerujący mu Przemysław Bluszcz i Robert Majewski. Muzyczność tekstu uwypuklił współpracujący często z Anną muzyk – Paweł Szamburski.

Andrzej Mastalerz (fot. Wojciech Dorosz)Andrzej Mastalerz (fot. Wojciech Dorosz)

***

Mateusz Żaboklicki – "Pacierz Nościerz" – 8.03.2020, godz. 20.05 (powtórka – 3 października 2021)

Reżyseria – Anna Wieczur-Bluszcz
Realizacja akustyczna – Agnieszka Szczepańczyk
Muzyka – Paweł Szamburski

Występują:

Andrzej Mastalerz – Wojtuś

oraz

Przemysław Bluszcz

Robert Majewski

Czas trwania – 31'40"

Polecane