Pożegnaliśmy Jana Borkowskiego, wybitnego dziennikarza muzycznego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pożegnaliśmy Jana Borkowskiego, wybitnego dziennikarza muzycznego
Żegnamy Jana Narkiewicza-JodkęFoto: Polskie Radio

W poniedziałek, 6 września, odbyły się uroczystości pogrzebowe Jana Borkowskiego (właśc. Jan Narkiewicz-Jodko) – dziennikarza muzycznego, producenta nagrań i koncertów radiowych oraz wieloletniego współpracownika Polskiego Radia. To współtwórca i kierownik kultowego klubu Hybrydy oraz jeden z pomysłodawców Jazz Jamboree, od 1970 roku prowadził audycje w radiowej Trójce. Żył 87 lat. 

Jan Borkowski urodził się 23 października 1934 roku w Warszawie. Już jako 23-latek współtworzył Hot Club Hybrydy, jeden z najstarszych klubów studenckich w Polsce, dzięki któremu popularność zyskali m.in. Włodzimierz Nahorny, Michał Urbaniak czy Tomasz Stańko, a także wiele, dziś legendarnych, postaci ze świata literatury, filmu i sztuki. Jako popularyzator muzyki jazzowej był jednym z pomysłodawców festiwalu Jazz Jamboree, który odbywał się od 1958 roku.

Posłuchaj

4:55
Wspomnienie Jana Borkowskiego (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Z Polskim Radiem związał się w 1963 roku. Przez siedem lat wraz z Agnieszką Osiecką i Wojciechem Młynarskim prowadził w radiowej Jedynce audycję "Radiowe studio piosenki". Od 1970 roku współpracował z Programem 3 Polskiego Radia jako prowadzący programu "Trzy kwadranse jazzu", a od 1999 roku - jako kierownik Redakcji Muzycznej. Jego przygoda z Trójką zakończyła się dopiero w 2014 roku. 

W 1997 roku Jan Borkowski otrzymał Specjalnego Mateusza Trójki. W 2000 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Dziennikarz zmarł rok po śmieci swojej żony Wandy Borkowskiej, jednej z wokalistek zespołu Alibabki. O jego śmierci poinformował syn Michał.

Zarząd, Rada Nadzorcza, pracownicy i współpracownicy Polskiego Radia S.A. składają Rodzinie oraz Najbliższym wyrazy współczucia. 

(kr/mk)

Polecane