Sezon ogórkowy czas zacząć!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sezon ogórkowy czas zacząć!
zdj. ilustracyjneFoto: IZZ HAZEL/Shutterstock

Początek lipca to także początek sezonu ogórkowego. Nie oznacza to bynajmniej, że w wakacyjnej Polsce nic się nie dzieje: na ogórkowych polach zaczęły się właśnie zbiory, które potrwają aż do wczesnej jesieni. A jednym z najważniejszych urządzeń w tym czasie okazuje się... "samolot".


shutterstock_owoce zbiory 1200.jpg
Poczuj radość zbierania! Dołącz do osób zbierających owoce i warzywa

W ogórkowym zagłębiu ogórkowe żniwa zaczęły się już na dobre: – Jedziemy od wczesnego rana do wieczora – deklaruje hodowca ogórków Zbigniew Stajkowski, mający kilkanaście hektarów upraw. – Dla mnie i mojej rodziny to jest "przerwa w życiorysie": wyłączamy się z normalnego życia i tylko ogórek. Nawet w nocy nam się śni – śmieje się.


Posłuchaj

3:32
Surowe, małosolne, kiszone... Ogórki rządzą! (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Do zbierania używa się maszyn potocznie nazywanych "samolotami": – Są to platformy, z których leżąc pracownicy zbierają ogórki. Platformy wyposażone są w taśmociągi, które podają ogórki bezpośrednio na przyczepę – tłumaczy pan Zbigniew. Samoloty używane w jego gospodarstwie mają 21 metrów szerokości i ciągnięte przez traktor poruszają się z szybkością ok. 100 m. na godzinę.

Latamy samolotem – zbiór ogórka/YouTube Agro Team Powiśle

A z gospodarstwa świeże ogórki trafiają na targowiska, gdzie już czekają na nie klienci: – Biorę wyłącznie na kiszeniaki. Bo kiszonki są zdrowe – deklaruje kupująca. – Dzisiaj tradycyjnie, świeży w plasterkach na chleb – zapowiada inny klient. Ale oczywiście z tych ogórków mogą być również robione sałatki, korniszony, a nawet... orzeźwiająca lemoniada.

Zbiór ogórków 2020 w Agro-Kusy | Agro-Team/YouTube Agro-Team Mączniki

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 07.07.2021
Godzina emisji: 18.22

pr

Polecane