Wielki mąż stanu i ciepły człowiek. Reportaż o prymasie Wyszyńskim [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielki mąż stanu i ciepły człowiek. Reportaż o prymasie Wyszyńskim [POSŁUCHAJ]
Powrót prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i biskupów po uroczystościach w katedrze do siedziby biskupiejFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

– Prymasa Wyszyńskiego można porównać, odwołując się do Biblii, do proroka – mówi ks. infułat Stanisław Kur, doktor habilitowany nauk teologicznych, biblista. Posłuchaj wspomnień o kardynale. 

Ksiądz Kur jest najstarszym kapłanem archidiecezji warszawskiej, który otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kardynała Wyszyńskiego. Uroczystość odbyła się 23 sierpnia 1953 roku, miesiąc przed aresztowaniem prymasa.

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Kardynał Stefan Wyszyński – serwis specjalny Polskiego Radia

 – Były to pierwsze święcenie kapłańskie w odbudowanej katedrze warszawskiej. Miał pięknie kazanie, była ewangelia o posłaniu apostołów. Prymas mówił "posyłam i Was", mówił, że w naszym życiu kapłańskim będziemy różnie widziani i traktowani, pamiętając, że był to czas komunizmu – wspominał duchowny. 

Posłuchaj

11:20
Wielki mąż stanu i ciepły człowiek. Prymas Stefan Wyszyński we wspomnieniach (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Był on wielkim wodzem, przywódcą. Człowiek pamięta go z wielkich kazań. W kontaktach osobistych był bardzo serdeczny, bezpośredni. Był też wymagający – opisywał Prymasa Tysiąclecia ks. Kur.  

Prymas Polski Stefan Wyszyński podczas internowania w Komańczy, fot. NAC Prymas Polski Stefan Wyszyński podczas internowania w Komańczy, fot. NAC

– Trochę wygląda na takiego urwisa. Jest taka historia, że pokłócił się ze swoimi siostrami i wrzucił im lalki do pieca. Spalił je. Krzyk, lament, płacz. Gdy wszedł ojciec, siostry go nie wydały i zaczęły go bronić, mówiąc, że się naprawi, nawróci. Stefan Wyszyński wracał do tej sytuacji, już będąc prymasem, że się nawrócił – opowiadała dr Justyna Majewska, zastępca kierownika Działu Wydawniczo-Naukowego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Jak przyznaje, początkowo podczas studiów na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, postrzegała Prymasa Tysiąclecia jako niedostępnego męża stanu, z czasem – wraz z poznawaniem jego tekstów – zobaczyła zupełnie inną osobę, o głębokiej wrażliwości. – To, co mnie zaskoczyło, to to, że prymas nauczał po prostu o miłości w każdym aspekcie naszego życia – dodaje. 

Prymas Polski Stefan Wyszyński podczas internowania w Komańczy, fot. NAC Prymas Polski Stefan Wyszyński podczas internowania w Komańczy, fot. NAC

W reportażu wykorzystano archiwalne nagrania ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego, usłyszeliśmy także głosy osób odwiedzających Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. 

***

W niedzielę, 12 września, w Warszawie odbędzie się uroczystość beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. Msza beatyfikacyjna zostanie odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej o godzinie 12.00.

W dniu beatyfikacji w godz. 9.00 – 16.00 Program 3 Polskiego Radia wyemituje cykl Elżbiety Korczyńskiej składający się z 8 odcinków przedstawiających te wyjątkowe postacie i ich niezwykłe dzieła życia, zawierających wypowiedzi biskupów diecezji, które były w szczególny sposób związane z życiem kardynała Stefana Wyszyńskiego, sióstr ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz historyków.

kard_wyszynski_1200x660.jpg
"Kardynał Stefan Wyszyński. W służbie Kościoła i Ojczyzny". Premiera albumu

Przypomnijmy, że w maju br. z okazji 40. rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia i ogłoszenia roku 2021 Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego portal Polskiego Radia we współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotował serwis specjalny wyszynski.polskieradio.pl

Na stronie wyszynski.polskieradio.pl zostały przedstawione najważniejsze wydarzenia z życia Prymasa Tysiąclecia i wpływ, jaki dzięki swojemu autorytetowi miał zarówno na rzesze wiernych, jak i odpieranie przez Kościół ataków komunistycznych władz. Dzięki archiwalnym nagraniom pokazano też inną, osobistą stronę postaci Wyszyńskiego – człowieka obdarzonego poczuciem humoru, filozofa miłującego przyrodę, pacjenta walczącego z cierpieniem spowodowanym nieuleczalną chorobą.

*** 

Tytuł reportażu: "Prymas z bliska"
Autor reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 9.09.2021
Godzina emisji: 18.40

gs

Polecane