Avignon – Gdańsk. Przez Sopot ku wolności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Avignon – Gdańsk. Przez Sopot ku wolności
Średniowieczny, zachowany częściowo, most Pont Saint-Bénézet nad rzeką Rodan w Awinionie Foto: Shutterstock.com/Sergey Dzyuba

Pierwszy pełny miesiąc wakacji skończyliśmy tam, gdzie zaczynaliśmy sezon letni: w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.


Posłuchaj

1:55:21
Barbara Marcinik w kulturalną wizytą w Avignonie i Trójmieście (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Nietypowo więc, bo na półmetku sezonu wakacyjnego, dyrektor Zbigniew Buski otworzył 29 lipca wystawę, kolejną spektakularną z prywatnej kolekcji.

Werner Jerke jest Niemcem, urodzonym na Śląsku lekarzem okulistą, kolekcjonującym nade wszystko sztukę… polską. Na wystawie zobaczymy prace naszych artystów z lat 80. i 90.: od Dobkowskiego, przez Sasnala, po Tarasewicza. Tytuł, "+++Ku Wolności" oraz charakter prezentowanych prac sprowokowały do zadania sobie kilku pytań. 

W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie Foto: Jerzy Bartkowski W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie Foto: Jerzy Bartkowski

Kuratorem ekspozycji "+++Ku Wolności. Polska sztuka XX i XXI wieku z kolekcji Wernera Jerke z Recklinghausen" jest Bogusław Deptuła – krytyk teatralny, historyk sztuki. I towarzyszył on nam w tym wydaniu TPK – ostatnim lipcowym w 2021 roku.

Werner Jerke Foto: Jerzy Bartkowski Werner Jerke Foto: Jerzy Bartkowski

Wernisaż wystawy sopockiej odbywa się wszak w bardzo intensywnym teatralnie czasie. Teatry starają się nadrobić zaległości i nacieszyć… wolnością. Tomasz Domagała ogląda przedstawienia, podróżuje od festiwalu do festiwalu, prowadzi swój ambitny blog "Domagała się kultury".

Barbara Marcinik Foto: Jerzy Bartkowski Barbara Marcinik Foto: Jerzy Bartkowski

Jak może pamiętamy, był on naszym gościem tuż przed wyprawą do Avignonu. 75. Festiwal właśnie się zakończył. Co o wolności opowiedziały dwa zaprezentowane tam spektakle: "Cząstki kobiety" Kornela Mundruczo z TR Warszawa oraz "Wiśniowy sad" dyrektora Festiwalu Tiago Rodriguesa? Pomyśleliśmy o bohaterkach obu przedstawień: Mai (Justyna Wasilewska) oraz Raniewskiej (Isabelle Huppert).


25. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku 25. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

W Gdańsku natomiast rozpoczął się 25. Festiwal Szekspirowski, dedykowany pamięci profesora Jerzego Limona. Tomasz Domagała przerzucił pomost: Avignon – Gdańsk i w ten sposób również przenieśliśmy się z lipca do sierpnia 2021.

Tak, wciąż staramy się cieszyć chwilą! Lato trwa i… tak dużo od nas zależy – także w dziedzinie tytułowej "wolności".

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: 
Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 30.07.2021
Godzina emisji: 00.05

(tekst – Barbara Marcinik)


Polecane