"Droga Marion" na Festiwalu "Dwa Teatry" 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Droga Marion" na Festiwalu "Dwa Teatry" 2021
Przemysław BluszczFoto: Barbara Marcinik/PR

W festiwalową niedzielę przypominamy na Scenie Teatralnej Trójki kolejne nasze słuchowisko wysłane na konkurs. To jedno z trzech słuchowisk z 2020 roku, reprezentujące STT na XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej w Zamościu.

Dwa Teatry Zamość okładka 1200 (1).jpg
Startuje XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu. W konkursie aż 48 słuchowisk dla dorosłych oraz 15 dla dzieci i młodzieży

"Droga Marion" powstała w nowym cyklu "Małe Ojczyzny na STT". Zrealizowaliśmy do tej pory cztery sztuki w tym cyklu: jedną na Kaszubach, jedną na Podlasiu, dwie na Mazurach.


Posłuchaj

54:08
Dwa Teatry 2021. "Droga Marion. Karabiny nie były potrzebne. Opowieści z Mazur" (Scena Teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pełny tytuł powtarzanego słuchowiska brzmi: "Droga Marion. Karabiny nie były potrzebne. Opowieści z Mazur".

Przed emisją słuchowiska tradycyjnie prezentujemy rozmowę z jego twórcą. Tym razem to reżyser dźwięku – Andrzej Brzoska.

Powtórka w PR3 – 19.09.2021 o godz. 20.05, festiwalowe przesłuchanie – 20.09.2021 o godz. 9.00.

Zapraszamy,

Barbara Marcinik oraz Wojciech Dorosz - wydawca.

Poniżej – artykuł, który towarzyszył premierze z 13.09.2020.

***

To była prawdziwa przygoda! Zaowocowała nietypowym słuchowiskiem dla "Sceny Teatralnej Trójki". W niedzielę 13 września przedstawiliśmy jego premierę. To zarazem druga premiera lata 2020.

Od kiedy w 2018 roku po raz pierwszy zaryzykowaliśmy zrealizowanie premiery słuchowiska poza studiami Polskiego Radia, czyli na Festiwalu "Dwa Teatry", odważyliśmy się jeszcze trzykrotnie podjąć podobne ryzyko: na "Dwóch Teatrach" 2019 i na Mazurach w Stodole Chochół oraz w tym roku w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Czwarte podejście okazało się najtrudniejsze, choć nigdzie nie było tak bezpiecznie, jak w Niedźwiedzim Kącie w Nadleśnictwie Spychowo oraz w dworze łowczego w Gałkowie.

Samej rejestracji dokonaliśmy w Salonie Marion Donhoff w Gałkowie, gdyż to ona była bohaterką sztuki radiowej napisanej dla Trójki. Na trop tej niemieckiej dziennikarki, zakochanej w Mazurach, naprowadzili nas Ewa i Robert Wasilewscy ze Stowarzyszenia Anima. I tak, znaleźliśmy się na szlaku konnej wędrówki Marion z Olsztyna do Sztynortu w 1941 roku.

Marion hrabina Donhoff urodziła się w 1909 roku w Prusach Wschodnich w okolicach Królewca. Długa jest jej historia, bo żyła długo, do końca przywiązana do dawnych Prus Wschodnich, odwiedzająca Warmię i Mazury (w Kwitajnach niedaleko Pasłęka znajdowała się jedna z jej rodowych posiadłości). Zaprzyjaźniona ze słynnymi Polakami działała na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

Romuald Wicza-Pokojski napisał sztukę opowiadającą o ucieczce Marion przed Armią Radziecką z Mazur do Niemiec zimą 1945 roku. Inspiracją do snucia tej opowieści była jedna z książek Marion Donhoff – "Nazwy, których nikt już nie wymienia".

Jest tylko dwoje bohaterów naszego słuchowiska: Marion i jej wierny wierzchowiec – Alaricha, który jest zarazem narratorem. Dwoje też aktorów zaprosiliśmy do Salonu Marion: Olgę Sarzyńską oraz Przemysława Bluszcza. O gościnę zadbał gospodarz dworu łowczego – Aleksander Potocki.

Nagraniu towarzyszyła muzyka wykonywana na żywo przez Roberta Wasilewskiego.

Tę historię opowiedzieliśmy przed prezentacją premiery, dodajmy tuż przed rocznicą 17 września 1939 roku.

Za gościnę dziękujemy panu nadleśniczemu Krzysztofowi Krasuli z Nadleśnictwa Spychowo oraz panu Aleksandrowi Potockiemu z Gałkowa, za współpracę – Ewie i Robertowi Wasilewskim ze Stowarzyszenia Anima.

*** 

"Droga Marion. Karabiny nie były potrzebne. Opowieści z Mazur"

Autor i reżyser – Romuald Wicza-Pokojski

Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska

Realizacja akustyczna – Wiesław Szala

Muzyka – Robert Wasilewski

Występują:

Olga Sarzyńska – Marion

Przemysław Bluszcz – Alaricha

Czas trwania – 37'

(Tekst: Barbara Marcinik)

Polecane