Off Camera, czyli festiwal kina niezależnego w Krakowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Off Camera, czyli festiwal kina niezależnego w Krakowie
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Master1305

W piątek 3 września rozpoczyna się w Krakowie 14. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard Off Camera, jedna z największych tego typu imprez w tej części Europy. Na festiwalowej mapie świata tę imprezę wyróżniają promocja kina niezależnego oraz rekordowo wysokie nagrody.


Sweat Magnus von Horn Magdalena Koleśnik 1200.jpg
Dramat w kolorowym opakowaniu. "Sweat" Magnusa Von Horna

Wróciliśmy do kin – choć nie wiadomo, na jak długo – powróciła też i przypomina o swojej sile magia wielkiego ekranu. Podczas festiwalu będzie można obejrzeć najlepsze autorskie filmy z całego świata, wziąć udział w fascynujących rozmowach, zadać pytania, które trafiają w sedno, i posłuchać odpowiedzi otwierających kolejne wątki. A przewodnikami po współczesnym świecie będą reżyserki i reżyserzy, którzy stawiają na mocne kino i nie boją się eksperymentów.


Posłuchaj

3:13
Startuje 14. Mastercard Off Camera (Fajny Film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Bardzo się cieszymy, że po rocznej przerwie wracamy do tego, do czego się przez lata przyzwyczailiśmy, czyli do formuły stacjonarnej. Spotkamy się w trzech krakowskich kinach: "Kijów", "Pod Baranami" i "Małopolskim Ogrodzie Sztuki". Do tego przygotowaliśmy aż pięć lokacji w różnych dzielnicach Krakowa, gdzie będą się odbywały projekcje plenerowe – mówi Kuba Armata z działu programowego festiwalu Off Camera. – Nie rezygnujemy też z formuły online: część selekcji będzie dostępna na dwóch platformach streamingowych – dodaje.

– Najważniejszą częścią programu wciąż są dwa konkursy: konkurs międzynarodowy, w którym pokażemy dziesięć produkcji z całego świata oraz, tradycyjnie, polskiego reprezentanta, którym będzie "Sweat" Magnusa von Horna – zapowiada rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego. – Drugim konkursem jest konkurs polski. Jest w nim 11 tytułów: zarówno takie, których jeszcze nie można było zobaczyć (m.in. "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje", "Jakoś to będzie"), ale także te już znane z kin (np. "Czarna owca" i "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy") – wylicza.

Co ważne, polskie filmy będzie oceniało międzynarodowe jury pod przewodnictwem Fiony Weir, znakomitej brytyjskiej reżyserki castingów. Ma ona w dorobku m.in. współpracę z Clintem Eastwoodem i Romanem Polańskim, pracowała też przy pięciu częściach "Harry'ego Pottera". 

Szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.


***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 03.09.2021
Godzina emisji: 10.47
pr

Polecane