Historia kielicha beatyfikacyjnego kardynała Stefana Wyszyńskiego
12 września miały miejsce uroczystości beatyfikacyjne księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego. Podczas sprawowania mszy użyto specjalnego kielicha. Przed laty, na specjalne zamówienie kardynała, wykonała go pani Teresa Duczkowska.
Kielicha beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego
Foto: Adam Chelstowski/Forum
– To był rok 1970. Byłam wtedy młodą studentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tamtych czasach nie wolno było mówić o Powstaniu Warszawskim. Był to temat zakazany i przemilczany. Ksiądz prymas chciał jednak uczcić poległych w sposób możliwie jak najbardziej godny. Postanowił ufundować kielich do katedry warszawskiej. Już wtedy znał niektóre moje prace. Był bowiem mecenasem sztuki. Interesował się nią i młodymi artystami. Zakupił nawet prace nagrodzone na Wystawie Sztuki Sakralnej Studentów Warszawy, w tym moje. Zostałam mu wtedy osobiście przedstawiona. To było nasze pierwsze spotkanie – opowiadała pani Teresa Duczkowska.
Kielich
– Ksiądz prymas poprosił, żebym wykonała kielich z przeznaczeniem do katedry warszawskiej. Projektując go, chciałam nawiązać do budynku. Katedra została odbudowana w stylu gotyckim. Dlatego w podstawie umieściłam łuki, nawiązujące do okien gotyckich. Zawierał się w tym również element tragiczny powstania. Okna zostały wypalone. Z tego powodu, w mojej pracy światło w części podstawy przechodzi na wylot. Ujęłam temat powstania w sposób symboliczny. Męczeństwo przelanej krwi symbolizują czerwone bryły szkła. Udało mi się je wyszlifować w jednym z zakładów. Na podstawie natomiast znajduje się kotwica i napisany, jakby ręką na murze, "1944" – wyjaśniła artystka.
– Ksiądz prymas był zachwycony projektem. Dążyłam do doskonałości i dawałam z siebie maksimum. Byłam samoukiem metaloplastyki. Konsultowałam z kardynałem kolejne projekty, jednak sama ciągle chciałam coś poprawiać. Gdy przedstawiłam mu finalną wersję, nie miał żadnych uwag – wspominała.
Obecnie kielich znajduje się w skarbcu katedry warszawskiej.
Ponadto w audycji:
- Czy biura matrymonialne wciąż mają sens? – Agata Sybilska;
- Historia i tajemnice Kalisza – Radosław Sapieja.
**
Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Goście: Teresa Duczkowska (artystka, rzeźbiarka), Agata Sybilska, Radosław Sapieja
Data emisji: 26.09.2021
Godzina emisji: 10.08
zch