Radosław Fogiel o wyroku TSUE: sądownictwo leży w kompetencjach kraju członkowskiego
2021-07-17, 10:07 | aktualizacja 2021-07-17, 15:07
– Wyrok ws. gazociągu OPAL i wyrok ws. sądownictwa są świetnym przykładem, o co idzie spór. Pierwszy dotyczył zasady solidarności energetycznej w UE. Drugi dotyczy sądownictwa, bo to kompetencje państwa członkowskiego – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel z PiS. Gośćmi audycji "Śniadanie w Trójce" byli także Krzysztof Gawkowski (Lewica), Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska) i Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta).
Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP. W czwartek zaniepokojenie tym orzeczeniem wyraziła Komisja Europejska.
Spór
Radosław Fogiel wyjaśnił, na czym polega spór dotyczący wyroków TSUE. – Wyrok ws. gazociągu OPAL i wyrok ws. sądownictwa są świetnym przykładem, o co idzie spór. Pierwszy dotyczył zasady solidarności energetycznej w UE. Drugi dotyczy sądownictwa, bo to kompetencje państwa członkowskiego – powiedział.
– Rok temu niemiecki TK nie uznał wyroku TSUE w sprawie wykupu obligacji europejskich. TK stwierdził, że wyrok nie ma mocy obowiązującej na terenie Niemiec – dodał.
Zdaniem Marcina Kierwińskiego Polska łamie prawo. – Oczywiste jest to, że fundamentem UE jest przestrzeganie prawa i praw traktatowych. Te prawa były łamane. Jeżeli dziś rząd PiS będzie mówił, że nie będzie przestrzegał prawa europejskiego, to stawia nas na marginesie – ocenił.
– Izba Dyscyplinarna została powołana niezgodnie z polskim prawem i konstytucją. Sędziów tam orzekających wskazano z naruszeniem prawa i to są fakty – powiedział.
- Müller: organizacja wymiaru sprawiedliwości to kompetencja państw członkowskich UE
- "Konsekwencje mogą być poważne". Publicyści o sporze między TSUE i Trybunałem Konstytucyjnym
W podobnym tonie sytuację ocenił Krzysztof Gawkowski z Lewicy. – Polska powinna stać na straży praworządności i bronić konstytucji. Kiedy czytam to, co wydaje nielegalny Trybunał Konstytucyjny, to widzę, że idzie na wojnę z europejskimi instytucjami, które bronią polskiej demokracji i konstytucji – zaznaczył.
– Nie wszyscy sędziowie w TK są wybrani w odpowiedniej procedurze. Przypominam, że ten spór trwa 5 lat. Jeżeli ktoś chce udowodnić, że TK jest uczciwy, to powinien cofnąć decyzje właśnie sprzed 5 lat – dodał.
Paweł Sałek podkreślił, że istnieje wyraźne oddzielenie kompetencji UE w zależności od obszaru, którego dotyczy sprawa. – Konstytucja jest w Polsce najwyższym prawem. Oczywiście wraz z przystąpieniem do UE uprawnienia w pewnych obszarach zostały tam przekazane. Sądownictwo jest sferą pozatraktatową i należy do kompetencji państwa członkowskiego – wyjaśnił.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: "Śniadanie w Trójce"
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska), Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta RP), Krzysztof Gawkowski (Lewica)
Data emisji: 17.07.2021
Godzina emisji: 09:06
dz