Co trzeci ośmiolatek ma nadwagę. Jak walczyć z otyłością u dzieci?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co trzeci ośmiolatek ma nadwagę. Jak walczyć z otyłością u dzieci?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Sharomka

Z krajowych i światowych badań wynika, że problem nadmiernej masy ciała coraz częściej występuje u najmłodszych. Liczba otyłych dzieci i młodzieży wzrosła od 1975 r. z 11 milionów do 124 milionów w 2016 roku – taką informację możemy przeczytać na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. – W przypadku dzieci od 10 do 16 lat odsetek tych z nadmierną masą ciała to ok. 20 proc., przy czym częściej dotyczy to chłopców niż dziewczynek – informuje Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyk kliniczny i psychodietetyk.

dietetyk dieta owoce zdrowa żywność 1200.jpg
"Problemy z jedzeniem kryły się za emocjami". Psychodietetyk w PR24 o odchudzaniu

Otyłość – globalny problem

Prawie 50 lat temu, w 1974 roku eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wpisali otyłość na listę chorób cywilizacyjnych, przewidując, że stanie się ona jedną z najważniejszych chorób naszych czasów. Nie mylili się – problem nadwagi i otyłości jest problemem globalnym. W ostatnich 40 latach znacznie wzrósł odsetek dzieci z nadmierną masą ciała. Co trzeci ośmiolatek waży za dużo. 

Co podkreśla diabetolog Grzegorz Dzida, za kilkanaście lat otyłe dzieci staną się dorosłymi, zmagającymi się nie tylko z otyłością, ale i z nadciśnieniem czy cukrzycą. – Dzieci powinny wyjść z domów, wyjść ze smartfonów, komputerów i wrócić do zabaw, jakie my znamy ze swojego dzieciństwa. My spędzaliśmy większość czasu na podwórkach, biegając czy grając w piłkę – ubolewa specjalista.


Posłuchaj

3:36
Plaga otyłości u dzieci. Jak z nią walczyć? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Małe kroki ku zmianie

Trudno nie zgodzić się z powyższym, jednak w XXI wieku nakłonienie dzieci i młodzieży do porzucenia wirtualnych rozrywek wydaje się graniczyć z niemożliwym. Mimo to z nadwagą można wygrać. Pierwszym krokiem jest zmiana nawyków żywieniowych. Oznacza to spożywanie niewielkich, bogatych w błonnik posiłków co trzy godziny, ale niekoniecznie rezygnację ze słodyczy. – Ważne jest, by nie od razu rzucać dzieci na głęboką wodę, bo wtedy będą się buntować. Można wprowadzić "dni słodyczowe", by dzieci mogły jeść słodycze raz w tygodniu, a nie codziennie – zaznacza Katarzyna Błażejewska-Stuhr.

Ze zmianą diety w parze powinna iść większa ilość ruchu. – Już 4 tys. kroków dziennie pozwala na rozwój wszelkich cech fizycznych u dzieci. Nie każdy musi być sportowcem i trenować na siłowni. W życiu trzeba robić to, co się lubi. Wyjście na spacer, jeżeli to lubimy, da więcej pozytywnych efektów – radzi Mateusz Polesiński, trener personalny.

WHO wskazuje, że jeżeli obecne trendy utrzymają się, to do roku 2025 na świecie będzie około 70 mln dzieci do piątego roku życia z nadmierną masą ciała.

***

Tyt audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Inna Yasnitska (Polskie Radio Lublin)
Data emisji: 10.08.2021
Godzina emisji: 13.18

kr

Polecane