Sto pierwsza rocznica Bitwy Warszawskiej w Trójce
2021-08-15, 20:08 | aktualizacja 2021-08-16, 16:08
Na 15 sierpnia - 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego - dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia przygotowali dla słuchaczy specjalne audycje poświęcone heroicznemu czynowi zbrojnemu z 1920 roku. Zaprosiliśmy do wysłuchania dźwięków archiwalnych, rozmów z ciekawymi gośćmi, a także słuchowiska.
Cykl o Bitwie Warszawskiej
Można go było usłyszeć przez cały dzień, tuż po serwisach informacyjnych i prognozach pogody. Pierwszy odcinek pojawił się na antenie po godz. 7.00, ostatni zostanie wyemitowany po godz. 20.00.
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj

Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj

Po godz. 10.05 w audycji "Leniwe przedpołudnie" o Bitwie Warszawskiej opowiadał dr Bohdan Urbankowski, pisarz i filozof, a na wydarzenia zorganizowane z okazji 101. rocznicy bitwy zapraszał Wojciech Kirejczyk z Fundacji Niepodległa. Gośćmi Anny Popek byli również Jacek Bardan i Janusz Radwański z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, którzy mówili o ludowych tradycjach związanych ze świętem Matki Boskiej Zielnej, przypadającym właśnie na 15 sierpnia.
Z kolei po godz. 13.05 w "Trójce literackiej" prof. Maciej Urbanowski opowiedział o różnych przedstawieniach Bitwy Warszawskiej, które znajdujemy w literaturze.
Wieczorem, o godz. 20.05 zaprosiliśmy na "Scenę teatralną Trójki": zaprezentowaliśmy słuchowisko według scenariusza nagrodzonego w konkursie na sztukę, napisaną z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Autorem "Dziennika wojennego" jest Michał Andruk. Sztukę wyreżyserował Waldemar Modestowicz, a za adaptację odpowiadała Marta Rebzda.
Multimedialny serwis specjalny
„Jest rzeczą prawdopodobną, że bitwa pod Warszawą uratowała Europę Środkową, a także część Europy Zachodniej przed o wiele groźniejszym niebezpieczeństwem, fanatyczną tyranią sowiecką” – tę historyczną tezę udowadniają w licznych materiałach archiwalnych twórcy multimedialnego serwisu bitwa1920.gov.pl Polskiego Radia i Biura Programu „Niepodległa”.
Internauci znajdą tu m.in. mapy sytuacji geopolitycznej w 1920 roku oraz grafiki i animacje z porównaniem potencjału Armii Polskiej i Armii Czerwonej. Wśród materiałów audio i wideo są bezcenne archiwalia w postaci filmu z badania lekarskiego ochotników, wspomnienia Edwarda Witkowskiego (współpracownika Ignacego Paderewskiego) o ochotnikach z Polonii amerykańskiej, film o kobietach na froncie i jego zapleczu (m.in. wspomnienia Wandy Pełczyńskiej, instruktorki harcerskiej, kierowniczki Wydziału Instruktorek Oświatowych przy Naczelnym Dowództwie Armii).
Cud nad Wisłą – czyli przebieg Bitwy Warszawskiej (Historia)/Polskie Radio