Muzyka alternatywna - koncert finałowy 58. KFPP w Opolu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzyka alternatywna - koncert finałowy 58. KFPP w Opolu
Ostatniego dnia 58. KFPP w Opolu wystąpił zespół LuxtorpedaFoto: PAP/Krzysztof Świderski

Poniedziałek był ostatnim dniem 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Finałowy koncert zaplanowano w dwóch częściach: pierwsza z nich to "Alternatywny Rock", a druga - "Muzyka z innej planety". 

Tegoroczna Scena Alternatywna, odbywająca się podczas 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2021, to przegląd profesjonalnych i uznanych artystów muzyki alternatywnej. W części poświęconej alternatywnemu rockowi na scenę wyszły zespoły Luxtorpeda i Grzech – wykonawcy, których łączy to, że swoją twórczością kreują alternatywę dla mainstreamu, a ich muzykę niejednokrotnie określa się mianem niszowej.

Druga część nosi nazwę "Muzyka z innej planety". To prawdziwy "muzyczny kosmos", w zestawieniu: Sonbird, Kaśka Sochacka, Eldo, Bownik, Luna, Rysy, a więc najbardziej znani przedstawiciele sceny alternatywnej, prezentujący całą gamę gatunków muzycznych, od tradycyjnego rocka, przez funk, aż do elektro-popu. W roli prowadzących - Katarzyna "Novika" Nowicka oraz Marek Horodniczy.


Co przyniósł trzeci z festiwalowych dni, czyli niedziela? 

Ten dzień zdominował koncert "Krzysztof Krawczyk. Ostatni raz zatańczysz ze mną". Twórczość wielkiego, zmarłego w kwietniu tego roku artysty na nowo interpretowali m.in. Kuba Badach, Kamil Bednarek, Ania Dąbrowska czy Grzegorz Markowski. 

– Krzysztof Krawczyk to nieodżałowany wspaniały artysta o wyjątkowym życiorysie. Będziemy dziś śpiewać jego przeboje z opolską publicznością. W czasie tego koncertu zostaną pokazane nieopublikowane dotąd materiały archiwalne – zapowiadała dziennikarka i rzecznik wydarzenia Agata Konarska.  


Posłuchaj

3:18
Za nami trzy dni święta polskiej piosenki (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

58. KFPP w Opolu – Koncert piosenki literackiej / TVP VOD

Na scenie amfiteatru w niedzielę, podczas koncertu poświęconego Krzysztofowi Krawczykowi, pojawiła się m.in. grupa Enej.

Posłuchaj

4:11
Enej na 58. Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu. Piotr " Lolek" Sołoducha ujawnia kulisy tegorocznych występów (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

– Podczas niedzielnego koncertu zaprezentujemy ciekawostkę. Będzie to połączenie trzech piosenek wykonane razem z czterema góralami i dziewczynami z zespołu Zazula. Artyści połączą się z Krzysztofem Krawczykiem, którego będzie można zobaczyć na telebimach. Wszyscy będą śpiewać razem z nim – mówił lider formacji Piotr "Lolek" Sołoducha w rozmowie z Trójkowymi dziennikarzami.

Posłuchaj

1:14
Co czeka nas w trzecim dniu Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu? (Serwis Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Tuż po koncercie poświęconym Krzysztofowi Krawczykowi scena Amfiteatru Tysiąclecia należała do piosenki literackiej. Poznaliśmy wyśnioną, wymarzoną i opisaną w piosenkach baśniową rzeczywistość poetów. Podczas koncertu wystąpili m.in. Elżbieta Romanowska, Janusz Radek, Magdalena Smalara, Olga Bończyk i Jacek Lenartowicz.

Jacek Lenartowicz zaprasza na koncert piosenki literackiej na 58. KFPP w Opolu

Nostalgiczne wspomnienia i premiery

Można powiedzieć, że 4 września, czyli drugi dzień 58. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu upłynął pod znakiem muzycznych podróży w przeszłość i przyszłość. Dawnych przebojów mogliśmy wysłuchać w koncercie "Wielkie przeboje małego ekranu", natomiast koncert "Premiery" prezentował utwory, które dopiero mają szansę podbić serca publiczności.

 
"

– Inaczej podchodzę do muzyki jako słuchacz, a inaczej jako twórca. Pierwszy raz uczestniczyłam w festiwalu, gdy śpiewałam w "Debiutach". Nie spodziewałam się, że tak szybko dotrę do koncertu "Premier". Kiedyś to były tylko marzenia, a dziś stały się rzeczywistością – mówiła jeszcze przed swoim występem Natalia Zastępa audycji Tomasza Żądy "Wykonane w Polsce"

Natalia Zastępa - Wiesz Jak Jest / Natalia Zastępa

– Wczoraj byłem jedynie niewielką częścią całego widowiska. Za to dziś jest mój dzień: chcę zaprezentować siebie, swój głos i warsztat jak najlepiej. Mam dobre geny, ale bez pomocy profesora z uczelni nie stałbym tutaj. Można znaleźć balans między warsztatem klasycznym a muzyką rozrywkową – dodał w tym samym programie Krystian Ochman.

Krystian Ochman zaprasza na koncert "Premier" / Trójka

Posłuchaj

25:38
"Wykonane w Polsce" z Opola (Wykonane w Polsce/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Koncert premier poprzedziło widowisko "Wielkie przeboje małego ekranu", które otworzyło drugi dzień 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Mogliśmy ponownie usłyszeć utwory, które stały się symbolami seriali, filmów czy programów telewizyjnych. Na scenie pojawili się m.in. Maryla Rodowicz, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Tomasz Stockinger, zespół Pectus czy Sławek Uniatowski

Grupa Vox podczas koncertu „Wielkie Przeboje Małego Ekranu” w drugim dniu 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, fot. PAP/Krzysztof Świdersk Grupa Vox podczas koncertu "Wielkie przeboje małego ekranu" w drugim dniu 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, fot. PAP/Krzysztof Świderski

Zespół, który towarzyszy wykonawcom 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu podczas sześciu koncertów 3, 4 i 5 września, to połączone: Band Grzegorza Urbana i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie. Radiowa orkiestra występuję na opolskiej scenie w 20-osobowym składzie.

bartek deryło opole PR.jpg

Bartek Deryło z nagrodą Trójki dla najciekawszego debiutanta

Sobota upłynęła pod znakiem elektryzujących emocji. Muzyczny świat obiegła informacja o tym, kto  zdaniem dziennikarzy radiowej Trójki  został najciekawszym debiutantem. Statuetkę z rąk Pawła Kwiecińskiego, dyrektora Programu 3 Polskiego Radia, odebrał Bartek Deryło

– Czuję się bardzo wyróżniony i czuję dumę, że to właśnie mnie przypada ta nagroda – powiedział sam artysta. – Emocje zawsze są moim priorytetem i tak naprawdę to od nich wszystko się zaczyna: to, że występuję na scenie, piszę i komponuję. Wszystko kręci się wokół emocji i muzyki, która jest dla mnie gigantyczną wartością – mówił.

Paweł Kwieciński wręczył statuetkę Trójki dla najciekawszego debiutanta / Trójka

Bartek Deryło był także gościem Tomasza Żądy, który zdradził, że to właśnie w sobotę miała się odbyć premiera drugiego singla wokalisty, jednak w związku z Opolem została przesunięta. – Przygotowania do festiwalu zajęły trochę więcej czasu i zdecydowaliśmy się opóźnić wydanie płyty – przyznał artysta. Singiel najprawdopodobniej ukaże się pod koniec października.

Bartek Deryło nie krył wzruszenia, że mógł swoim piątkowym występem otwierać 58. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. – Jestem dumny, że mogłem wczoraj zagrać swój autorski utwór ze wspaniałym zespołem. To jest wielka przyjemność doświadczać muzyki z artystami takimi jak oni – podkreślił. Pogratulował też zwycięstwa w konkursie "Debiuty" Ani Byrcyn

Posłuchaj

4:14
Bartek Deryło o znaczeniu występu w Opolu i debiutanckiej płycie (Muzyczny weekend w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ani Byrcyn i Tomek Żąda Ania Byrcyn i Tomek Żąda

Piosenkarka, która zwyciężyła utworem "Chowam się", także gościła w plenerowym studiu Trójki. Przyznała, że emocji związanych z wczorajszym przyznaniem jej Nagrody im. Anny Jantar nie sposób wyrazić. – To jest coś nieopisanego, mogłabym rzucać przymiotnikami, mówić, że czuję się fantastycznie, i tak jest, ale to nigdy tego nie odda. Jestem bardzo wdzięczna. Dziękuję – opowiadała wokalistka. Jak zdradziła, kolejne utwory ma już napisane, czekają teraz na realizację.  

Posłuchaj

3:16
Ania Byrcyn o wygranej i planach nagraniowych (Muzyczny weekend w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"

***

"Debiuty"

Za nami koncert "Debiutów"  wydarzenia, w czasie którego od lat możemy usłyszeć najbardziej obiecujące głosy młodych artystów.  Tu było tak wiele wybitnych premier, które stawały się wielkimi przebojami  powiedział Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki.  W jednym roku jury nie przyznało pierwszej nagrody, ale przyznało drugą nagrodę ex aequo "Szklanej pogodzie" i "Być kobietą"  dodał w rozmowie z Moniką Suszek.

"

Posłuchaj

1:03
Kto otrzyma Trójkową statuetkę za najlepszy debiut? Monika Suszek prosto z 58. KFPP w Opolu (Serwis Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– To bardzo ważna część festiwalu. Dziesięciu młodych artystów zaprezentowało swoją twórczość przed publicznością – powiedziała w relacji Monika Suszek. – Ten koncert to odpowiedź na pytanie, jak umiejętności przekuć w coś, co nazywa się dobrą piosenką. Wszystko zależy od pracy – dodał Łukasz Ciechański, kierownik Redakcji Muzycznej Trójki. 

Posłuchaj

1:09
Debiutanci na opolskiej scenie (Serwis Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

58. KFPP w Opolu

Program tegorocznego 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu obfitował w niezliczone atrakcje oraz silne muzyczne emocje. Pierwszego dnia odbył się koncert zatytułowany "Od Opola do Opola: Największe Gwiazdy! Legendarne Przeboje!". Publiczność rozgrzały wielkie muzyczne hity. Na scenie zaprezentowali się m.in.: Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Sylwia Grzeszczak, Justyna Steczkowska, Izabela Trojanowska, Kasia Moś, Shakin' Dudi, Piotr Cugowski, Lombard, Kombi czy zespół Enej. 

– Ogromnie się cieszę, że mogę wszystkich zaprosić na ten festiwal. Przygotowaliśmy dla naszych widzów wiele atrakcji – zapowiadała rzecznik wydarzenia Agata Konarska w rozmowie z prowadzącym "Porę na Trójkę" Łukaszem Sobolewskim

Posłuchaj

5:31
Co nas czeka podczas 58. Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu? Rzecznik wydarzenia Agata Konarska gościem Trójki (Pora Na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Koncert "Od Opola do Opola" Koncert "Od Opola do Opola" / AKPA

Dziennikarze Trójki kilka dni temu ruszyli do Opola. W mobilnym studiu Trójki zasiedli m.in. Tomasz Żąda oraz Monika Suszek. To oni relacjonują wydarzenia spod opolskiego amfiteatru oraz towarzyszą artystom na scenie. Stamtąd na żywo usłyszeliśmy też Tomasza Dudka w audycji "W rytmie na trzy"

Posłuchaj

1:54:13
Tomasz Dudek na żywo z Opola (W rytmie na trzy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"

W oczekiwaniu na pierwszy koncert Monika Suszek odwiedziła Muzeum Polskiej Piosenki i przyjrzała się legendarnym kreacjom polskich artystów, którzy wychodzili w nich na opolską scenę. Kostiumy miały być wyrazem ich osobowości i – podobnie jak występy – budziły ogromne emocje u publiczności. Skrywają też wiele tajemnic, m.in.: jak po latach swoją marynarkę ocenił Andrzej Krzywy i dlaczego Izabela Trojanowska śpiewała z rękami w kieszeniach?

Posłuchaj

3:35
Dwa światy, czyli moda na opolskiej scenie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

zch/mat. prasowe/IAR

Polecane