Jak rozsądnie dokarmiać ptaki? Reportaż [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak rozsądnie dokarmiać ptaki? Reportaż [POSŁUCHAJ]
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ok_fotoday

Dokarmianie ptaków to świetna okazja do poznania gatunków, bliskiego kontaktu z tymi zwierzętami i świetnej zabawy. Za pomocą dobrze dobranego pokarmu możemy zwiększyć swoje szanse na spotkanie z rzadkimi gatunkami i obejrzenie ich z bliska. A więc jak i czym karmić? Jak to robić tak, żeby ptakom pomóc, a nie zaszkodzić?

 Ptaki należy zacząć karmić na początku listopada i robić to nawet do końca kwietnia. Nie należy przerywać karmienia. Lepiej w ogóle nie karmić, niż robić to raz na dwa tygodnie, ponieważ ptaki przyzwyczają się do określonego karmnika, to jest dla nich ważne miejsce, przy którym spędzają całą zimę  mówi Bartłomiej Woźniak z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

 Sikory, dzięcioły, kowaliki czy raniuszki żywią się pokarmem zwierzęcym, można im pomóc, karmiąc je na przykład słoniną, wystawiając ją na haczyku, który jest umieszczony na przykład na karmniku czy przy oknie. Ciekawym pokarmem są również kuleczki z łoju wołowego, można je robić, mieszając z płatkami owsianymi, ptaki je bardzo chętnie jedzą  mówi Bartłomiej Woźniak, dodając przy tym, że tego tupu pokarm nie może być solony.


Posłuchaj

12:04
"Mądre dokarmianie" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Jak podkreśla ekspert, dużym błędem jest karmienie ptaków chlebem.  Jeśli dajemy ptakom okruchy chleba, to nie w dużej ilości, gdyż może on skwaśnieć w przewodzie pokarmowym. Chleb bez problemu mogą jeść w zasadzie tylko mazurek i wróbel. Jeśli pleśń działa na nas rakotwórczo, to dlaczego ma w ten sam sposób nie działać na ptaki  dodaje.

W reportażu mówimy również o ziarnojadach, czyli ptakach, które żywią się nasionami, między innymi słonecznika czy zbóż. O karmieniu zwierząt, nie tylko ptactwa, opowiada również pracownik Łazienek Królewskich w Warszawie.

***

Posłuchaj reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Mądre dokarmianie"
Autorka reportażu: Ewelina Karpacz-Oboładze
Data emisji: 27.09.2021
Godzina emisji: 18.39

Polecane