Narodowe Czytanie 2021. Podsumowanie tegorocznej edycji
2021-09-06, 09:09 | aktualizacja 2021-09-06, 20:09
4 września odbyła się jubileuszowa, 10. edycja Narodowego Czytania. W całej Polsce i wielu miejscach poza jej granicami czytano "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Z mikrofonem do warszawskiego Ogrodu Saskiego wybrał się nasz reporter.
Prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Korhnauser-Duda zainaugurowali tegoroczne Narodowe Czytanie i odczytali początek dramatu, następnie scenę zajęli aktorzy. W postać tytułowej bohaterki wcieliły się trzy aktorki: Edyta Jungowska, Anna Dereszowska i Grażyna Barszczewska.
Posłuchaj
– Założenia Narodowego Czytania się nie zmieniły, cały czas chodzi o to, abyśmy wspólnie i publicznie czytali dzieła polskiej literatury, które są naszym i tylko naszym językiem – podkreśla Agnieszka Celeda, pomysłodawczyni Narodowego Czytania.
– Jestem orędowniczką czytania, bardzo dbam o to, aby moje dzieci czytały – mówi Anna Dereszowska. – Nie po raz pierwszy biorę udział w Narodowym Czytaniu, to zawsze bardzo przyjemne wydarzenie. Naprawdę jest co czytać i choć niektóre pozycje się postarzały, to "Moralność pani Dulskiej" jest nieprawdopodobnie aktualna – dodaje aktorka.
– To bardzo dobre przedsięwzięcie, choćby z tego względu, że w Europie zajmujemy niechlubne miejsce, jedno z pierwszych, pod względem nieczytania książek. Ta inicjatywa może część społeczeństwa zachęcić do czytania – zaznacza Andrzej Pankowki, który wcielił się w rolę pana Dulskiego.
Prezydent Andrzej Duda, zamykając tegoroczną edycję Narodowego Czytania, ogłosił, że przyszłoroczną lekturą będą "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Przypomniał, że w 2022 roku przypada 200. rocznica wydania "Ballad i romansów", które – jak dodał – rozpoczęły wielką epokę romantyzmu w dziejach naszej literatury.
Narodowe Czytanie 2021 – „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej/W Pałacu Prezydenckim
W tym roku Narodowe Czytanie odbywało się w 3,5 tys. miejsc. Inaugurację tegorocznej edycji w warszawskim Ogrodzie Saskim wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, który rolę konferansjera powierzył dyrektorowi Programu 1 Polskiego Radia Marcinowi Kusemu.
Polskie Radio jest partnerem medialnym wydarzenia. We wszystkich programach emitowane są audycje, relacje i transmisje z Narodowego Czytania. Można się z nimi zapoznać także w specjalnym serwisie przygotowanym przez portal Polskiego Radia, poświęconym tej i poprzednim edycjom akcji.
Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Balladynę" Juliusza Słowackiego i polskie nowele.
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Autor materiału reporterskiego: Stanisław Perzyna
Data emisji: 6.09.2021
Godzina emisji: 10.40
IAR/mk