Współczesna Bastylia. Obecna polityka Francji
2021-07-15, 23:07 | aktualizacja 2021-07-16, 16:07
Dzień Bastylii to oficjalnie ustanowione, obchodzone co roku, święto narodowe Francji. Jego nazwa pochodzi od szturmu na podparyski zamek 14 lipca 1789 roku. Od tego wydarzenia rozpoczęła się Wielka Rewolucja Francuska, podczas której obalono monarchię absolutną. W jakiej kondycji w dzisiejszych czasach znajduje się francuska polityka?
W pewnym sensie przez ostatnich kilkanaście miesięcy politykę francuską, podobnie jak politykę innych krajów, zdominował koronawirus. Liderem walki z pandemią od samego początku jest Emmanuel Macron, który stoi na czele tzw. Komitetu Obrony. Są w nim oczywiście lekarze specjaliści, ale też wojskowi i ekonomiści, jednak ostateczne decyzje podejmuje on sam.
Posłuchaj
– Ostatnio prezydent bardzo zaostrzył walkę z tymi, którzy nie chcą się szczepić, ponieważ jego priorytetem jest całkowite otwarcie gospodarki. Francja bardzo potrzebuje wzrostu gospodarczego, a rząd chce, aby w tym roku wyniósł on 6 procent. To będzie możliwe tylko wtedy, jeżeli jesienią nie nastąpi kolejny lockdown – tłumaczy dr Łukasz Maślanka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Czy Macron ma szansę na reelekcję?
W przyszłym roku Francję czekają wybory prezydenckie. – Podczas wyborów w 2017 roku przedstawiał się jako kandydat niezależny, który chce skończyć z "jałowym podziałem" na lewicę i prawicę. Oczywiście nie był człowiekiem znikąd: w rządzie swojego poprzednika Françoisa Hollande'a był ministrem. Potem wystąpił z rządu, podobnie jak z Partii Socjalistycznej. Jednak po zwycięstwie w wyborach doskonale odnalazł się jako prezydent – wskazuje Trójkowy gość. – We Francji to stanowisko niejako skazuje na samotność: prezydent, który podejmuje wszystkie decyzje, jest w tym niezależny od nikogo, ale ostatecznie to on ponosi odpowiedzialność. Dla jego dwóch poprzedników, Nicolasa Sarcozy'ego i Françoisa Hollande'a, skończyło się to źle: padli ofiarą niezadowolenia ze sposobu sprawowania władzy i nie uzyskali reelekcji – dodaje.
Kolejny pojedynek z Marine Le Pen
W nadchodzących wyborach pozycja Macrona będzie o wiele silniejsza i wydaje się, że są spore szanse na to, aby ponownie został wybrany na prezydenta. Jego przeciwniczką będzie z dużym prawdopodobieństwem Marine Le Pen, przewodnicząca prawicowego Zjednoczenia Narodowego. Jednak szefować będzie tylko do września, bo potem zrezygnuje, chcąc poświęcić się wyłącznie kampanii prezydenckiej. – Ma perspektywę osiągnięcia dobrego wyniku, lepszego niż w roku 2017, kiedy wyraźnie przegrała w drugiej turze z Macronem – mówi dr Maślanka. – To wynika nie z porażek obecnego prezydenta, ale ze stopniowego poszerzania się elektoratu protestu wobec całego systemu politycznego. I wydaje się, że Marine Le Pen jest w stanie zebrać pod swoją kandydaturą więcej głosów niż poprzednio, aczkolwiek wciąż jest silnie kojarzona ze skrajną prawicą – wyjaśnia.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Gość: dr Łukasz Maślanka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 15.07.2021
Godzina emisji: 22.05
pr